• تــوجــه:تموم مطالب علمی و آموزشی که در وبسایت قرار می گیره را روزانه در ایمیل خود رایگان دریافت کنین!
  همین حالا با ثبت ایمیل خود در خبرنامه ما عضو شوید (امکان لغو عضویت وجود دارد)

  آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمائید

  مدیریت وبسایت دنیای سه بعدیDeas.ir  کد اخبار  درباره عملیات والفجر 4

  نظرات 0


  حماسه بزرگ جبهه شمالی

  دشت وسیع و دره شیلر میان شهر مرزی بانه و مریوان با فرورفتگی خاصی که از خاک عراق به داخل ایران دارد ، در گذشته و در تاریخ جنگ تحمیلی منطقه مهمی به شمار می رفت . بلندی های سورن ، سورکوه و کانی مانگا در دهانه این دشت قرار دارند .

  valfajr4.jpg


  کلمات کليدي :
  ادامه مطلب ...
  تعداد بازديد : 391
  print

  درباره عملیات والفجر ۳

  نظرات 0


  عملیات والفجر 3

  ارتش عراق پس از شکست در عملیات بیت المقدس و عقب نشینی سراسری خود، ارتفاعات مهم و سرکوب مرزی را در اختیار داشت و به این ترتیب چند شهر مرزی همچون مهران زیر دید و تیر دشمن بود.

  ارتش عراق با استقرار نیروهای خودی روی ارتفاعات مرزی مهران، علاوه بر ایجاد تسلط بر این شهر، موفق شده بود با نیروی کمتری از منطقه بدره پدافند کند. حال آن که عقب راندن دشمن از روی ارتفاعات مرزی، پدافند در دشت را به او تحمیل می کرد و در نتیجه نیروی بیشتری زمین گیر می شد. بر همین اساس، طرح تأمین مهران – به عنوان دومین عملیات محدود در شرایط جدید – در دستور کار قرار گرفت.


  کلمات کليدي :
  ادامه مطلب ...
  تعداد بازديد : 350
  print

  عمليات ثامن الائمه

  نظرات 0


  عمليات ثامن الائمه

  شكست حصر آبادان

  در نخستين ماه هاي سال 1360 شهيد يوسف كلاهدوز قائم مقام وقت فرماندهي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ، طرح شكست حصر آبادان را كه توسط شهيد حسن باقري طراحي شده بود ، به شوراي عالي دفاع ارائه داد . پس از تصويب طرح و هماهنگي با نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي و نيروهاي تحت امر سپاه پاسداران ، چگونگي انسجام و نحوه ادغام نيروها ، همچنين نام حمله ، روز و ساعت آن مشخص شد .

  موقعيت جغرافيايي زمين و طرز گسترش و آرايش يگان هاي ارتش عراق درمنطقه به گونه اي بود كه با يك حمله غافلگيرانه و محاصره برق آسا ، مي توانست ضربه كمر شكني به دشمن وارد سازد . فراتر از همه انگيزه هايي كه براي عمل در شرق رود كارون و پاكسازي دشمن در آن منطقه به لحاظ سياسي و نظامي وجود داشت ، نظر صريح فرمانده كل قوا ، يعني امام خميني مبني بر اين بود كه حصر آبادان بايد شكسته شود .


  کلمات کليدي :
  ادامه مطلب ...
  تعداد بازديد : 381
  print

  درباره عملیات والفجر ۲

  نظرات 0


  عملیات والفجر ۲

  پس از عملیات والفجر مقدماتى، بار دیگر شرایط جنگ به نحوى مطرح شد که به نظر مى رسید با افزایش توانایى هاى نظامى دشمن، بدون تغییرات اساسى در شیوه نبرد، ادامه جنگ مشکل خواهد بود. از این رو، تا رسیدن به آن نقطه لازم بود روند عملیات ها ادامه یافته تا از رکود جبهه به مدت زیاد جلوگیرى شود.

  بدین ترتیب، پس از بحث و بررسى مناطق مختلف مقرر شد، عملیات هاى والفجر ،۲ ۳ و ۴ انجام شود. مهم ترین مسأله اى که در این عملیات ها مورد نظر بود، به کارگیرى نیروى اندک، دادن تلفات کم و جلوگیرى از وارد شدن ضربه اساسى به توان یگان ها و تضمین موفقیت عملیات بود.


  کلمات کليدي :
  ادامه مطلب ...
  تعداد بازديد : 414
  print

  کارنامه ای کامل از مشخصات عملیاتهای دفاع مقدس

  نظرات 0


  کارنامه ای کامل از مشخصات عملیاتهای دفاع مقدس


  در این صفحه از وبسایت دنیای علمی،آموزشی و سرگرمی شما می توانید عملیاتهای دفاع مقدس رو به طور کامل مشاهده و مطالعه نمائید.

  تمام مطالب برگرفته از ئایگاه جامع عاشورا میباشد که در خود تک تک مطالب مربوطه ذکر شده است.

  *عملیات ثامن الائمه

  *عملیات والفجر مقدماتی

  *عملیات والفجر1

  *عملیات والفجر2

  *عملیات الفجر3

  *عملیات والفجر4

  *عملیات والفجر5

  *عملیات والفجر6

  *عملیات والفجر7

  *عملیات والفجر8

  *تصاویر ویژه عملیات والفجر8

  *عملیات والفجر9


  این قسمت هنوز کامل نشده است....به محض کامل شدن کامل در صفحه اصلی وبسایتمون در اخبار نشریات منتشر خواهد شد.


  تهیه و تنظیم وبسایت دنیای علمی ، آموزشی و سرگرمی..........www.deas.ir

  منابع مربوطه در مطالب ذکر شده است.


  کلمات کليدي :
  تعداد بازديد : 1378
  print

  درباره عملیات والفجر مقدماتی

  نظرات 0  عملیات والفجر مقدماتی با هدف تصرف پل غزیله و سپس پیشروی به سوی شهر العماره عراق طرح ریزی شده بود. البته انجام عملیات محرم دسترسی به این مهم را آسان جلوه می داد. در ساعت ۲۱ و۳۰ دقیقه هیجدهم بهمن ماه  ۱۳۶۱عملیات والفجر مقدماتی با رمز «یاالله» با حمله از سه محور آغازشد و نیروها در تاریکی مطلق شب به منظور شکستن خطوط دفاعی دشمن پیش رفتند.   نکته قابل ملاحظه در این عملیات، موانع ایذایی، استحکامات، کانال های عمیق و متعدد و وجود میدان های مین فراوان و گوناگون دشمن در دشت های رملی و خشک بود که عراق طی چند ماه کوشش آنها را فراهم آورده و چیده بود. این عوامل سبب کندی حرکت یگان های خودی شده و در نتیجه با وجود شکسته شدن خط دشمن، نیروها به یکدیگر ملحق نشده و همان جا در عمق موانع و خطوط دشمن موضع گرفتند. این موضوع با روشنایی سپیده دم مشکل را دو چندان کرد. عراقی ها هر آنچه از عملیات رمضان و حمله های مشابه درس گرفته بودند،- از جمله لایه های تو در تو و پیچیده دفاعی- در عملیات والفجر مقدماتی (فکه) به کار بستند. از آنجا که انجام این حمله با روزهای دهه فجر سال ۱۳۶۱ مقارن شده بود، پیش بینی می شد که در سرنوشت جنگ تاثیرگذار باشد، ولی چنین نشد و پسوند «مقدماتی» بر عملیات والفجر گذاشته شد. در آستانه این عملیات «غلامحسین افشردی» معروف به «حسن باقری» فرمانده اطلاعات و عملیات قرارگاه خاتم الانبیا و فرمانده نیروی زمینی سپاه و چند تن دیگر از جمله «مجید بقایی» فرمانده قرارگاه کربلا به شهادت رسیدند. 


  منبع:http://www.hawzah.net/


  کلمات کليدي :
  تعداد بازديد : 419
  print

  پشتيباني

  +1 به کل وبسايت

  +1 به اين صفحه