»تاثير مهرباني بروي سلامتي«


مهرباني حسي توام با توانگري و رضايت به زندگي ما مي بخشد، و امتياز ديگر آن ارتقاي سلامتي و طول عمر ما است. پاول پيرسال، دکتر روانشناس که در هاوايي زندگي مي کند، در کتاب خود با نام نسخه لذت مي نويسد: 

تحقيقات جديد نشان مييدهد که يکي از لذت بخش ترين اعمال انساني، سلامت ترين کاري است که مي توانيد در حق خود و ديگران انجام دهيد. حس مهرباني عاري از نفس پرستي، فوايد بسيار عالي بر سلامتي خواهد داشت." 

دکتر لاري دوسِي در کتاب خود بانام معنا در پزشکي به ما ميگويد، "نوعدوستي مثل دارويي جادويي عمل مي کند؛ هم تاثيراتي مثبت بر فردي که کمک را انجام مي دهد خواهد داشت، و هم بر فردي که کمک را دريافت مي کند. حتي مي تواند واکنش هاي سالمي نيز در فردي که دور ايستاده و اين کمک را نظاره مي کند، ايجاد مي کند."

تحقيقات بسيار زيادي انجام گرفته است که تاثيرات مثبت مهرباني را بر سلامتي به اثبات مي رساند (هم از نظر فيزيولوژيکي و هم روحي). تحقيقات ديگري نيز در دست انجام است و چندين و چند کتاب نيز در مورد تاثيرات مثبت مهرباني بر سلامتي به چاپ رسيده است. تحقيقاتي که از سال 1988 تاکنون انجام گرفته در کتاب نيروي شفابخش نيکوکاري نوشته آلِن لوک گردآوري شده است. لوک هر زمان که کار نيکي انجام مي داد يا به ديگران کمک مي کرد، حس لذت و سلامتي عميقي در خود حس مي کرد. در ابتدا اين احساسي بود که به تنهايي تجربه مي کرد اما کم کم از ديگران نيز در مورد تاثيرات مثبت کمک کردن به ديگران چيزهايي مي شنيد. اين مسئله باعث شد وي بيشتر در مورد اين پديده نهاني که به نظر مي رسيد تاثيراتي جادويي در خود داشته باشد به تحقيق و بررسي بپردازد. 

فوايدي که در اين کتاب براي کمک کردن ذکر شده است، عبارتند از:    

• داشتن ديدگاهي خوش بينانه تر و خوشنودتر
• ارتقاء حس سلامتي
• ايجاد حس نشاط و رضايت
• افزايش سطح انرژي بدن
• ايجاد حس سلامتي     
• کاهش حس تنهايي، افسردگي و ناتواني
• تقويت حس ارتباط با ديگران 
• تقويت حس آرامش و آسايش
• افزايش طول عمر        
• کنترل بهتر وزن بدن 
• بهبود بيخوابي
• تقويت سيستم ايمني بدن
• کاهش درد   
• افزايش گرماي بدن  
• سلامت سيستم قلبي-عروقي بدن (کاهش فشار خون بالا، تقويت گردش خون، کاهش بيماري هاي کرونري قلب) 
• کاهش اسيد معده اضافي  
• کاهش نياز به اکسيژن
• بهبود ورم مفاصل و آسم  
• ريکاوري و بهبودي سريعتر از اعمال جراحي 
• کاهش فعاليت سرطان در بدن

شايان ذکر است که اين تاثيرات، بارها و بارها به اثبات رسيده است. پيرسال وقتي تاثيرات مثبت مهرباني را با عنوان تاثيرات ايمني بخش و شفابخش مي ناميد، اغراق نمي کرده است.

يکي از شرکت کننده هاي تحقيقات لوک اينطور مي گويد: "چند ماه پيش آنقدر استرس داشتم که به زور مي توانستم شبانه روز چهار ساعت بخوابم و انواع و اقسام دردها هم به سراغم آمده بود. داروهاي ضد افسردگي و ضداضطراب را امتحام کردم، اما هيچ بهبودي حاصل نشد. بعدها فهميدم که اين عشق است که واقعاً شفابخش است. وقتي کارهاي مثبتي براي ديگران انجام مي دادم، واکنش مستقيمي در وضعيت جسمي من به وجود مي آمد. الان ديگر خيلي راحت شب ها مي خوابم و آرامشي نيز در کل بدنم به وجود آمده که با وضعيت سابقم قابل مقايسه نيست. بيشتر دردهايم هم از بين رفته است."  

افراديکه از تاثيرات مثبت مهرباني آگاهند، از آن بعنوان وسيله اي براي حفظ و کنترل سلامتي خود استفاده مي کنند. مهرباني براي کنترل فشارخون بالا، از بين بردن سردرد، کاهش درد کمر، و بهبودي تقريبي ورم مفاصل استفاده مي شود، و خيلي از افراد هم از آن براي از بين بردن افسردگي و مشکلات روحي-رواني خود استفاده ميکنند. اما کمک کردن به ديگران چطور مي تواند چنين تاثيرات مثبتي داشته باشد؟ يکي از دلايل آن مي تواند اين باشد که کمک کردن به ديگران تا قسمتي ذهن ما را از مشکلاتمان فارغ مي کند (استرس را کاهش مي دهد) و باعث مي شود به افراد ديگر هم فکر کنيم. 

دکتر هربرت بنسون، متخصص قلب شناسي در دانشگاه هاروارد که بيش از 30 سال در تحقيقات علمي شرکت داشته است، به ما مي گويد که وقتي ما به ديگران کمک ميکنيم باعث مي شود خودمان را فراموش کنيم. دليل ديگر اين است که وقتي مهرباني مي کنيم، بدنمان با ايجاد يک حس خوب که اعتماد به نفس و سلامت ما را ارتقاء مي دهد، به ما پاداش مي دهد. اين واکنش وقتي بدن مواد شيميايي به نام اندورفين مي سازد، تحريک مي شود. اين اندورفين ها موادي طبيعي شبه مورفين هستند که حس آرامش در ما ايجاد مي کند. علاوه بر ايجاد اين حس خوب، به کاهش شدت پيامهاي درد که به مغز فرستاده مي شود نيز تاثير دارند.  

براي سود بردن از تاثيرات مثبت مهرباني بر سلامتي، لازم نيست حتماً کارهاي بزرگ انجام دهيم. درواقع، ثابت شده است که کارهاي خيلي کوچک، ساده و معمولي نيز مي تواند سلامت جسمي شما را ارتقاء بخشد. همچنين نشان داده شده که همين کارهاي کوچک و پيش پا افتاده مي تواند با تاثيرات منفي اتفاقات و رويدادهاي استرس زا مقابله کند، حال هرچقدر که اين تاثيرات عظيم باشد. پس باانجام کمک هايي هرچند کوچک مي توانيم سلامتي جسميمان را تضمين کنيم.

دکتر پاول پيرسال درمورد فقدان لذت و شادي در زندگي هشدار مي دهد. علت فقدان شادي و نشاط در زندگي چيست؟ طبق گفته هاي پيرسال، ناتواني در کنترل سرنوشتمان و حس آسيب پذيري که به وجود مي آورد، و همچنين ناتواني در تشخيص اينکه ناراحتي هاي جسمي و اجتماعي با هم در ارتباط است، دليل آن است. پاسخ چيست؟ اين است که با خودمان، دنيا و مردم اطرافمان آشتي کنيم. 

وقتي انتخاب مي کنيد که فرد مهربانتري باشيد، نه تنها سلامت خودتان را ارتقاء ميدهيد، بلکه سلامت افراديکه با آنها ارتباط برقرار مي کنيد را نيز تقويت مي کنيد. مهرباني شما تاثيرات چند جانبه اي دارد. اين مهرباني حتي مي تواند بر افراديکه شاهد آن هستند نيز تاثير گذاشته و در آنها نيز احساسي خوب ايجاد کند. وقتي انتخاب مي کنيد که فرد مهربانتري باشيد، تغييرات مثبتي در اجتماع و دنياي اطراف خود ايجاد خواهيد کرد.   

همانطور که قبلاً هم ذکر کرديم، عمل کمک کردن ياد خدمت رساني به ديگران، نشان دادن مهرباني، نوعدوستي و از اين قبيل، اين توانايي را دارد که تاثيراتي نيرومند بر سلامت ما بگذارد. البته بايد مراقب باشيد که به خاطر عمل نيکتان انتظار پاداش نداشته باشيد، در اينصورت فوايدي که اين عمل خير بر شما خواهد داشت از بين ميرود. اگر براي کارتان انتظار چيزي نداشته باشيد، ديگر دچار نااميدي نخواهيد شد. براي مثال، اگر در رانندگي به اتومبيل کناريم حق تقدم بدهم، و انتظار داشته باشم که او اين عمل مهربانانه من را متوجه شود، اگر فرد مقابل از کارم قدرداني نکند، ممکن است همين کار نيک در من ايجاد عصبانيت و خشم کند. اما اگر توقع دريافت واکنشي مثبت نداشته باشم، و درعوض آن را دريافت کنم، آنوقت است که کارم تاثيري مثبت بر سلامتيم خواهد گذاشت.   

مهرباني خصيصه اي است که نه تنها بر خودم بلکه بر اجتماع اطرافم هم تاثيري مثبت خواهد داشت. آلن لوک مي گويد، "علم جديد که تاثيرات مثبت کمک به ديگران را بر سلامتي به اثبات مي رساند، اين قدرت را دارد که نه تنها بر سلامتي خود افراد،  بلکه بر سلامتي کل جامعه تاثيرگذار باشد."تهيه،جمع آوري و ويرايش شده توسط وبسايت دنياي علمي ، آموزشي و سرگرمي


کلمات کليدي : ،،،،،،