«تاثير رنگ ها بر زندگي»


رنگ ها بر روح و روان ما تاثيرگذارند  

طريقه تاثيرگذاري رنگ ها بر روحيه ما بخشي مهم از رابطه ما با دنياي اطرافمان را تشکيل مي دهد و در مغز ما نوشته شده است که برخي رنگ هاي خاص، واکنش هاي خاصي را در روح و روان ما ايجاد خواهد کرد. رنگ ها بر همه حواس ما تاثير ميگذارند. ديدن رنگ ها مي تواند حال و هواي خودآگاه و ناخودآگاه ما را تغيير دهد. رنگ ها حتي بر غذاهايي که مي خوريم اثر مي گذارد و اين راه خوبي است که از طريق آن مي توانيم ببينيم رنگ ها چگونه بر ما تاثير مي گذارند و اين چطور به غرايز اوليه ما برمي گردد. تصور کنيد سبزيجات آبي رنگ بخوريد، معمولاً از خوردن غذاهايي که آبي، سياه يا بنفش رنگ باشند اجتناب مي شود و اگر هم طعم آن را بچشيد، اشتهايتان کور مي شود.

رنگ و فرهـنگ
رنگ و روحيه در پيش زمينه هاي فرهنگي مختلف معاني مختلفي دارد. اينجا ما از زمينه فرهنگ ايران استفاده مي کنيم اما اين اصول معمولاً در سراسر جهان يکسان است.معاني رنگها که از کودکي بما آموزش داده ميشود از اين قرار است: قرمز = خطر، سبز = طبيعت، سفيد = صلح، سياه = ناراحتي.

روش هاي درماني مختلفي به وجود آمده که از رنگ ها براي تاثيرگذاري بر روي بخش هاي خودآگاه و ناخودآگاه مغز استفاده مي شود. روانشناسان ديرزماني است که قدرت رنگ ها را—رنگ هاي گرم و رنگ هاي سرد-- بر ذهن ما را شناخته اند. سايه هاي روشن تر مربوط به خلق و خوي لطيف تر بوده، روحيه را تقويت کرده و در فرد ايجاد آرامش مي کند. رنگ هاي تيره تر ، پرطراوت و انرژي دهنده بوده و تاثير بيشتري دارند. با استفاده از رنگ هاي يک فام مي توانيد روحيه اي موزون و هماهنگ ايجاد کنيد. رنگ سفيد رنگ ها را شديدتر نشان مي دهد و سياه رنگ ها راخفه مي کند. با درک رنگ ها و رابطه آنها با روحيه مي توانيد از آن بعنوان ابزاري بسيار نيرومند در طراحي استفاده کنيد. با ترکيب رنگ هايي خاص يا اضافه کردن يک سايه خاص به يک رنگ ميتوانيد جو مورد نظر را ايجاد کرده و پيام آن طراحي را تحت تاثير قرار دهيد.

رنگ ها علاوه بر روحيه هاي مختلف، با فصل هاي مختلف نيز در ارتباط اند، که خود حال و هواي خاصي را ايجاد مي کند. استفاده از رنگ هاي مربوط به هر فصل مي توانيد يک روحيه خاص را ايجاد کنيد. به نمونه هاي زير دقت کنيد: 

بهار = سبز، قهوه اي روشن، زرد روشن--تازکي و طراوت   تابستان = سفيد، زرد، نارنجي - جنبش و چالاکي-رنگ هاي جامددروسط سايه هاي تيره/روشن 
پاييز = قهوه اي، سبز تيره، قرمز، نارنجي—اينها سايه هاي تيره تر هستند 
زمستان = سفيد، قرمز تيره، بنفش و ارغواني 
حالا ببينيم رنگ هاي مختلف براي ما چه معنا و مفهومي دارند و چطور مي توانيم از آنها براي تقويت روحيه خود استفاده کنيم. يکي از بهترين راه ها براي نگاه کردن به رابطه رنگ ها و روحيه، انتخاب برخي از متداولترين روحياتي است که در طراحي استفاده مي شود و نشان دادن رابطه رنگ ها با آنها است. انرژي دهنده / گرم   :قرمز ، نارنجي ، زرد ، قهوه اي يک رنگ خنثي است - رنگ هاي آتش  مهيج و محرک   :زرد - روشن ، رنگ ها گرم تاثيري نيرومند و ديرپا بر جاي مي گذارند. حيرت آور  :

رنگ هاي تک در ترکيب با رنگ هاي ديگر حسي حيرت آور ايجاد مي کند . اگر رگ ها به طور طبيعي با هم نمي خواند ، مي توانيد يک تمرکز خاص ايجاد کنيد و مردم را مجبور کنيد که به دقت نگاه کنند . 
زنانه :
صورتي ، بنفش ياسي - معمولا با استفاده از سفيد در ترکيبات رنگي تيره تر مي توانيد ديدي زنانه ايجاد کنيد . همچنين با استفاده از رنگ نقره اي به همراه رنگ هاي روشن تر مي توانيد ديدي لطيف و ظريف بسازيد .دراماتيك  :

تيره قوي - با قرار دادن رنگ هاي تيره و روشن در کنار يکديگر چشم اندازي دراماتيک ايجاد خواهيد کرد .
طبيعي  :

رنگ هاي لطيف تر و مختلط تر معمولا با سايه هاي طوسي تيره و گرفته مي شود .
مردانه :

در اکثر طراحي ها از رنگ هاي تيره به همراهي قهوه اي و گاها آبي استفاده مي شود .
 
جوان  :کاملا مغاير يا کاملا موافق . رنگهايي که خيلي پر طراوت يا خيلي کمرنگ يا پريده رنگ باشند . آرام   : معمولا رنگهاي سرد از بنفش تا سبز و آبي و طوسي - وقتي رنگ ها مغاير را از ترکيب بيرون مي کنيد ، استرس آن کمتر مي شود .  آرام بخش   :سايه هايي از آبي ، بنفش يا سبز به همراه رنگ خنثي يعني طوسي

 رنگ ها و شما  
همانطور که مي بينيد رنگ ها و روحيه هاي مختلف به اصلي ترين ادراک هاي روحي و رواني ما وابسته است. با در نظر گرفتن کاربرد رنگ ها، مي توانيد با طراحي خاص خودتان، بر احساستان تاثير بگذاريد. انسانها در سطوح مختلف با هم ارتباط برقرار مي کنند و از حواس خود استفاده مي کنند. تاثير گذاشتن روي روحيه و خلق و خو چيزي است که شرکت ها و کمپاني هاي تجاري مختلفي درصدد رسيدن به آن هستند. همچنين مي توان از آن در محيط زندگي استفاده کرد مثلاً خانه يا محل کار. کمي وقت گذاشته و درمورد واکنش خود به برخي رنگ هاي خاص و معنا و مفهوم آنها براي خود فکر کنيد. همه ما ايده و درک متفاوتي از رنگ هاي مختلف داريم اما با کمي تعمق خواهيد ديد که قوانيني کلي در ديدگاه همه ما نسبت به رنگ هاي مختلف وجود دارد . 
تهيه،جمع آوري و ويرايش شده توسط وبسايت دنياي علمي ، آموزشي و سرگرمي


کلمات کليدي : ،،،،،