خواص توت فرنگي براي سلامتي


اين ميوه خوشگل، خوشرنگ و خوشمزه تابستاني سرشار از موادمغذي و فيبر است. 

تـوت فرنگي ميوه اي بسيار خوشگل و خوشبو و خوشمزه است، امـا آيـا مي دانستيـد کـه اين ميوه بسيار کم کالري بـوده و سـرشار از موادمغذي و فيبر مـي بـاشد؟ خـوردن 8  عدد توت فرنـگي متوسط در روز، %140 از ويتامين C مورد نياز روزانه، %12 از مقدار مـورد نـياز روزانه فيبر، %6 ميزان مورد نياز فولات، 210 ميلي گـرم پتـاسيم بـراي مـا فـراهم آورده و همچنـين سـرشار از ويتامين K، B2، B5، B6، مس، منيزيم، و اسيد چرب امگا 3 مي باشد. توت فرنگي فاقد سديم، چربيهاي اشباع، و کلسترول است و هر وعده آن فقط 45 کالري دارد. 

يک رژيم غذايي سرشار از ميوه ها و سبزيجات حاوي ويتامين C که يک آنتي اکسيدان است، مي تواند روي افزايش سن، بيماري هاي قلبي-عروقي، سرطان ها و زوال قدرت شناخت تاثير پيشگيرنده داشته باشد. وقتي غذاهايي مصرف کنيم که به انرژي تبديل نشود، راديکال آزاد توليد مي کند که به مرور زمان شکل مي گيرد و باعث پير شدن جسم مي شود. آنتي اکسيدان ها اين تاثير راديکال هاي آزاد را خنثي مي کنند و مي تواند تخريب هايي که به خاطر سموم محيط مثل دود سيگار و آلودگي هوا به بدن وارد مي شود را کاهش دهد. ويتامين C براي توليد کلاژن ضروري است (کلاژن پروتئيني است که رشد و ترميم بافت هاي بدن را مقدور مي سازد). اين ويتامين در بدن ساخته يا ذخيره نمي شود، از اينرو بايد هر روز به ميزان لازم از اين ويتامين مصرف کنيم.

پتاسيم يک ماده معدني بسيار ضروري براي بدن است که الکتروليت هاي بدن را که اکسيژن به مغز ميرسانند و ضربان قلب را تنظيم مي کنند و توازن آب بدن را کنترل مي کنند، تنظيم مي کند. يک رژيم غذايي سرشار از پتاسيم، احتمال بروز بيماريهاي قلبي و سکته را پايين مي آورد. 

بدن براي ساخت و حفظ گلوبول هاي قرمز خون جديد به فولات نياز دارد. اين ويتامين به ويژه حين بارداري و کودکي که گلوبول هاي قرمز خون بايد تکثير شده و به سرعت رشد کنند، اهميت فوق العاده اي پيدا مي کند. کمبود فولات مي تواند منجر به کم خوني (آنمي) در مادر يا کودک شود. تحقيقات نشان داده است که مصرف ميزان کافي از فولات مي تواند زوال شناخت را کندتر کرده و احتمال خطر بيماري هايي مثل آلزايمر را پايين بياورد.

فيبر بخش غيرقابل هضم گياه است که آب را جذب ميکند و موادغذايي را در دستگاه گوارش مي گرداند. مصرف مقدار کافي فيبر همچنين نقش مهمي در جذب موادغذايي، تثبيت سطح گلوکز خون، و کاهش کلسترول دارد

وارد کردن اين ميوه که فوايد بسيار زيادي براي بدن دارد، به رژيم غذايي بسيار آسان است. براي اينکه بيشترين استفاده و فايده را از اين ميوه ببريد، آن را خام مصرف کنيد چون پخته شدن محتوي ويتامين C آنرا کاهش مي دهد. مي توانيد آن را همراه با سيريال صبحانه با شير مصرف کنيد، در نوشيدني هاي خود مخلوط کنيد، به سالادتان اضافه کنيد، و به شکل شيريني يا ساير دسرها درست کنيد.
 در زير به چند ايده ساده و سريع براي مصرف توت فرنگي اشاره مي کنيم: 

توت فرنگي ها را مي توانيد به تنهايي يا همراه با ميوه هاي ديگر، و کمي ماست در مخلوط کن بريزيد و يک نوشيدني بسيار خوش طمع و مفيد براي خودر درست کنيد.

همچنين مي توانيد به اين نوشيدني کمي شکر اضافه کرده و آن را فريز کنيد و به صورت يخ در بهشت مصرف کنيد که براي بچه ها خيلي لذت بخش خواهد بود.

توت فرنگي تازه را به همراه پنير و ماست مصرف کنيد تا يک ميان وعده يا صبحانه بسيار مقوي و خوشمزه داشته باشيد.   

توت فرنگي ها را به همراه شکر بجوشانيد و از آن براي تزئين بستني يا پنکک استفاده کنيد.

**************************************************************نظرات،پيشنهادات و انتقادات خود را در باب اين مطلب و مطالب مربوطه و كل وبلاگ با ما به جريان بگذاريد.
در صورت دلخواه مي توانيد در نظر سنجي سايت شركت كنيد.
تمامي جزوات اين درس و ديگر دروس زيست شناسي توسط رضاغلامرضايي نوشته شده است و كپي برداري جهت استفاده در ديگر وبلاگها با ذكر منبع و لينك وبلاگ ما مجاز است در غير اينصورت مورد رضايت نويسنده نمي باشد.
از اينكه از وبلاگ ما بازديد كرديد متشكريم.
تهيه،جمع آوري و نوشته شده توسط وبسايت دنياي علمي ، آموزشي و سرگرميکلمات کليدي : ،،،،،،،،