در دوران امتحان نهایی چی بخوریم؟ چی نخوریم؟
مصرف انجیر، خرما و توت خشک تمرکز را افزایش می دهد 
مصرف انجیر، خرما و توت تمرکز را افزایش می دهد و از سردردهای ناشی از افت قند خون پیشگیری می کند. تغذیه دانش‌آموزان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و با آغاز سال تحصیلی این مسئله پررنگ‌تر به نظر می‌رسد.  
افت قند خون در میان دانش‌آموزان بسیار شایع است. خیلی از دانش‌آموزان فکر می‌کنند که مصرف شکلات از افت قند خون پیشگیری می‌کند که این تصور غلطی است شکلات و مواد غذایی مانند تافی، ویفر، بیسکویت، دارای قند ساده است که با مصرف آن قند خون ابتدا بسیار بالا می‌رود و سپس به شدت افت پیدا می‌کند.. 
باید به جای مصرف قندهای ساده از مواد غذایی طبیعی شیرین که سرشار از فیبر است استفاده کرد. مواد غذایی مانند انجیر، خرما و توت قند خون را آهسته بالا می‌برند. تمرکز دانش‌آموز را افزایش داده و از سردردهای ناشی از افت قند خون پیشگیری می‌کند. 
یکی از بهترین میان وعده ها در هنگام امتحانات آب هویج است. 
قند خون دانش‌آموزان در دوران امتحانات ممكن است نوسان پیدا كند .افت قندخون موجب سردرد می‌شود و دانش‌آموزان برای كاهش افت قندخون به مصرف شكلات و تافی رو می‌آورند كه می‌تواند موجب چاقی آنها شود. آب هویج به ویژه اگر با آب سیب همراه شود نه تنها سبب افزایش انرژی در بدن شده بلکه به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان های مناسب از خستگی زودرس جلوگیری می نماید. مصرف انواع مركبات و میوه‌هایی مانند موز كه سرشار از سروتونین است نیز موجب آرامش آنها می‌شود.  
دانش‌آموزان مصرف منابع امگا3 را فراموش نكنند؛ موادغذایی مانند ماهی، گردو، كنجد سرشار از منابع غذایی امگا3 است.  
 استفاده از 5 تا 6 وعده غذايي سبك و انجام‌ ‌فعاليت بدني متعادل توسط دانش‌آموزان به موفقيت آنها در امتحانات كمك مي‌كند‌ از آنجا كه در طول برگزاري امتحانات، فعاليت فكري‌ ‌دانش‌آموزان به حداكثر مي‌رسد، لذا استفاده از رژيم غذايي كه حاوي مواد مغذي و نه‌ ‌پر انرژي باشد، توصيه مي‌شود‌. غذاي پرحجم،‌ ‌خواب‌آلودگي و كسالت را به همراه دارد و مانع درس خواندن دانش‌آموزان مي‌شود‌. ‌ مصرف سبزي و ميوه‌ تازه را در رفع مشكل يبوست و نفخ شكم در دانش‌آموزان، كه در اين دوران بسيار شايع است، موِثر‌ بوده به اين ترتيب تمايل به مصرف مواد غذايي بسيار شيرين مانند شكلات تا ميزان زيادي كاهش مي‌يابد؛ همچنين مواد مغذي مورد نياز بدن نيز تامين مي‌شود. 
 نخوردن صبحانه سبب كاهش فوري يادگيري وتمرکز در دانش‌آموزان می شود.  
نان سنگك، بربري، تافتون، پنير كم چرب، گردو، شير كم چرب، عدسی و تخم مرغ پخته بهترين انواع صبحانه براي دانش آموزان است.وي با تاكيد بر مصرف لبنيات كم چرب اظهار كرد: استفاده از لبنيات پر چرب در درازمدت سبب افزايش چربي خون در افراد مي‌شود.  
ميان وعده سبب پيشگيري از چاقي و پرخوري در وعده های اصلی مي‌شود و همچنين تنوع غذايي سبب مي‌شود مواد مغذي، املاح و ويتامين 
بيشتري به بدن برسد 
بهترین میان‌وعده برای دانش‌آموزان، نان و پنیر و مغزهای گیاهی است 
میوه نیز یکی از بهترین میان‌وعده‌ها برای دانش‌آموزان است
آبمیوه‌های صنعتی موجب بروز چاقی در دانش آموزان می‌شود دانش آموزان می‌توانند هسته خرما را خارج کرده و گردو و انواع مغزها را داخل آن قرار داده و به عنوان میان وعده استفاده کنند. 
مصرف غذاهای پرادویه و فست فودها سبب اضطراب و کاهش تمرکز در دروس می شود. 
به طور کلی انواع سوسیس و کالباس ، سوپ های آماده به شکل پودر عصاره های آماده گوشت و مرغ به دلیل دارا بودن افزودنی ها سبب افزایش استرس به خصوص در روز قبل از امتحان می شوند. لذا از مصرف آنها باید خودداری شود. 
میوه جات و سبزیجات رنگی سبب افزایش قدرت حافظه می شوند. 
کلم بنفش ، هویج ، فلفل دلمه ای نارنجی و قرمز ، توت فرنگی ، پرتقال های توسرخ ،شاتوت ، لبو ، خرمالو انار قرمز و انواع انگور به دلیل دارا بودن ترکیبات خاص به خصوص در شهرهای بزرگ که مشکل آلودگی هوا وجود دارد می توانند سبب افزایش عملکرد سیستم مغزی شده و توان 
حافظه را افزایش دهند. 
کمخونی فقر آهن یکی از شایع ترین علل کاهش تمرکز و یادگیری در بین دانش آموزان است. 
از آنجا که بسیاری از عملکردهای مغز در حضور آهن صورت می گیرد لذا کاهش آن در بدن عمدتا با خواب آلودگی ، پرخاشگری ، بی قراری و اختلالات حافظه همراه است. لذا توصیه می شود به ویژه دانش آموزان دختر حتما وضعیت آهن خود را بررسی کرده تا در صورت کمبود آن مکمل آهن مصرف شود. از منابع آهن می توان به انواع گوشت به خصوص گوشت قرمز و حبوبات اشاره نمود. 
مصرف شیر وماست کم چرب فراموش نشود. 
شیر و ماست به ویژه نوع کم چرب نقش مهمی در تامین فسفر داشته لذا می توانند سبب تنظیم تولید انرژی دربدن شوند. به علاوه اگر شیر به همراه خرما مصرف شود ترکیب مناسبی از کربوهیدرات و پروتیین خواهد شد. 
در ایام امتحانات و مطالعه حتی اگر تشنه هم نبودید آب بنوشید. 
از آنجا که به دنبال فعالیت ذهنی و تمرکز ، بدن از سوخت های انرژی مختلف استفاده کرده و مواد زاید تولید می کند ، لذا وجود مقادیر کافی آب در بدن برای دفع آن ضروری است. لذا به دانش آموزان توصیه می شود تا در بطری آب ریخته و با خود قرار گذارند تا پایان روز 6-8 لیوان آب بنوشند.  
از مصرف مواد غذایی سرخ شده ، نفاخ و چرب در شب و روز قبل از امتحان بپرهیزید
منبع:
shahabanari.com


کلمات کليدي : ،