خواص ماست براي سلامتي


خواص متفاوت ماست و تاثيرهاي مطلوبي که ميتواند براي افراد در بر داشته باشد، براي سال هاست که مورد تحقيق و بررسي قرار گرفته است، اما با اين وجود هنوز هم افرادي هستند کـه نمي دانند ماست چه فوايدي را مي تواند براي آنها در بر داشته باشد.
ماسـت ميتواند سلامت بدن شما را بطرق مخـتلف افزايش بخـشد. به همين دليل سعي کنيد دفعي ديگر که به سوپر مـارکت رفتـيد، ماست را در ليست خريد خود جاي دهيد تا بتوانيد از مزاياي آن بهرمند شويد.
فـوايد بـرجسته ي ماست به دليل فرايند جالبي که ماست طي آن تهيه مي شود، بوجود مي آيند. ماست همان شير است که هر قومي بنا به آداب و رسوم و فرهنگ خود از آن ماست مي گيرد. اين ماده لبني حاوي باکتري هايي است که براي عملکر مطلوب بدن ضروري مي باشند. اين باکتري هاي خوب از رشد باکتري هاي زيان آور که سبب ايجاد عفونت، چرک و ساير بيماري ها مي شوند، جلوگيري مي کنند. اگر ميزان باکتري هاي خوب بدن در سطح مطلوبي قرار داشته باشد، آنوقت سيستم گوارشي بهتر عمل مي کند و سيستم ايمني بدن نيز ارتقا پيدا خواهد کرد

همچنين اين باکتري هاي خوب از ترش کردن معده نيز جلوگيري مي کنند. برخي از تحقيقات جديد نيز حاکي از اين امر هستند که باکتري هاي خوب موجود در ماست از عفونت مجاري ادراري نيز جلوگيري مي کنند. زماني که فرد از انواع آنتي بيوتيک ها استفاده مي کند، اين دارو سبب از بين رفتن باکتري هاي خوب خون ميشود. اگر به طور مکرر ماست بخوريد، سطح باکتري هاي خوب بدن در حد نرمال باقي خواهد ماند. به دليل وجود مواد خاصي که در ماست يافت مي شود، ميزان لاکتوز آن نيز در حد پايني قرار گرفته و اين ماده لبني را جايگزين خوبي براي شير مي نمايد. افرادي که به لاکتوز حساسيت داشته و نمي توانند از مواد لاکتوز دار استفاده کنند، مي توانند ماست رابه عنوان يک جايگزين مطلوب براي خود انتخاب نمايند.

از آنجايي که ماست از فراورده هاي لبني بدست مي آيد، داراي ميزان کلسيم بسيار بالايي مي باشد که براي حفظ سلامت استخوان ها و دندان ها از اهميت بالايي برخوردار مي باشد. کلسيم براي افرادي که داراي تراکم استخواني پايين بوده و همچنين بيماران مبتلا به پوکي استخوان نيز مفيد مي باشد. ميزان متعادلي از کلسيوم مي تواند بدن را سلامت نگه داشته و آنرا به کاهش وزن تشويق نمايد.

ماست همچنين منبع مناسبي از پروتئين مي باشد. پروتئين انرژي زيادي به بدن ميدهد و به شما کمک مي کند که در طول روز سالم، شاداب و سرزنده باشيد. بسياري از سيستم هاي داخلي بدن براي ترميم خود نيازمند پروتئين مي باشند، به ويژه ماهيچه ها. پروتئين همچنين معده را پر کرده و سبب مي شود تا شما براي مدت زمان طولاني تري احساس سيري کنيد.

 ماست همچنين مي تواند در رژيم غذايي شما به طرق مختلف مفيد باشد. با اضافه کردن  ميوه، انواع توت، خشکبار، شکلات، و آبنبات به ماست خود مي توانيد آن را به يک دسر خوشمزه تبديل کنيد و جايگزين دسر هاي ناسالم کنيد. همچنين در دستورهاي غذايي مي توانيد به جاي شير از ماست استفاده کنيد به عنوان مثال در کلوچه، پنکک و پاي انواع ميوه ها.

در زمان خريد ماست بايد دقت کنيد؛ چرا که هر چه محصول طبيعي تر باشد، خواص آن بيشتر است. ماست هاي حيواني از بهترين انواع ماست ها به شمار مي روند. به دنبال ماست هايي باشيد که چربي آنها پايين است و شکر کمي دارند. برخي از کارخانجات، ماست را در انواع کم چرب و حتي بدون چربي نيز توليد مي کنند. در نهايت بايد به خاطر داشته باشيد که ماست مي بايست از شير پاستوريزه شده تهيه شود، هر گونه فرايند پاستوريزاسيوني که پس از تخمير، صورت بگيرد سبب از بين رفته باکتري هاي مفيد ماست مي شود و فوايد و خواص ماست را نيز کاهش مي دهد.شما عزيزان مي توانيد با استفاده از قسمت بالاي صفحه كه مخصوص سايت تنظيم شده،با مطالب كلي سايت ارتباط داشته باشيد.
نظرات،پيشنهادات و انتقادات خود را در باب مطالب وبلاگ و وضعيت ظاهري آن براي ما از طريق ارسال نظر بفرستيد.
در صورت مشكل فني در لينك هاي وبلاگ و يا هر گونه مشكل در مطالب وبلاگ و ساير مشكلات مربوطه يا از طريق ارسال نظر و يا قسمت تماس با ما مي توانيد موضوعات خود را ارسال كنيد.تهيه و تنظيم شده توسط سايت دنياي علمي ، آموزشي و سرگرمي


کلمات کليدي : ،،،،،،،،