پرسش و پاسخ: نکاتي در مورد سلامتي تغذيه


تکـلـيف مـا بـا چـربــي ترنس چيست؟ چرا سديم زياد بـراي سـلامتـيمان مضر است؟ آيا مـي تـوانـيـم ماهي تن را بميزان زياد مصرف کنيم؟ نيتراتـهـا چــه هستند؟
در ايجا به پاسخ همه ي اين سوالات خواهيد رسيد.  

 اگر چربي ترنس اينقدر مضر است، پس چرا در بعضي از مواد لبني و گوشتي وجود دارد؟  

 ابتدا بگذاريد پاسخ اين سوال را که چرا چربي ترنس براي سلامتي مضر است را بررسي کنيم. چربي ترنس يکي از مضرترين انوع چربي ست چون نه تنها مثل چربي هاي اشباع باعث بالا بردن کلسترول بد در بدن شده و به بيماري هاي قلبي کرونر منجر مي شود، بلکه باعث کاهش ميزان کلسترول خوب HDL در بدن مي شود.
چربي ترنس طي عمل هيدروژن دار کردن که عملياتي براي افزودن هيدروژن به روغن هاي گياهي براي بالا بردن دوام و ماندگاري و نگهدارندگي مزه و بوي آن صورت مي گيرد است، توليد مي شود. اين نوع چربي را مي توان در انواع بيسکويت ها، شيريني جات، روغن هاي گياهي ترد کننده ي  شيريني، بعضي از انواع مارگارين و...يافت ميشود.
البته درست است که ميزان بسيار کمي از اين نوع چربي در چربي هاي حيواني مثل مواد لبني، گوشت گاو، گوسفند موجود است، اما تا زماني که ميزان زيادي از اين نوع مواد غذايي استفاده نکنيد، خطري متوجه شما نخواهد بود. به جاي آن بهتر است روي مصرف بعضي مواد غذايي که با ميزان زيادي از اين نوع چربي درست شده اند دقت کنيد.

بهتر است به جاي مصرف اين نوع روغن هاي مضر براي بدن، از روغن هاي غير اشباع مونو که سالم تر هستند (مثل روغن زيتون و روغن کانولا) و روغن هاي غيراشباع پلي (که در آجيل، ماهي، ذرت، و آفتابگردان يافت مي شود) که LDL کلسترول را بالا نميبرند استفاده کنيد.

افرادي که بيرون از خانه کار مي کنند و وقت آشپزي ندارند، معمولاً براي تامين پروتئين مورد نياز بدن خود از تخم مرغ و ماهي تن استفاده مي کنند. اما گفته مي شود که استفاده ي بيش از حد از اين مواد غذايي صحيح نيست. آيا اين نظريه درست است، و چرا؟
تا اندازه اي صحيح است. گرچه در سالهاي اخير گفته مي شود که تخم مرغ به خاطر بالا بودن ميزان کلسترول در زرده ي آن مضر شمرده مي شود، اما خوردن هفته اي 7 عدد از آن ايرادي ندارد. 

 انجمن قلب امريکا (AHA) مصرف روزانه 300 ميلي گرم کلسترول را بدون اشکال ميداند. پس اگر مصرف ساير مواد غذايي حاوي کلسترول را کنترل کنيد، مي توانيد روزانه يک تخم مرغ مصرف کنيد. استفاده ي بيش ار اين مقدار باعث بالا رفتن کلسترول خون شده و خطر حملات قلبي را افزايش مي دهد.

در مورد ماهي تن هم چه به صورت کنسروي و چه به صورت تازه لازم نيست زياد نگران باشيد. تنها مسئله ي نگران کننده در مورد اين ماده ي غذايي مقدار زياد جيوه ي موجود در آن است. اين مسئله به خصوص براي خانم هاي باردار و کودکان زير شش سال کمي مشکل ساز خواهد بود چون جيوه سيستم عصبي کودک را برهم مي زند. در افراد بزرگسال نيز مصرف جيوه ي زياد مي تواند باعث بالا رفتن خطر مشکلات قلبي و فشار خون شود. اما براي افراد سالم هيچ جاي نگراني نيست. 

 سديم چيست و چرا گفته مي شود براي سلامتي مضر است؟ 

 سديم به طور فراوان در نمک خوراکي و در بسياري از غذاهاي آماده مثل سوپ، سودا، ادويه جات، چاشني ها و بعضي داروها يافت مي شود. گرچه سديم براي تنظيم انقباض ماهيچه ها، متعادل کردن آب بدن و تکانه هاي عصبي لازم است، اما اغلب افراد سه تا ده برابر بيشتر از حد نياز روزانه سديم مصرف ميکنند. در واقع، فرد متوسط روزانه به 500 تا 1000 ميلي گرم سديم نياز دارد.
برنامه هاي غذايي که در آن فرد ميزان زيادي سديم مصرف مي کند، خطر ابتلا به فشار خون بالا و نتيجتاً بيماري ها و حملات قلبي، مشکلات کليه و سکته را افزايش ميدهد. بهترين راه براي جلوگيري از مصرف زياد سديم اين است که به غذايتان نمک اضافه نکنيد و بيشتر از موادغذايي کم سديم استفاده کنيد.
شنيده ايم که نيترات موجود در سوسيس براي بدن مضر هستند، آيا صحيح است؟ نيترات و نيتريت در ابتدا در غذاهاي آماده به خصوص هات داگ و کالباس براي جلوگيري از مسموميت غذايي استفاده مي شد. اما اکنون عوارض جانبي آن مشخص شده است. در واقع اين مواد هنگام هضم غذا در روده تشکيل نيتروسامين مي دهد که ماده اي سرطان زا است.                اما نترسيد: مي توانيد براي جلوگيري از توليد نيتروسامين، در کنار استفاده از غذاهاي حاوي نيترات، از موادغذايي حاوي ويتامين C مثل فلفل سبز، آب گوجه فرنگي، کلم بروکلي، مرکبات، کيوي و انبه استفاده کنيد.

براي کم کردن وزن چه چيز اهميت دارد - کالري، چربي يا قند؟

به واقع همه ي اين ها اهميت دارد. هر چند، اگر مي خواهيد وزن کم کنيد، بايد ميزان کلي کالري هاي مصرفي خود را پايين آورده و سعي کنيد با ورزش و تحرک کالري بيشتري بسوزانيد. براي کاهش وزن تدريجي، سعي کنيد ميزان کالري مصرفيتان را به 10 برابر وزن بدنتان برسانيد.  البته ميزان مصرف چربي و قند نيز تاثيرگذار است. مصرف قند به ميزان طبيعي اشکالي ندارد، اما مشکل اصلي اين است که اکثر مواد قندي حاوي چربي نيز هستند که يکي از مهمترين عوامل چاقي است. 
 براي مثال شيريني ها، کلوچه هاريا، انواع پيراشکي و بستني حاوي مقدار زيادي قند و چربي هستند. و چون اين غذاها خاصيت پُرکنندگي ندارند، هرچقدر بخوريد سير نخواهيد شد. همانطور که ملاحظه مي کنيدف اين سه عامل در کنار يکديگر در کاهش وزن موثر هستند.شما عزيزان مي توانيد با استفاده از قسمت بالاي صفحه كه مخصوص سايت تنظيم شده،با مطالب كلي سايت ارتباط داشته باشيد.
نظرات،پيشنهادات و انتقادات خود را در باب مطالب وبلاگ و وضعيت ظاهري آن براي ما از طريق ارسال نظر بفرستيد.
در صورت مشكل فني در لينك هاي وبلاگ و يا هر گونه مشكل در مطالب وبلاگ و ساير مشكلات مربوطه يا از طريق ارسال نظر و يا قسمت تماس با ما مي توانيد موضوعات خود را ارسال كنيد.تهيه و تنظيم شده توسط سايت دنياي علمي ، آموزشي و سرگرمي


کلمات کليدي : ،،،،،