مواد غذايي ضروري جهت مصرف روزانه - بخش دوم


مواد غذايي نيروزا: اين غذاها براي سلامتي شما بسيار خوب هستند، نه تنها انرژي و نيروي شما را بالا مي برند، بلکه از بروز بيماري هاي مختلف نيز جلوگيري ميکنند.  
در قسمت اول اين مقاله، 5 ماده ي غذايي که بايد به صورت روزانه مصرف کنيد را به شما معرفي کرديم. اما مواد غذايي عالي ديگري هم وجود دارند که شما بايد حتماً آنها را نيز به برنامه ي غذايي روزانه ي خود بگنجانيد. در اين مقاله نيز به 5 ماده ي غذايي ديگر اشاره ميکنيم که باعث سلامت و نيرومندي شما مي شود. 

فلفل قرمز (چيلي پِپِر)


ويتامين يا ماده ي مغذي اصلي: کپساي سين 

اگر فرد فعالي هستيد، دوست دارد که بدنتان بهترين فُرم و شکل را داشته باشد تا بتوانيد وقتي با همه ي قوا مشغول به کار هستيد، عملکردتان را به بالاترين درجه برسانيد. کپساي سين ماده ي مغذي موجود در فلفل قرمز، ضد التهابي طبيعي است که به بهبودي گردش خون کمک مي کند. فلفل قرمز بدن شما را از ماده ي مخاطي و سموم پاک مي کند تا اکسيژن بتواند بهتر به سلول هاي بدن برسد. همچنين، برخلاف عقايد عموم که گفته مي شود باعث درد و بيماري هاي شکم ميشود، فلفل قرمز با زخم معده مقابله مي کند. پس اگر معده اي ضعيف و ميزان زيادي استرس در زندگيتان داريد،  فلفل قرمز را به برنامه ي غذايي خود اضافه کنيد، تا به درد معده دچار نشويد.

مهمتر اينکه فلفل قرمز از بروز سرطان پروستات نيز جلوگيري مي کند که سرطاني شايع ميان مردان است. پس براي حفظ سلامت و تندرستي خود، مصرف فلفل قرمز را فراموش نکنيد.

جايگزين ها: فلفل کاينه، فلفل ژالاپنو 

هويج

ويتامين يا ماده ي مغذي اصلي: بتا کاروتين و آلفا کاروتين

صدها سال است که گفته مي شود هويج براي بهبودي بينايي بسيار مفيد است، و محققين امروزي اين گفته را به اثبات رسانده اند. هويج، به ويژه براي بهبودي بينايي در شب بسيار مفيد است. اين به آن خاطر است که بتا کاروتين در بدن به ويتامين A تبديل مي شود، که توسط شبکيه ي چشم جذب مي شود. در آنجا به رنگدانه اي تبديل مي شود که بينايي در شب را ارتقاء مي دهد. مصرف بتا کاروتين همچنين از ابتلا به آب مرواريد چشم جلوگيري مي کند.

هويج همچنين باعث مي شود که سلول هاي بدن شما بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند. بتا  کاروتين ارتباط بين سلولها را مقدور مي سازد که براي حفظ و اصلاح بافت ها بسيار عالي است. ارتباط بين سلولي خوب همچنين از سرطاني شدن سلولها نيز جلوگيري مي کند. اما بتا کاروتين تنها ضد سرطان موجود در هويج نيست. دانشمندان کشف کرده اند که آلفا کاروتين حتي بهتر از بتا کاروتين از رشد تومر جلوگيري مي کند. 
هويج همچنين براي پوست شما نيز مفيد است. مصرف به اندازه ي بتا کاروتين از هرگونه بيماري و ناراحتي پوستي جلوگيري مي کند. براي مثال، اگر زياد جلوي آفتاب قرار داريد، هويج براي محافظت از پوست شما در برابر اشعات مخرب UV بسيار مفيد است. همچنين گر کارتان جوري است که زياد با آفتاب سروکار نداريد، افزودن هويج به برنامه ي غذاي روزانه تان باعث شاداب تر شدن پوستتان مي شود.

جايگزين ها: سيب زميني شيرين، کدو حلوايي

کيوي  

ويتامين يا ماده ي مغذي اصلي: ويتامين C  

اگر زياد مسافرت مي کنيد، مطمئناً خوابي مغشوش و پر استرس داريد. اين احتمال وجود دارد که سيستم ايمني بدن شما خوب کار نمي کند. ويتامين C براي سالم شدن عملکرد سيستم ايمني بدن بسيار ضروري است، و کيوي حتي بيش از مرکبات يا ساير ميوه هاي شناخته شده، حاوي ويتامين C است. ويتامين C نه تنها اولين آنتي اکسيدان از بين برنده ي راديکال هاي آزاد است و احتمال ابتلا به بيماري هاي خاص را کاهش مي دهد، اما مصرف روزانه ي آن بدن را در برابر مشکلات تنفسي مثل آسم يا سرفه ي خشک محافظت مي کند.
همچنين مصرف هرروزه ي کيوي احتمتال لخته شدن خون را نيز از بين برده و از سکته و حملات قلبي جلوگيري مي کند. درواقع، کيوي مي تواند جايگزين خوبي براي آسپيرين بايد که بيماران قلبي مجبور به مصرف آن هستند.

جايگزين ها: مرکبات، عنبه 

حبوبات


ويتامين يا ماده ي مغذي اصلي: فيبر و پروتئين 

حبوبات حاوي ميزان زيادي فيبر هستند، که در زمينه هاي مختلفي مفيد هستند. فيبر براي سلامت سيستم گوارشي بدن بسيار مفيد است. به راحتي و به سرعت در دستگاه گوارش مي چرخد، آنرا تميز ميکند، و باعث کارکرد بهتر آن مي شود. ميزان کافي فيبر در برنامه ي غذايي روزانه، از بيماري هاي گوارشي، مثل سندرم روده و سرطان روده جلوگيري مي کند.

فيبر موجود در حبوبات همچنين به کاهش وزن کمک مي کند. اين به آن دليل است که غذاهاي حاوي فيبر، گليسمي کمي دارند، و سطح قند خون پس از مصرف آنها به سرعت بالا نمي رود. حبوبات مواد غذايي کم کالري هستند که به شما احساس سيري مي دهد و از خوردن زياد جلوگيري مي کند. همچنين باعث ثابت ماندن سطح قند خون نيز مي شود. حبوبات همچنين حاوي ميزان زيادي پروتئين هستند، که سازنده ي بافت پوست، مو، استخوان، ناخن، ماهيچه، و خون است. حبوبات براي تامين پروتئين مورد نياز روزانه ي شما انتخاب بسيار خوبي است، چون برخلاف گوشت، حبوبات اين پروتئين را بدون چربي و کلسترول تامين مي کند.

جايگزين ها: توفو، نخود فرنگي، عدس

توت هاي سياه 

ويتامين يا ماده ي مغذي اصلي: آنتي اکسيدان

يکي از فوايد خوردن توت هاي سياه مثل، ذغال اخته، کران بري، شاه توت، و تمشک، اين است که آنها با کاهش سموم و آلاينده ها، بدن را پاک نگاه مي دارند. رنگدانه هاي سياه موجود در اين ميوه ها، حايو ميزان زيادي آنتي اکسيدان است. آنتي اکسيدان موجود در مواد غذايي فوايد بسيار زيادي براي سلامتي دارند که يکي از آنها کاهش روند بالا رفتن سن است. رنگي که از پوست اين ميوه ها گرفته مي شود، مغذي ترين قسمت آن است چون بيشترين آنتي اکسيدان را در خود دارد.
علاوه بر زيبا و جوان نگاه داشتن شما، آنتي اکسيدان ها از بيماري ها و ناراحتي هايي که با بالا رفتن سن سراغتان مي آيد نيز جلوگيري مي کند. براي مثال، ميزان کلسترول بد را در بدن کاهش مي دهند. همچنين از بيماري ها و مشکلات مربوط به حافظه مثل آلزايمر نيز که با بالا رفتن سن افراد دچار آن مي شوند جلوگيري ميکند. پس اگر مي خواهيد سالم و جوان بمانيد، اگر مي خواهيد به مشکلات حافظه دچار نشويد، و از ابتلا به سرطان ها و ويروس ها نيز در امان باشيد، اين ماده ي غذاي را در برنامه ي غذايي روزانه خود بگنجانيد.  

جايگزين ها: آلو، گيلاس

هر روز بخوريد، سالم باشيد!

مواد غذايي که در اين مقاله عنوان شد، به اضافه ي آنها که در قسمت اول اين مقاله به شما معرفي شد، مواد غذايي نيروزاي هستند که بايد به برنامه ي غذايي هر روز شما اضافه شوند. اگر توصيه هاي من را در رابطه با اين مواد غذايي اجرا کنيد، سالم تر، جوان تر و زيباتر خواهيد ماند و ميزان نيرو و انرژيتان نيز افزايش خواهد يافت. حالا ديگر ليستي از پروتئين ها، فيبرها، ويتامين ها، ضدسرطان ها، و آنتي اکسيدان ها پيش روي شماست و ديگر مي دانيد که چه بايد بخوريد. پس بخوريد و لذت ببريد .


کلمات کليدي : ،،،،،،،،