روغن زيتون - خواص، نکات و مزايا


انتخاب روغن زيتون خالص و استفاده از آن در رژيم غذايي روزانه موجب مي شود که ريسک ابتلا به بيماريهاي قلبي - عروقي و ديـابت تـا حـد بسيـار زيـادي کـاهش پـيـدا کـند. ميزان متعادلي روغن زيتون نيز مي تواند از برجسته شدن شـکم جلوگيري نمايد. البته ميبايست دقت داشته باشيـد که همـيشه بـايـد از روغـن زيـتون در کـنار يـک رژيم غذايي گياهي بهره بگيريد. 

جايگاه روغن زيتون در رژيم غذايي مديترانه اي 

در دهه 70 ميلادي محققان به اين نتيجه دست پيدا کردند که ساکنان يونان در رژيم غذايي خود از مقدار بسيار زيادي نمک و چربي استفاده مي کنند، و در عين حال از گياهان نيز به وفور استفاده مي نمايند. در اين ميان ژاپني ها نيز جزء افرادي بودند که در رژيم غذايي خود از نمک استفاده مي کردند، اما در مصرف چربي و گياهان مانند يوناني ها فعال نبودند. متوسط طول عمر اين افراد در مقايسه با يوناني ها خيلي پايين تر بود.

طول عمر يوناني ها به اين دليل بالاتر بود که در آنها ميزان سکته، سرطان هاي شکمي، بيماري هاي قلبي، و ساير سرطان ها بسيار پايين بود. پژوهش ها گوياي اين مطلب بودند که مردماني که در اطراف مديترانه زندگي مي کردند، با اينکه از چربي هاي تک اشباعي مانند روغن زيتون به شدت استفاده مي کردند، اما باز هم عمر طولاني تري نسبت به ساير افراد داشتند. اين امر باعث شد که دانشمندان يک سري تحقيات منظم را در مورد آداب غذايي اين دست از افراد تهيه و تنظيم نمايند که با نام "رژيم مديترانه اي" شهرت پيدا کرد. در اين نوع رژيم غذايي "روغن زيتون" جزء يکي از مهمترين ترکيبات تشکيل دهنده رژيم غذايي مي باشد.

تحقيقات متععد خواص روغن زيتون را تثبيت کرده اند 


 پژوهش هاي اخير نشان مي دهند که روغن زيتون اين قابليت را دارد که کلسترول خون را تا حد بسيار زيادي کاهش دهد. اين امر سبب مي شود که ريسک ابتلا به بيماري انسداد شرائين کاهش بسيار زيادي پيدا کند

در يک تحقيق که رژيم مديترانه اي را مورد تحقيق و بررسي قرار داده بود، محققان به اين نتيجه دست پيدا کردند که ريسک ابتلا به بيماري هاي قلبي در افراد مورد مطالعه، تنها پس از 1 تا دو سال استفاده از اين رژيم غذايي به نصف کاهش پيدا کرد. اين افراد به طور مرتب از روغن زيتون استفاده مي کردند و ميزان مصرف ميوه و سبزيجات را نيز در رژيم غذايي روزانه خود افزايش داده بودند. 

برخي از پژوهشگران معتقدند که روغن زيتون مي تواند بر روي نحوه توزيع چربي در بدن نيز مؤثر باشد؛ به اين ترتيب که مقدار چربي ذخيره شده در اطراف شکم را کنترل کرده و آنرا در تمام نقاط بدن پخش مي کند.  

 چربي هاي رژيمي

 به طور کلي مي توان چربي ها را به سه دسته تقسيم کرد: چربي هاي اشباع شده، چربي هاي اشباع نشده ي تکي و گروهي. (اين عبارات به نوع پيوند هاي شيميايي موجود بين اتم هاي چربي ها نسبت داده مي شود)

 هر يک از اين چربي ها حاوي اسيدهاي چرب مي باشد که از رشته اي از کربن و هيدروژن ساخته شده اند و فقط نحوه ترکيب آنها با يکديگر در هر نوع چربي متفاوت است. در اين ميان چربي هاي اشباع نشده مي توانند به کاهش ميزان کلسترول بدن کمک کنند.

 روغن زيتون حاوي چربي هاي اشباع نشده است. چربي هاي اشباع نشده در آووکادو، روغن کانولا (که از کلم قمري بدست مي آيد) و بادام زميني نيز وجود دارند.

 انواع مختلف روغن زيتون

عموماً روغن زيتون از فشردن زيتون بدست مي آيد. با توجه به مراحل مختلفي که براي بدست آوردن اين ماده طي مي شود، روغن هاي مختلفي بدست مي آيد. در اين ميان مي توان به موارد زير اشاره کرد: 

فوق خالص – بهترين نوع روغن زيتون است و از فشردن زيتون براي اولين بار بدست مي آي
خالص – از دومين فشردن بدست مي آيد.
تصفيه شده – چندين مرحله صنعتي را پشت سر مي گذارد، مانند تصفيه و پالايش.
رقيق – مراحل شيمياي بسيار زيادي را طي مي کند و فقط يک طعم بسيار ملايمي از زيتون را مي دهد.

 کلسترول و تصلب شرائين

 ليپو پروتئين هاي کم چگال (LDL)  به عنوان کلسترول "بد" شناخته مي شوند. دليلش هم اين است که به راحتي به ديواره هاي رگ هاي خوني مي چسبند و سبب انسداد شرائين مي شوند. اين امر به نوبه خود باعث افزايش ريسک ابتلا به بيماري قلبي – عروقي و سکته نيز مي شود. 

 تحقيقاتي که بر روي کلسترول LDL انجام شده اند، اثبات کرده اند که عمل اکسيداسيون نيز به نوبه خود يکي از عوامل کليدي در ايجاد تصلب شرائين است. به نظر مي رسد که چربي هاي اشباع نشده قابليت اکسيداسيون کلسترول هاي LDL را تا حد بسيار زيادي کاهش مي دهند؛ اين امر به راحتي مي تواند خصوصيت ويژه روغن زيتون را تشريح کند. علاوه بر همه ي اين مزايا بايد گفت که روغن زيتون فوق خالص حاوي حدود 40 فيتو کميکال ضد اکسنده نيز مي باشد. همانطور که قبلاً نيز به آن اشاره کرديم، آنتي اکسيدان ها مي توانند ميزان کلسترول LDL را کاهش داده و از اکسيد شدن آن جلوگيري بعمل آورند. در حقيقت نقش اين فيتوکميکال ها در حفظ سلامت افراد از اهميت بسيار بالايي برخوردار مي باشد.

 چربي خون

زماني که يک غذاي پرچرب خورده مي شود، 6 تا 12 ساعت طول مي کشد که کبد آنها را به ترکيباتي نظير LDL و يا HDL (ليپوپروتئين هاي پر چگال) تبديل کند و ترکيبات آنرا از خون پاک کند.

 تحقيقات نشان مي دهند که اين 6 تا 12 ساعت در تضمين سلامت افراد از اهميت بسيار بالايي برخورار است. چربي هاي اشباع نشده، مانند روغن زيتون خيلي سريع تر و آسان تر از خون پاک مي شوند. اين امر سبب مي شود که احتمال گرفتگي رگ ها افزايش پيدا کند. چربي هاي اشباع نشده همچنين باعث مي شوند که خون پس از مصرف يک غذاي چرب حالت چسبنده پيدا نکند و از ايجاد لخته هاي خطرناک نيز جلوگيري مي نمايند.

مزاياي کاهش وزن


در يک تحقيق دو رژيم غذايي مختلف مورد بررسي قرار گرفتند. گروه اول از رژيم مديترانه اي استفاده کردند و گروه دوم از رژيمي که مصرف چربي در آن پايين بود و کربوهيدارت بالا. نتايج حاکي از اين امر بود که افراد گروه اول، کيلو کيلو وزن، هم از قسمت بالايي و هم از قسمت پاييني بدن خود را دست دادند.

 افرادي که چربي هاي اضافه اغلب دور شکم و کمر آنها را ذخيره مي شود (شکل سيب) در مقايسه با افرديکه چربي هاي بيشتري دور باسن و ران هاي خود دارند ( گلابي شکل)، ريسک بيشتري در ابتلا به بيماري هاي قلبي دارند.

ساير مزايا

نکاتي که بايد به خاطر داشته باشيد :

استفاده از روغن زيتون به عنوان منبع اصلي چربي در رژيم غذايي و در کنار آن استفاده از مقادير زيادي ميوه و سبزي مي تواند تا حد بسيار زيادي از ابتلا به بمياري هاي قلبي و ديابت پيشگيري کند.

استفاده از روغن زيتون در کنار يک رژيم غذايي سالم مي تواند از ميزان چربي هاي اضافي بدن به ويژه در اطراف شکم کم کند.

 روغن زيتون هاي خالص از مزايا و فوايد بيشتري نسبت به انواع مختلف روغن زيتون برخوردار مي باشد.


**************************************************************نظرات،پيشنهادات و انتقادات خود را در باب اين مطلب و مطالب مربوطه و كل وبلاگ با ما به جريان بگذاريد.
در صورت دلخواه مي توانيد در نظر سنجي سايت شركت كنيد.
تمامي جزوات اين درس و ديگر دروس زيست شناسي توسط رضاغلامرضايي نوشته شده است و كپي برداري جهت استفاده در ديگر وبلاگها با ذكر منبع و لينك وبلاگ ما مجاز است در غير اينصورت مورد رضايت نويسنده نمي باشد.
از اينكه از وبلاگ ما بازديد كرديد متشكريم.
تهيه،جمع آوري و نوشته شده توسط وبسايت دنياي علمي ، آموزشي و سرگرميکلمات کليدي : ،،،،،،،،،