مواد معدني مورد نياز بدنبه نظر مي رسد که شما مواد معدني را فقط روي جدول تناوبي مشاهده مي کنيد و هيچ اثري از آنها در برنامه ي غذاييتان نيست. اما جالب است بدانيد که مواد معدني نيز به اندازه ويتامين ها براي حفظ سلامتي شما مهم هستند. مواد معدني برحسب ترکيبات خود، بر فعاليت آنزيم ها، انقباض ماهيچه ها، و عملکرد سلول ها تاثير ميگذارند، و حتي سلامت غده ي تيروئيد بدن را نيز تضمين مي کنند. 

 اما لازم نيست براي اطمينان يافتن از اينکه بدنتان مواد معدني مورد نياز را دريافت مي کند ، به جدول تناوبي رجوع کنيد. دنبال کردن يک برنامه غذايي سالم کافي است. از اينرو، در اين مقاله ميخواهيم ليستي از مهمترين مواد معدني را برايتان معرفي کنيم. 

******************************************************
يُـــد 

فوايد:
 اين ماده ي معدني مفيد، به تنظيم متابوليسم بدن و توليد هورمون هاي تيروئيد کمک مي کند.

منابع:
نمک (نوع يُد دار)، ماست و علف دريايي  
 
علائم کمبود:
 کمبود يُد باعث کاهش فعاليت تيروئيد، و در نتيجه پايين آمدن متابوليسم بدن مي شود.

******************************
 منيزيم 
فوايد:
منيزيم به ارسال تکانه هاي عصبي و انتقال انرژي بين سلول ها کمک مي کند. همچنين در سنتز پروتئين و فعال سازي آنزيم هاي خاص مفيد است.  
منابع:
 حبوبات، دانه ها و سبزيجات، و همچنين فراورده هاي سبوس دار، آجيل و آب معدني 
علائم کمبود:
 پايين بودن سطح منيزيم بدن باعث مي شود فرد مستعد بيماري هاي قلبي-عروقي، اختلالات کليه، حالت تهوع، و نارسايي رشد شود.  همچنين فرد ممکن است دچار کج خلقي، بيخوابي، انقباض عضلاني و در موارد حاد، حتي توهم شود.
 
******************************
 سديم  

فوايد:
 سديم به تنظيم فشار و غلظت خون بدن کمک مي کند و عملکرد ماهيچه ها و اعصاب را بهبود مي بخشد. 

منابع:
 نمک، سُس سويا و غذاهاي پرنمک و همچنين مواد غذايي فراورده اي
علائم کمبود:
 کمبود سديم در بدن منجر به ضعف عضلاني، کاهش اشتها، و حالت تهوع مي شود. مصرف بيش از حد سديم نيز باعث بروز مشکلاتي چون فشار خون و نگهداشته شدن مايعات مي شود.  
******************************
 پتاسيم   فوايد:
پتاسيم به تنظيم توازن اسيدي، تنظيم متابوليسم و سنتز پروتئين در بدن کمک مي کند.
منابع:
ماهي يکي از بهترين منابع پتاسيم به شمار مي رود، اما در ساير فراورده هاي گوشتي نيز يافت مي شود. سيب زميني، سبزيجات، آوکادو، و ميوه هاي تازه مثل موز، سيب و زردآلو نيز حاوي پتاسيم هستند. 
علائم کمبود:
اگر به ميزان کافي پتاسيم به بدن نرسد، ممکن است باعث ايجاد خستگي، ضعف عضلاني، حالت تهوع، کاهش ضربان قلب، فلج، سرگيجه، و قطع ريتم قلبي شود. 
******************************
کلسيم فوايد:
بيشتر مردم مي دانند که کلسيم براي حفظ قوت استخوانها و دندانها بسيار مفيد است، اما خوب است بدانيد که به کنترل تکانه هاي عصبي و انقباض عضلاني نيز کمک ميکند.
منابع:
فراورده هاي لبني و استخوان ماهي سرشار از اين ماده ي معدني است، اما کساني که علاقه اي به اين فراورده ها ندارند مي توانند آن را در توفو (خمير سويا)، آب پرتقال، و سبزيجات تازه بيابند
علائم کمبود:
کمبود کلسيم ممکن است باعث ضعف استخوان ها شود.
******************************
فلورايد
فوايد:
 اين ماده ي معدني از بروز پوسيدگي دندانها جلوگيري مي کند و همچنين استحکام و ساختار استخوانها را نيز حفظ مي کند.
منابع:
اين ماده ي معدني به آب لوله کشي اضافه مي شود، به اين سبب اکثر غذاهايي که با آن آب درست مي شوند، اين ماده ي معدني را در خود دارند. چاي، ژلاتين، و ماهي نيز منابع خوبي از فلورايد به شمار مي روند.

علائم کمبود:
 کمبود فلورايد در بدن احتمال کرم خوردگي دندان را افزايش داده و استحکام استخوانها و دندانها را کاهش مي دهد.
 
******************************************************

مواد معدني، دوست بدن

گاهي مواد معدني را به همراه آمينو اسيدها بلوک هاي سازنده زندگي مي نامند. بدون مصرف کافي از مواد معدني، عملکرد سلول ها دچار اشکال مي شود و حتي سلامت اعصاب شما نيز به مخاطره مي افتد. ما با وجود اهميت اين مواد، هيچ نيازي به مصرف مکمل هاي آن نيست، چون به اندازه ي کافي در مواد غذايي طبيعي از آن يافت مي شود.
***********************************************************نظرات،پيشنهادات و انتقادات خود را در باب اين مطلب و مطالب مربوطه و كل وبلاگ با ما به جريان بگذاريد.
در صورت دلخواه مي توانيد در نظر سنجي سايت شركت كنيد.
تمامي جزوات اين درس و ديگر دروس زيست شناسي توسط رضاغلامرضايي نوشته شده است و كپي برداري جهت استفاده در ديگر وبلاگها با ذكر منبع و لينك وبلاگ ما مجاز است در غير اينصورت مورد رضايت نويسنده نمي باشد.
از اينكه از وبلاگ ما بازديد كرديد متشكريم.
تهيه،جمع آوري و نوشته شده توسط وبسايت دنياي علمي ، آموزشي و سرگرمي


کلمات کليدي : ،،،،،،،،،،،،،