فوايد و خاصيت هاي آجيل


اگر شما از خوردن کره بادام زميني و ژله لذت مي بريد، نمي توان نام طرفدار آجيل را بر روي شما گذاشت. آجيل يکي از ميان وعده هاي بسيار مفيد است. محققين به اين نتيجه دست پيدا کرده اند که آجيل داراي خواص بيشماري است؛ از بروز حملات قلبي و ابتلا به ديابت جلو گيري مي کند، مانع رشد سرطان شده و تا آن اندازه که قبلا تصور مي شد موجب فربگي نمي شود.

جهان پر از چيزهاي جذاب است، البته من در مورد نامزد قبلي شما که ساعت 3 نيمه شب با تماس تلفني خود شما را از خواب بيدار مي کرد تا با هم صحبت کنيد، حرف نمي زنم. بلکه منظور من کاشو، گردو، فندوق، و پسته مي باشد. و با وجود اين همه خشکبارهاي سخت پوست مي توانيد از بين آنها هريک که شما را بيش از سايرين به خود جلب مي کند، را انتخاب کنيد.

چه چيز آجيل است و چه چيز نيست؟  

آجيل معمولا به ميوه هاي دانه اي شکلي گفته مي شود که بر روي درخت هاي شکوفه اي و يا بوته هاي مستقيم رشد مي کنند. يکي از اشتباهات در مورد آجيل اين است که مردم اغلب تصور مي کنند بادام زميني نيز جزء اين گروه مي باشد. بادام زميني شايد خوشمزه باشد، اما از انواع آجيل نيست و مانند نخود و لوبيا نوعي بنشن(حبوبات) است. (دانه اي خوردني که درون يک پوسته مي رويد) و اغلب در زير زمين رشد مي کند. 
هر چند آجيل سويا نيز داراي خواص بسيار زيادي است اما عموما نمي توان آنها را در زير گروه آجيل قرار داد. آجيل سويا معمولا از خشک کردن و يا حرارت دادن دانه هاي سويا بدست مي آيد به همين دليل به زير گروه حبوبات تعلق دارد.  

خواص کلي آجيل  
هر کدام از انواع آجيل ها داراي خواص بيشماري مي باشند. داراي چربي هاي اشباع شده گياهي بوده که کلسترول خون را پايين آورده و از بروز حملات قلبي جلوگيري ميکنند. بيشتر آنها داراي پروتئين مي باشند. نوع پروتئيني که در آجيل ها يافت مي شود "آرجيني" نام دارد. اين ماده يکي از پيش نيازهاي توليد اکسيد نيتريک است که به سلامت رگ هاي خوني و کاهش فشار خون کمک مي کند. در آخر بايد اضافه کرد که اغلب انواع آجيل ها منبع مناسبي از ويتامين و فيبر ميباشند و باعث مي شوند که عملکرد بدن شما روان و بدون مشکل باشد.

انواع آجيل و خواص آنها:

بادام زميني :

هر چند بادام زميني رسما آجيل نيست اما داراي خصوصياتي مي باشد که ما را به ياد اجيل مي اندازد. منبع غني پروتيين مي باشد (20 تا 30 درصد از آن از پروتيين تشکيل شده است) حاوي انواع ويتامين ها به ويژه گروه ويتامين هاي B، پتاسيم و نياسين(اسيد نيکوتينيک) مي باشند.

فوايد :
به جاي استفاده از هله هوله سعي کنيد بادام زميني مصرف کنيد. ويتامين هايي که در بادام زميني وجود دارند سلامت پوست، مو و ماهيچه ها را تضمين مي کند. پتاسيم موجود در آن آب بدن را تنظيم مي کند و متابوليسم بدن را در حد نرمال نگه داشته و از گرفتگي عضلات در حين انجام ورزش هاي سنگين جلوگيري مي کند. 

در هنگام خوردن بادام زميني لازم نيست ناراحت باشيد که ممکن است تمام تلاش هايي که در باشگاه کرده ايد از بين مي رود: بادام زميني به آن اندازه که شما تصور مي کنيد چاق کننده نيست. 85% از کل چربي بادام زميني اشباع نشده است و 50% از اين چربي ها اشباع نشده تکي مي باشد که خون را از کلستول بد (ليپو پروتيين هاي کم تراکم) پاک مي کنند، شريان هاي خوني را باز مي کنند و خطر حمله قلبي را پايين مي آورد.

نکته اي در مورد کره بادام زميني  :
شروع نکنيد به خوردن کوهي از ساندويچ کره بادام زميني. شايد تصور کنيد که چون بادام زميني داراي خواص بيشماري است پس خوردن کره آن نيز همان نتايج را در بر خواهد داشت. اما اين تصور درست نيست. هر چند کره آن همانند خودش داراي مقادير زيادي پروتيين مي باشد، بيشتر کره هايي که در بازار يافت مي شوند داراي ميزان زيادي چربي، سديم، شکر، روغن هيدروژنه براي تازه نگه داشتن مي باشند. اگر ميخواهيد از اين نوع کره ها استفاده کنيد بهتر است يکي از آنها که فاقد روغن هيدروژنه مي باشد را انتخاب کنيد. يا از روغن هاي طبيعي که به روش سنتي از بادام زميني گرفته مي شوند استفاده کنيد. 

بادام 

بادام نه تنها داراي مواد فيبردار و پروتيين مي باشد بلکه حاوي کلسيم نيز ميباشد. لاکتوزهايي که براي بدن مفيد بوده و اغلب در شير وجود دارند در بادام نيز يافت ميشوند: يک چهارم فنجان بادام تقريبا به اندازه يک فنجان شير داراي کلسيم لاکتوز مي باشد. اگر اين فوايد شما را به خوردن بادام وادار نمي کند بايد بگوييم که حاوي ويتامين E و سلسيوم نيز مي باشد.

فوايد :
کلسيم موجود در بادام شبانه روز به شما کمک مي کند که استخوان ها و دندان هاي سالمي داشته باشيد و همچنين در برخي موارد از ابتلا به سرطان روده و پروستات نيز جلوگيري مي کند. آنتي اکسيدان هايي که در بادام وجود دارند از تخريب ديواره هاي سلولي که يکي از دلايل اصلي بروز سرطان مي باشند، جلوگيري مي کنند. آنها همچنين داراي خواص بيشماري براي حفظ سلامت قلب مي باشند. تاثير بادام در پايين آوردن کلسترول خون از بادام زميني هم بيشتر است. 70% از کل چربي که در بادام وجود دارد از انواع چربي هاي اشباع نشده تکي است که منجر به تسويه شريان هاي قلب مي شود.

 کاشو      

کاشو ميوه درخت بلارد مي باشد و آنقدر مفيد است که شما مي توانيد ساعت ها در زير درخت آن به انتظار بنشينيد تا يکي از ميوه ها از درخت به پايين بيفتد و شما آنرا ميل کنيد. حاوي ميزان زيادي ويتامين و مواد معدني از قبيل منيزيم، مس، فسفر، و آهن مي باشد. 

فوايد :
 مس موجود در آن به بهبود بدن از بيماري و رهايي از عفونت ها کمک مي کند. منيزيم انرژي بدن را بالا برده و جزء پيش نيازهاي توليد پروتيين مي باشد. فسفر به همراه کلسيم در به وجود آوردن استخوان ها و دندان هاي محکم سهيم است. آهن نيز براي حفظ سلامت گلبول هاي قرمز خون، پوست، مو و ناخن ضروري است.

پسته  

پسته به خانواده کاشو تعلق دارد و مانند ساير انواع آجيل ها فاقد کلسترول مي باشد. علاوه بر اين آرد آن براي درست کردن بستني هاي خوشمزه کاربرد زيادي دارد؛ سرشار از خواص غذايي است: 30 گرم از آن (در حدود 45 عدد) شامل بيش از 10% از خواص لبنيات مصرفي در طول روز، منيزيوم، مس، فسفر و ويتامين هاي خانواده B مي باشند. 

فوايد :
پسته فاقد کلسترول بوده و در عوض داراي چربي هاي اشباع نشده تکي مي باشد که مانند ساير آجيل ها به شما در حفظ سلامت قلب کمک مي کنند. مس، منيزيم و ويتامين هاي B موجود در آن عملکرد سيستم ايمني بدن را افزايش داده و بدن را در حال تناسب نگه مي دارند.

گردو

 گردو يکي از انواع آجيل ها مي باشد که بيشترين فايده را براي قلب دارد. نه تنها فاقد چربي هاي اشباع شده مي باشند بلکه حاوي امگا 3 نيز مي باشند. يک مشت گردو، داراي امگا 3 بيشتري نسبت به 30 گرم ماهي قزل آلا دارد.

فوايد :
امگا 3 موجود در گردو از ابتلا به بيماري هاي قلبي جلوگيري کرده و لخته هاي خوني موجود در شريان هاي قلب را از بين مي برد. در حالي که امگا 3 از آرتروز و افسردگي جلوگيري مي کند شما مي توانيد با مصرف گردو اسکي برويد، قلاب بافي کنيد و در اوج پيري با صداي بلند بخنديد.  

گردوي امريکايي

اين نوع گردو شامل خواص غذايي بيشماري مي باشد: استروئيد، زينک، ويتامين E ، فسفر از انواع آنها مي باشد.

فوايد :
 شايد نتوانند از شکسته شدن قلب شما جلوگيري کنند اما مي توانند از آن محافظت کنند. استروئيد موجود در آن به کاهش کلسترول خون کمک مي کند. بر اساس تحقيقاتي که در دانشگاه نيومکزيکو انجام شده مصرف ¾ اين ماده به طور روزانه کلسترول بد خون را به طور قابل توجهي پايين اورده و خون را تصفيه مي کند. زينک موجود در آن شما را در مقابل انواع عفونت ها مصون مي کند. ويتامين مانع بروز سرطان است و ويتامين A صورت شما را باز و بشاش مي کند.   

ماکادميا

مانند ساير انواع آجيل ها 85% در صد آنرا چربي هاي اشباع نشده تکي تشکيل ميدهد و داراي پتاسيم و منيزيم نيز مي باشند.

فوايد :
 ميزان زياد چربي هاي اشباع نشده حاکي از توانايي بالا در رفع لخته هاي خوني در شريان هاي قلبي مي باشد. منيزيم و پتاسيم نيز براي ساير قسمت هاي بدن مفيد هستند و براي ماهيچه هاي، سيستم عصبي، عملکرد قلب، حفظ تعادل آب بدن، سطح کلي انرژي و فعال کردن ويتامين هاي B ضروري مي باشند.

فندوق


فندوق ميوه اي شبيه به بلوط مي باشد و با اينکه بسيار کوچک است منبع مناسبي از مواد غذايي و به ويژه ويتامينE و سلنيم مي باشد.

فوايد :
 اگر همراه با شکلات هاي خوشمزه مصرف نشوند، مي توانند فوايد بيشماري را براي حفظ سلامت بدن شما به همراه داشته باشند. سلنيم مانع پيري زودرس و فرسايش بافتها مي شود و ويتامين E نيز در توليد گلبول هاي سفيد و قرمز خون موثر است.  

بلوط

 بر خلاف ساير آجيل ها داخل بلوط سفت و سخت نبوده و نرم و آبدار مي باشد. به اين دليل که داراي مقداري تانيک اسيد هستند، نميتوانيد آنرا نپخته مصرف کنيد زيرا ممکن است دچار ناراحتي هاي مزاجي شويد. مي توانيد آنرا به صورت پخته و يا بو داده مصرف کنيد.     

فوايد :
 شامل ويتامين C,B6 مي باشد. ويتامين C حاوي آنتي اکسيدان مي باشد که بروز سرماخوردگي و عفونت جلوگيري مي کند. ويتامين B6 نيز به توليد پروتيين، هورمون و سلول هاي جديد کمک مي کند. پتاسوم نيز عملکر سيستم عصبي و جريان خون را بهبود مي بخشد

ميوه درخت کاج

ميوه کاج به طور کلي به عنوان آجيل شناخته نمي شود اما به عنوان يک دانه، داراي خواص بسيار زيادي است. اما اجازه ندهيد تا ظاهر کوچک آنها شما را فريب دهد. اين دانه هاي کوچک مغذي مي باشند و شامل: ويتامين A,C,D مي باشند

فوايد :
داراي چربي هاي اشباع نشده هستند و راه شما را در جلوگيري از ابتلا به بيماري هاي قلبي-عروقي هموار مي سازند. ويتامين D با جذب کلسيم، داندان ها و استخوان هاي سالم تري را براي شما درست مي کند. ويتامين A,C نيز بينايي شما را تقويت مي کنند و سيستم دفاعي بدن را نيز تقويت مي کنند. 

چه زمان نبايد آجيل مصرف کرد ؟


با اينکه تمام انواع آجيل ها داراي چربي هاي اشباع نشده مي باشند اما پس از اينکه به کارخانه مي روند عملياتي براي خوش طمع شدن بروي آنها انجام مي شود که درصد شکر، سديم و چربي آنها را تا حد زيادي کاهش مي دهد، از نگهدارنده هاي شيمايي نيز براي دوام بيشتر بر روي آنها استفاده مي کنند. از خوردن آجيل شور و يا عسلي خود داري کنيد چراکه داراي مقدار زيادي چربي مي باشند و مي توانند به راحتي فشار خون را افزايش داده و سايز شما را نيز زياد کنند.

بايد مراقب باشيد که تبليغات کاکائو ها و شکلات هاي فندقي و گردويي شما را فريب ندهد. شکر؛ چربي و مواد نگه دارنده اي که در شکلات ها وجود دارد تمام خواص آجيل را از بين مي برد. 

نکته ديگر اين است که در حدود 1% از کل مردم به آجيل حساسيت دارند. اگر شما تصور مي کنيد که جزئي از آن افراد هستيد پس بهتر است طرف آجيل نرويد. برخي افراد به درخت اين ميوه ها آلرژي دارند و سايرين به خود آجيل. اما عده اي نيز هستند که نسبت به هر دو آلرژي دارند. در هر صورت هر تحريکي ممکن است بيماري را حاد تر کرده و سلول هاي عصبي واکنش شديدتري از خود نشان دهند و بيمار دچار مرگ شود.

حقايق جذاب


ميدانم که تا اين لحظه بسيار متعجب شده ايد اما اگر 5 بار در هفته يک مشت آجيل ميل کنيد از تمام خواصي که برايتان ذکر کرديم بهرمند خواهيد شد. و ريسک ابتلا به بيماري هاي قلبي و ديابت در شما تا حد زيادي کاهش پيدا مي کند. مصرف مقدار ذکر شده باعث اضافه وزن نمي شود و جلوي اشتهاي شما را نيز مي گيرد.

حالا که از فوايد آجيل آگاه شديد شايد از خود بپرسيد که طرز نگهداري آنها به چه صورت است؟ اگر برايتان مقدور مي باشد بايد آنها را با پوست درون ظرف هاي دربسته نگهداري کنيد. در اين حالت نبايد بيش از 6 ماه در يخچال قرار بگيرند، اما مي توانيد آنها را براي 1 سال به حالت فريز شده نگهداري کنيد. اگر آنها را از پوستشان جدا کنيد چيزي بيش از دو هفته تازه نمي مانند و بايد در محل خشک و خنک قرار داده شوند.  

دست به کار شويد و آجيل بخوريد!  

 گر مي دانيد که نسبت به آجيل حساسيت نداريد، شروع کنيد و سرخودتان را با خوردن آن گرم کنيد. شايد کوچک باشند اما توانايي هاي زيادي دارند. شامل مواد بسيار مغذي مي باشند که ريسک سکته قلبي را کاهش مي دهند، مانع بروز سرطان هستند و عمر را طولاني تر مي کنند. اين موارد کافي است که شما را جذب خوردن آجيل کنيد.

نظرات،پيشنهادات و انتقادات خود را در باب اين مطلب و مطالب مربوطه و كل وبلاگ با ما به جريان بگذاريد.
در صورت دلخواه مي توانيد در نظر سنجي سايت شركت كنيد.
تمامي جزوات اين درس و ديگر دروس زيست شناسي توسط رضاغلامرضايي نوشته شده است و كپي برداري جهت استفاده در ديگر وبلاگها با ذكر منبع و لينك وبلاگ ما مجاز است در غير اينصورت مورد رضايت نويسنده نمي باشد.
از اينكه از وبلاگ ما بازديد كرديد متشكريم.
تهيه،جمع آوري و نوشته شده توسط وبسايت دنياي علمي ، آموزشي و سرگرمي


کلمات کليدي : ،،،،،،،،،،،