با همسايگان شرور چگونه برخورد کنيم؟


منزل شما يکياز حساس ترين و در عين حال از جمله مهم ترين مکان ها براي فرمانروايي و ايجاد آرامش و آسايش شخصي محسوب مي شود؛ اما متاسفانه زمانيکه همسايه هاي پر سر و صدا، بي اعتنا و نفرت انگيز، آرامش اين مکان مقدس را از بين مي برند، آنوقت زندگي حتي براي خونسردترين افراد نيز غير قابل تحمل مي شود. 

چند وقت پيش يک زوج معتاد در طبقه بالاي خانه من سکونت داشتند، کار آنها اين شده بود که هر شب جمع خود را با يک عده آدم هاي بيکار و شرور ديگر کامل ميکردند و تا نيمه هاي شب به سر و صدا کردن و پايکوبي، آن هم درست بالاي سر من، ادامه مي دادند. هر چقدر رفتارشان بدتر مي شود، وسواس فکري من نيز نسبت به آنها افزايش پيدا مي کرد. شب ها زمان خواب مرتباً شاهد کابوس هايي در مورد آنها بودم. خواب مي ديدم که وارد خانه شان شده ام و تمام اسکناس هايشان را دزديده ام يا کارت هاي اعتباريشان را بدون اجازه برداشتم و اعتبار آنها را به صفر رسانده ام ؛ حتي گاهي تا مرز کشتن آنها نيز پيش مي رفتم؛ زندگي من به عنوان يک همسايه خوب کاملا تحت الشعاع قرار گرفته بود و آنها نيز تا آنجاييکه که مي توانستند از اخلاق خوب من سوء استفاده مي کردند. 

اين افراد تقدس خلوتگاه مرا از بين برده بودند، ديري نگذشت که متوجه شدم با ساکت نشستن و دست روي دست گذاشتن چيزي عوض نمي شود و آرامش از دست رفته ام به من باز نمي گردد. من از خشونت خود در جهت صحيح بهره گرفتم و به هر مقام رسمي که براي حرف هايم ارزش قائل بود شکايت کردم. مقاله زير را بخوانيد تا متوجه شويد که چگونه مي توان با همسايه هاي شرور مقابله کرد. 

• ارزيابي موقعيت   

پيش از اينکه بيش از حد از کوره در برويد، موقعيت فعلي خود را سبک سنگين کنيد.

• همسايه هاي شما 

بينيد که آنها هر چند وقت يکبار، در چه زماني، و به چه شکلي غير قابل کنترل ميشوند. ليستي از فعاليت هاي مخرب و آزار دهنده آنها با ذکر تمام جزييات تهيه کنيد. براي مثال: صداي بلند موسيقي، از ساعت 2 شب به بعد؛ مهماني هاي دو نفره، از صبح تا شب؛ جر و بحث و دعوا و فرياد کشيدن، نيمه شب ها؛ تخليه آشغال در مکان هاي غير مجاز و جذب سوسک ها، هر سه شنبه؛ راه دادن افراد نامتعارف و مشکوک به خانه، همه ساعات شبانه روز؛ و…. حال بايد مطمئن شويد که آيا اين امور بر خلاف عرف ساختمان و ديگر قوانين محلي هستند يا خير. اگر مشکلاتي که برايتان ايجاد شده بود، بر خلاف قوانين باشند، به عنوان برگ برنده اي براي شما محسوب ميشوند، اما اگر چنين نبود براي اينکه مدرک محکمي براي شکايت داشته باشيد نيازمند مستندات بيشتري هستيد. 

• نگاهي به خودتان بيندازيد 

ازخودتان بپرسيد که آيا منطقي با موضوع برخورد مي کنيد. به عنوان مثال اگر شما شيفت شب کار مي کنيد و مجبور هستيد تا روزها استراحت کنيد، نمي توانيد انتظار داشته باشيد که همسايه ها به خاطر شما از مهماني در هواي آزاد بعد از ظهر خود صرفنظر کنند. علاوه بر اين از خودتان سوال کنيد که تا چه اندازه حق همسايگي را به جاي مي آوريد. آيا تا کنون به هر دليلي اتفاق افتاده که يکي از قوانين ساختمان را نقض کنيد؟ آيا هر چند وقت يکبار در کنترل صداي موسيقي کوتاهي نمي کنيد؟ چون تا کنون کسي از شما شکايتي نداشته، دليل نمي شود که هيچ گونه خطايي هم مرتکب نشده باشيد. وقتي تصميم به شکايت کردن مي گيريد، بايد مطمئن شويد که خودتان هيچ نقطه ضعفي نداريد. يکي از نکات اوليه در قوانين جنگاوري اين است که: هيچ گاه با دست خود مهمات را به دشمن تقديم نکنيد. 

• به سمت مشکل هدفگيري کنيد  

جايگاه فعلي شما کاملا مشخص شده است: آنها مقصر هستند و نه شما و ديگر نميتوانيد حتي براي يک لحظه کارهاي آنها را تحمل کنيد. حالا بهتر است که ديگر نقاب ديپلماسي را از صورت برداريد و رفتار همسايه اي و مهربان را کنار گذاشته و با قاطعيت تمام با مسئله برخورد کنيد. 

• • • قدم اول 

دفعه آينده که مزاحمتي برايتان ايجاد کردند به درب منزلشان برويد. ضروري است که در اين زمان موضوع را به طور کامل برايشان شرح دهيد، چراکه شما يک بار بيشتر اين کار را انجام نخواهيد داد. اگر مراقب تن صداي خودتان باشيد و در تمام لحظات خونسرديتان را حفظ کنيد، و با توجه به درک متقابل همسايه، نتيجه مطلوبي بدست خواهيد آورد. مثل انسان هاي مثبت و خوش طينت با آنها برخورد کنيد، اما نه بيش از التماس کنيد نه مثل ديوانه هاي تازه آزاد شده عصباني و خشمگين برخورد کنيد. به خاطر داشته باشيد که بسياري از افراد به اين دليل تبديل به همسايه هاي بدي مي شوند که از بد بودن خود آگاهي ندارند و کسي تا کنون به آنها در اين زمينه تذکري نداده است. بنابراين لحن صحبت هاي شما موفقيت يا شکست عمليات را معين مي کند.

 • • • قدم دوم 


برخورد ديپلماتيک شما راه به جايي نمي برد و آزار و اذيت ها همچنان ادامه پيدا ميکند. همسايه ها خبر ندارند که ظرفيت هر کس اندازه اي دارد و روزي فرا مي رسد که کاسه صبر شما هم لبريز خواهد شد. در اين قسمت بايد يک نامه رسمي به صاحب ملک بنويسيد و مشکل خود را با او در ميان بگذاريد. اولين درخواست شما از اهميت ويژه اي برخوردار است: بايد از او درخواست کنيد که شخصا با همسايه مزاحم صحبت کند. او همچنين بايد شما را نيز در جريان قرار دهد که قصد اين کار را در چه زماني انجام دهد و مي خواهد چه چيزهايي را به آنها گوشزد کند. پس از اينکه او اين کار را انجام داد، مجددا با او تماس بگيريد تا از جزييات کار نيز آگاهي لازم را بدست آوريد. 

يک نامه رسمي شايد کاري افراطي باشد؛ مي توانيد خودتان شخصا هم با صاحب خانه تماس بگيريد، اما اگر روزي کار شما به دادگاه و مراجع قضايي کشيده شود، اگر مدرک مستندي دال بر تلاش هاي قبلي خود داشته باشيد، خيلي بهتر است تا اينکه چيزي براي ارائه در دست نداشته باشيد.

• خودتان را نشان دهيد

با اظهار تعجب، اگر باز هم با وجود تمام تلاش هايتان آزار و اذيت آنها هنوز هم ادامه داشت، ديگر زمان آن فرا مي رسد که برخورد ديگري داشته باشيد. به هر حال خودشان با زبان بي زباني چنين برخوردي را از سوي شما طلب کرده اند. از نظر شما که اشکالي ندارد!

• دامنه اختيارات خود را افزايش دهيد 

قوانين اجاره را يک بار ديگر مرور کنيد و به مراجع مسکن يابي مراجعه کنيد و تا آنجاييکه مي توانيد نسبت به حق و حقوق خود کسب اطلاع نماييد. ببينيد آيا قانوني وجود دارد که با اتکا به آن بتوانيد پرداخت اجاره را براي زمان کوتاهي قطع کنيد؟ گاهي اوقات تنها چيزي که غير از پول حرف اول را مي زند، پرداخت نکردن آن است. از آنجايي که شما مبلغ اجاره را با توجه به امکانات رفاهي که در اختيارتان قرار مي دهند، پرداخت ميکنيد، اين حق را داريد که در سايه قانون براي رسيدن به حقوق خود از آن استفاده کنيد. اگر همسايه ها در حال سلب کردن شما از حقوق مسلمتان هستند، پس شما بايد به نحوي با آنها مقابله کنيد.

• جمع کردن متحد

با همسايه هاي ديگر هم مشورت کنيد و ببينيد که آيا مي توانيد در ساختمان هم پيماناني عليه آنها و به نفع خود پيدا کنيد. شما شانس زيادي داريد چرا که اگر همسايه هاي مزاحم موجبات آزار و اذيت شما را فراهم آورده باشند به طور حتم ساير همسايه ها نيز از دست آنها شاکي هستند.

• يک نامه صريح و قاطع بنويسيد

يک فرد حرفه اي را استخدام کنيد تا دومين نامه شما به مالک را تنظيم نمايد. مزاحمت ها و قاون شکني هاي همسايه مزاحم را مو به مو مشخص کنيد و سپس به قوانين مطرح شده در آن زمينه استناد کنيد. در پايان نيز به نامه اول خود ارجاع کنيد و ذکر کنيد که هيچ يک از تلاش هاي گذشته تان به نتيجه نرسيده است. مي توانيد يک نسخه از نامه قبلي را نيز به آن ضميمه کنيد. در پايان نيز امضاي تمام موافقين خود را بگيريد و آنرا براي صاحب خانه بفرستيد. 

• به جوش و خروش آمدن  

هنوز هچ تغييري روي نداده؟! وقت آن رسيده که در مقابل بي عدالتي هاي جامعه قد علم کنيد.  از اين بعد هر گاه همسايه شما موقعيت ها ناخوشايندي خلق کرد - بدون توجه به اينکه چه زماني است - شما و سايرين بايد دو کار انجام دهيد:

1- ضربه هاي محکمي به کف زمين، ديوار و يا سقف وارد مي کنيد تا او را متوجه شود که دوباره آزار و اذيت هايش را شروع کرده. 

2- سريعا با موجر تماس بگيريد. اگر نياز شد حتي مي توانيد از پليس درخواست مداخله در اين امر را داشته باشيد. جريان را با پليس در ميان بگذاريد و به تلاش هاي قبلي خود نيز اشاره کنيد و از آنها تقاضا کنيد تا کمکتان کنند. به هر حال آنها در جايگاهي قرار دارند که مي توانند شما را راهنمايي کرده و در صورت لزوم دست به اقدام مقتضي بزنند.

• مخل آسايش

در دفاع از حقوق خود به عنوان کسي که ماليات پرداخت مي کند، اجاره خانه ميدهد، و يک همسايه قانونمند است، مي توانيد از همسايه مزاحم خود شکايت کنيد، اما نميتوانيد کاري کنيد که نهايتا نه تنها خللي به او وارد نشود، بلکه منجر به بازداشت خودتان نيز گردد. بنابراين اگر با پشت سر گذاشتن تمام اين مراحل بازهم آزار و اذيت ها و مزاحمت ها ادامه پيدا کرد، چاره اي براي شما باقي نمي ماند جز اينکه خانه خود را عوض کنيد و به جاي ديگري نقل مکان کنيد. هر چند شما با ميل و خواست خود در يک چنين جوي قرار نگرفته ايد، اما با اختيار خود که مي توانيد از تحمل اين وضعيت نجات پيدا کنيد.

نظرات،پيشنهادات و انتقادات خود را در باب اين مطلب و مطالب مربوطه براي ما ارسال كنيد.
مي توانيد در نظر سنجي سايت شركت نمائيد.
تهيه،جمع آوري و ويرايش شده توسط وبسايت دنياي علمي ، آموزشي و سرگرمي


کلمات کليدي : ،،،،