مواد غذايي غني شده


فريب دادن مادر طبيعت گاهي اوقات چيز خوبي است. در دنياي تغذيه، ارتقاي خاصيت غذايي مواد طبيعي، مزاياي بيشماري را به همراه دارد. با استفاده از قدرت تکنولوژي مي توانيم مواد مورد نياز بدن را به غذاهايي که به طور طبيعي شامل آنها نمي شوند، اضافه کنيم.

افرادي که داراي کمبود کلسيم هستند مي توانند کلسيم مورد نياز بدن خود را از فراورده هاي ديگري که به صورت صنعتي به آنها کلسيم افزوده شده است، دريافت کنند. اين نمونه تنها گوشه کوچکي از تاثير گسترده ذخيره هاي غذايي است. بايد توجه داشت که اين امر سلامت عمومي جامعه را تا حد بسيار زيادي افزايش مي دهد.
 
بسياري از توليد کنندگان بزرگ در حال حاضر در تلاش هستند که انواع مختلف محصولات کاربردي خود را به مراکز و بازارهاي خريد معرفي کنند. افزودني هايي که به محصولات غذايي افزوده مي شوند، تنها حاوي مواد غذايي اوليه مورد نياز بدن نيستند بلکه مي توانند به بدن در مقابل بسياري از بيماري ها مصونيت بخشند. اين امر به عنوان يک تحول عظيم در صنعت مواد غذايي به شمار رفته و در چند سال اخير نرخ فروش آنها به 10 تا 20 ميليارد دلار امريکا مي رسد. 

 از کجا شروع مي شود

سال ها پيش محققان به اين نتيجه دست پيدا کردند که بدن ما بدون وجود ويتامين D به خوبي قادر نيست کلسيمي را که در شير و ساير فراورده هاي لبني وجود دارد، دريافت کند. از آن پس شير را با ويتامين D  غني سازي کردند. در راستاي تامين سلامت جامعه، دولت طرح هايي را پيرامون غني سازي چند ماده غذايي ديگر نيز برنامه ريزي نمود. به عنوان مثال غلات، نان و برنج با ويتامين B  و آهن غني شدند. نظر بر اين بود که تمام افراد بتوانند مواد مغذي لازم را به بدن خود برسانند و خوشبختانه طرح پاسخ مثبت داد. در اين ميان يکي از برنامه هاي موفق، طرح افزايش ويتامين B به شمار مي رفت.  

در سال 1990 آمارگرايان بهداشت به اين نتيجه رسيدند که نرخ تولد نوزاداني که داراي بيماري NTD (نقص مجاري عصبي) هستند، افزايش پيدا کرده است. تحقيقات ارتباط مستقيمي ميان بروز اين بيماري در نوزادان و رژيم غذايي مادران اثبات کردند. از سال 1998 دولت بر آن شد که به برخي مواد غذايي خاص ويتامين B بيفزايد. بر اساس تحقيقي که در ژورنال زنان و زايمان به چاپ رسيده بود اين برنامه سبب کاهش 19% بيماري در نوزادان متولد شده گرديد. حتي نتيجه از آنچه دانشمندان هم تصور مي کردند بهتر بود. 

 با در نظر گرفتن موارد بالا چرا نمي توانيم تنها از مکمل ها استفاده کنيم؟ به خاطر داشته باشيد که ويتامين ها و مکمل هاي ساختگي تنها در 20 سال اخير است که براي خود شهرتي بدست آورده اند. کليه متخصصين تغذيه هميشه به مصرف غذاهاي طبيعي توصيه مي کنند تا بدن بتواند تمام مواد مورد نياز بدن خود را از آنها بگيرد. زمان مناسب براي استفاده از فراورده هاي صنعتي هنگام بارداري، شيردهي، و نوزداي است، يعني زمانيکه تنها با بهره گيري از غذاهاي طبيعي نمي توان مواد مورد نياز بدن را به آن رساند.

به طور عمومي يک رژيم غذايي بايد شامل مواد مختلف طبيعي باشد تا بتواند مواد مغذي مورد نياز بدن را تامين نمايد؛ اما اگر احساس مي کنيد که رژيم غذايي شما ايده آل نيست، مصرف روزانه مولتي ويتامين و ساير مواد معدني ايده بدي نيست.

غذا به عنوان دارو

اين روزها مواد غذايي نقش تازه اي پيدا کرده اند به عنوان مثال با افزودن استانول و استرول به مواد غذايي چربي خون تا حد بسيار زيادي کاهش پيدا ميکند. ابتدا اين مواد به کره هاي پرچرب اضافه شدند، و اين روزها حتي آب پرتقال هاي اين چنيني را نيز مي توانيد پيدا کنيد. البته اين نوع مواد غذايي بيشتر مورد استفاده افرادي قرار ميگيرد که سعي در کاهش فشار خون و کلسترول بدن خود دارند. مي توانيد به اين نوع فراورده هاي غذايي به عنوان نوعي دارو نگاه کنيد که افراد با کلسترول بالا را قادر مي سازد بدون استفاده از دارو، کلسترول خون خود را کاهش دهند. البته بايد توجه داشته باشيد که کاهش کلسترول بايد تحت نظر پزشک متخصص انجام پذيرد. 

زمانيکه براي نخستين بار چنين کره هايي به بازار عرضه شدند، قيمت آنها بسيار بالا بود و شما مي بايست ميزان معيني از آن را مصرف مي کرديد تا کلسترول خونتان کاهش پيدا کند. به تازه وارد ما خوش آمد بگوييد: آب پرتقال غني شده که هم قيمت ساير آب پرتقال هاست، و ميزان مصرف توصيه شده آن کاملاً منطقي است.

آيا زياده روي کرده ايم؟

برخي از متخصصان تغذيه بر اين باورند که افزودن مواد ديگربه محصولات طبيعي، نوعي زياده روي به شمار مي آيد. آنها معقتدند که شرکت ها براي تامين سلامت اجتماعي اين کار را انجام نمي دهند و فقط قصد دارند به اين بهانه فراورده هاي نامرغوب خود را به خورد مردم بدهند. آنها بيشتر تاکيدشان بر روي حبوباتي است که با شير براي صبحانه مصرف مي شوند و شرکت ها از ويتامين A تا Z را در آن گنجانده اند. به عقيده آنها اين ميان وعده هاي ساختگي نبايد به عنوان غذاهاي مقوي شناخته شوند. 

اما توليد کنندگان اين قبيل محصولات در دفاع از فراورده هاي خود اظهار مي دارند که اگرچه محصولات آنها داراي ميزان بالايي شکر است، اما يک کاسه از آن به همراه مقداري شير کم چرب، يک سوم از نيازمندي هاي غذايي يک انسان بالغ را تامين ميکند. به هر حال بايد به بازار عرضه و تقاضا نيز توجه داشت. اين نوع محصولات به خوبي فروش مي روند و توليد کنندگان هم چيزي جز فروش محصولات خود را نميخواهند.   

زمانيکه از اين نوع غذاها مصرف مي کنيد، بايد حد تعادل را رعايت کنيد. به عنوان مثال مصرف بيش از اندازه آهن سبب بروز نوعي بيماري با نام هموکروماتوسيس مي شود. از سوي ديگر انباشته شدن ويتامين B در بدن نوع خاصي کم خوني را ايجاد مي کند. اما بايد به اثرات مثبت اين نوع محصولات هم توجه داشته باشيم. به عنوان مثال غني کردن فراورده ها با کلسيم به افرادي که در هضم و جذب لبنيات با مشکل مواجه هستند، کمک شايان ذکري مي کند و آنها را از ابتلا به بسياري از بيماري ها مصون نگه مي دارد. 

محققان به اين نتيجه رسيده اند که کلسيم مزاياي بيشماري را براي بدن به همراه دارد، با وجود کلسيم کاهش وزن آسانتر صورت مي پذيرد، سلامت استخوان ها تضمين مي شود، جريان خون تعديل مي شود، از بروز سرطان روده جلوگيري بعمل مي آيد و در برابر بسياري از بيماري هاي ديگر فرد مصونيت پيدا مي کند.

نهايت امر  

با استفاده از اين نوع مواد غذايي مي توانيد خاطر جمع شويد که تمام ويتامين ها و مواد معدني مورد نياز بدن را به آن مي رسانيد. به هر حال بايد به برچسبي که روي آنها خورده دقت کرده و ببينيد چه چيزي مي خوريد. اگر ماده غذايي پيش از اينکه به آن چيزي افزوده شود، سالم نباشد، بهتر است از خوردن آن صرفنظر کنيد. با مصرف غذاهايي که بخودي خود سالم و مغذي هستند و همچنين مصرف مکمل ها، ويتامينها، و مواد معدني را مصرف کنيد تا از سلامت کامل برخوردار شويد. اگر احساس مي کنيد که رژيم غذايي شما آنقدر کامل است که همه احتياجات بدنتان برطرف مي گردد، ديگر هيچ اجباري وجود ندارد که از مکمل ها و افزودني ها استفاده کنيد. 

همواره اين نکته را به خاطر داشته باشيد: مواد غذايي غني شده و مکمل ها ميتوانند به شما کمک کنند که مواد غذايي مورد نياز بدن را به آن برسانيد، اما بايد در کنار آن روش صحيح تغذيه و استفاده از يک رژيم غذايي مناسب را بدانيد و همچنين روش زندگي سالمي را در پيش گرفته باشيد.
************************************************نظرات،پيشنهادات و انتقادات خود را در باب اين مطلب و مطالب مربوطه و كل وبلاگ با ما به جريان بگذاريد.
در صورت دلخواه مي توانيد در نظر سنجي سايت شركت كنيد.
تمامي جزوات اين درس و ديگر دروس زيست شناسي توسط رضاغلامرضايي نوشته شده است و كپي برداري جهت استفاده در ديگر وبلاگها با ذكر منبع و لينك وبلاگ ما مجاز است در غير اينصورت مورد رضايت نويسنده نمي باشد.
از اينكه از وبلاگ ما بازديد كرديد متشكريم.
تهيه،جمع آوري و نوشته شده توسط وبسايت دنياي علمي ، آموزشي و سرگرمي


کلمات کليدي : ،،،،،،،،،،