»رژيم غذايي براي بيماران ديابتي«

به طور کلي، دو نوع ديابت وجود دارد، ديابت نوع 1 و 2. شيوع ديابت نوع 1 کمتر از ديابت نوع 2 است و قبل از سن 40 سالگي اتفاق مي افتد.

ديابت نوع 1 با کمبود انسولين همراه است و بدون انسولين کافي فرد قادر نخواهد بود ميزان نرمال از گلوکز خون را حفظ کند. اين مسئله باعث بالا رفتن قند خون مي شود که موقعيتي بسيار خطرناک است.

ديابت نوع 2 شيوع بيشتري دارد و ديرتر اتفاق مي افتد، معمولاً زمانيکه فرد اضافه وزن زيادي داشته باشد و وضعيت غذايي و فيزيکي او نيز جالب نباشد. در ديابت نوع 2، مشکل مقاومت دربرابر انسولين است نه کمبود انسولين. البته نتيجه آن يکسان است و اين مورد نيز باعث بالا رفتن قند خون مي شود.

رژيم غذايي و توصيه هايي که در زير ارائه مي شود صرفاً براي بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 داده شده است. 4 قانون کلي وجود دارد:

1. رسيدن به وزن ايدآل
2. دنبال کردن يک رژيم غذايي مخصوص ديابت 
3. ورزش منظم و روزانه  
4. استفاده از دروهاي ديابت در صورت لزوم 

پزشکتان وزن ايدآل شما را مي داند. وزن ايدآل برحسب نوع استخوان بندي و عوامل ژنتيکي در هر فرد متفاوت است. از اينرو بهتر است پزشک وزن ايدآلتان را به شما بگويد و بعد شما براي رسيدن به آن وزن بايد تلاش کنيد.

رژيم غذايي ديابتي در زير معرفي شده است:

ورزش روزانه، به ويژه پياده روي، براي بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 بسيار عالي است.  
پزشکتان ممکن است داروهايي نيز برايتان تجويز کند؛ شما نيز بايد مطابق با دستورالعمل تجويز آنها را مصرف کنيد.

رژيم غذايي

به طور کلي براي افراد مبتلا به ديابت نوع 2 رژيم هاي غذايي 1800-1500 کالري براي کاهش وزن و حفظ آن توصيه مي شود. اين مسئله برحسب سن، جنسيت، ميزان فعاليت، وزن کنوني و نوع و ساختار بدن متفاوت است. افراد چاق تر ابتدا بايد کالري بيشتري مصرف کنند تا زمانيکه وزنشان کمتر شود. 
اين به آن دليل است که جثه بزرگتر به ميزان بيشتري کالري نياز دارد و يک رژيم غذايي 1600 کالري کاهش وزني را ايجاد مي کند که بسيار سريع بوده و مشکلاتي را نيز به دنبال خواهد داشت. همچنين، افراديکه ميزان فعاليتشان پايين است، بايد مقدار کمتري کالري در روز مصرف کنند. 
در اين رژيم، %50 از کالري هاي روزانه را کربوهيدرات تشکيل خواهد داد. قانون کلي اين است که هرچه ميزان کربويدرات مصرفي کمتر باشد، قند خون نيز پايين تر خواهد آمد. فوايد رژيم هاي غذايي کم کالري با مشکلات ناشي از رژيم هاي غذايي با چربي بالا که جايگزين ميزان کم کربوهيدرات شده است، از بين مي رود. براي مقابله با اين وضعيت مي توانيد چربي هاي اشباع را با چربي هاي غيراشباع مونو و پلي جايگزين کنيد.

کربوهيدرات هاي مصرفي خود ر ا شمارش کنيد 

مي توانيد فرض کنيد که هر گرم کربوهيدرات معادل چهار کالري است. فرد ديابتي که از رژيم غذايي 1600 کالري استفاده مي کند، بايد %50 از کالري هاي مصرفي روزانه خود را از کربوهيدرات ها تامين نمايد که مي شود چيزي درحدود 800 کالري يا 200 گرم کربوهيدرات (4 کالري به ازاي هر گرم). مي توانيد از جدول هاي موادغذايي که معمولاً در کتاب هاي رژيم وجود دراد استفاده کنيد. 

برخي موادغذايي هستند که مي توانيد بدون شمارش کالري هاي آن، آزادانه از آن مصرف کنيد. برخي از اين موادغذايي عبارتند از:   
آبگوشت
آب معدني
سودا
چاي يا قهوه  
نوشابه هاي رژيمي 
نوشابه هاي انرژي زا رژيمي
آنبات بدون قند
ژله بدون قند 
آدامس بدون قند
مرباهاي کم شيرين (2 قاشق غذاخوري)
شربت بدون قند 

مي توانيد از موادغذايي که کمي شکر دارند هم استفاده کنيد اما اين مواد هم مقدار کالري ها و هم کربوهيدرات هاي مصرفي شما را با ارزش غذايي بسيار پاييني که دارند کم مي کند. مي توانيد از ميوه ها استفاده کنيد. افراد مبتلا به ديابت مي توانند از هر نو ميوه اي، صرفنظر از ميزان قند آن استفاده کنند.
براي همه افراد خوب است که در روز حداقل 5 وعده از ميوه ها و سبزيجات استفاده کنند.   مصرف پراکنده آنها در طول روز از بالا رفتن ناگهاني قند خونتان هم جلوگيري ميکند.

گرچه برخي ميوه ها شاخص گليکوژن پاييني دارند که نشان مي دهد چطور بر سطح قند خون بدن تاثير مي کند، مسئله مهم اين است که مقدار مصرف ميوه خود را افزايش دهيد و از انواع مختلف ميوه استفاده کنيد. خوردن مقدار زيادي ميوه علاوه بر تضمين سلامتيتان، به کاهش وزنتان هم کمک ميکند.
همچنين مي توانيد به هر مقدار که مي خواهيد از سبزيجات استفاده کنيد. مصرف هيچيک از سبزيجات براي شما ممنوع نيست، مگر اينکه سيب زميني را هم جزء سبزيجات به حساب آوريد. سيب زميني جزء سبزيجات نيست. هدف اين است که از باکيفيت ترين موادغذايي استفاده کنيد، %50 از کالري هاي مصرفي روزانه تان را از کربوهيدرات ها تامين کنيد و آنقدر وزن کم کنيد تا به وزن ايدآلتان برسيد. به همراه اين توصيه هاي رژيمي و داروهاي مصرفيتان، بايد به دنبال يک شيوه سالم و طبيعي براي زندگي کردن باشيد.


تهيه،جمع آوري و ويرايش شده توسط وبسايت دنياي علمي ، آموزشي و سرگرمي

پيشنهادات،انتقادات و نظرات خود را در باب اين مطلب و مطالب مربوطه به اين موضوع و يا كل محتواي وبلاگ،براي ما ارسال كنيد.
در صورت دلخواه در نظرسنجي سايت شركت كنيد
در صورتي كه لينك هاي سايت و يا هر گونه نقص و مشكلي در كار با سايت ما برايتان پيش آمد فورا به ما گزارش دهيد.ما پيگير نظرات شمائيم.


کلمات کليدي : ،،،