چرا به ورزشهاي قلبي-عروقي نياز داريم؟


فقط براي کم کردن وزن نيست! 

خوب است شـما دوستان عزيز بـدانيد که بهترين ميزان براي انجام اين نوع ورزش 3 تا 5 روز در هفته بمدت 30 تا 60 دقيقه است. 
بيل فيليپس نويسنده و متخصص ورزشي توصيه مي کنند که 20 دقيقه از هر يک از اين جلسات را با شدت بالا ورزش کنيد. جورج کروز نويسنده کتاب "8 دقيقه در صبح" اعتقاد دارد که ما اصلاً به اين نوع ورزش احتياجي نداريم. اما اگر توصيه من را بخواهيد ميگويم که قوانين را فراموش کنيد و به اصول برگرديد: ورزش هاي قلبي-عروقي فقط براي وزن کم کردن نيست! 

بدن ما آفريده شده است که حرکت کند

اگر شغل دومي داريد، فکر کنيد که بدن شما در انتهاي روز چه احساسي دارد. آيا عضلاتتان سخت شده، کمرتان درد مي کند، و بااينکه فعاليت جسماني خاصي نداشته ايد احساس خستگي ميکنيد؟ احتمالاً شانه هايتان از فشار بسيار زياد گزگز مي کند و به خاطر زل زدن مداوم به صفحه مانيتور کامپيوتر سرتان درد گرفته است. حالا فکر کنيد که بعد از يک تمرين ورزشي بدنتان چه احساسي دارد. عضلاتتان گرم و قابل انعطاف مي شوند، خون در سراسر بدنتان جريان مي گيرد و اکسيژن و انرژي لازم را براي شما فراهم مي کند. شما بسيار پرانرژي، با اعتماد به نفس و پر جرات مي شويد. اين دو احساس خيلي با هم فرق دارد، درست است؟ بدن ما طوري آفريده شده است که نياز به جنبش و حرکت دارد، نه اينکه صبح تا شب در يک جا بنشيند—و اين دقيقاً همان کاري است که تقريباً همه ما انجام مي دهيم. 

يکبار در ذهنتان همه ي فوايد ورزش هاي قلبي-عروقي را مرور کنيد:  

*کاهش وزن 
*قوي تر شدن قلب و ريه ها 
*افزايش تراکم استخوان
*کاهش استرس
*کاهش خطر بيماري هاي قلبي و انواعي از سرطان
*رفع موقتي افسردگي و اضطراب 
*افزايش اعتماد به نفس
*خواب بهتر
*انرژي بيشتر  
*تبديل شدن به الگويي بسيار خوب براي فرزندانتان براي فعال ماندن با بالا رفتن سنشان

توجه داشته باشيد که کاهش وزن که براي اکثر افراد هدف اصلي از انجام اين ورزشها به حساب مي آيد، فقط يکي از فوايد اين ورزش است. اما دقت کنيد، اگر هدفتان فقط و فقط کاهش وزن براي زيباتر و جذابتر به نظر آمدن باشد، (بااينکه به هيچ وجه اشکالي ندارد)، اما اين هدف ورزشتان را دشوارتر مي کند. چرا؟ چون کاهش وزن زمان مي برد و ممکن است خيلي زود از ورزش کردن دلسرد شويد. اما اگر اهداف بهتري براي ورزشتان داشته باشيد، هم ورزش برايتان آسانتر خواهد شد و هم به مرور زمان وزنتان کاهش خواهد يافت.

ورزش هاي قلبي-عروقي براي بالا بردن کيفيت زندگي 
ظاهر بسيار مهم است. به خاطر همين است که هر روز دوش مي گيريم، در انتخاب لباسهايمان دقت مي کنيم و دندانهايمان را تميز نگاه مي داريم. اما نگراني من از اين است که شما آنقدر غرق در چند و چون ظاهرتان شده باشيد که احساس درونيتان را فراموش کنيد. اگر به همه ي فوايد اين ورزش که در بالا به آنها اشاره شد دقت کنيد، خواهيد ديد که همه اين فوايد براي بالا بردن احساس دروني شما چه در زمان حال و چه در زمان آينده کاربرد دارد. 

آيا فراموش کرده ايم که فعال بودن مي تواند در بهبود کيفيت زندگي ما تاثيرگذار باشد؟ جنب و جوش و تکاپو، جريان خون را در ماهيچه هايمان افزايش ميدهد، قلب و ريه هايمان را قدرتمندتر مي سازد و باعث مي شود قلبمان بهتر کار کند. علاوه بر همه ي اين فوايد، ورزش کردن باعث مي شود شما الگوي بسيار مناسبي براي فرزندانتان شويد تا آنها هم ياد بگيرند که با بالا رفتن سنشان دست از فعاليت و جنب و جوش نکشند. 

اگر اين دلايل قانع کننده و کافي است، چرا ما را به ورزش و فعاليت وا نمي دارد؟ چرا خيلي از ما ورزش کردن را سخت ترين کار روي زمين تصور مي کنيم؟ قسمتي از آن ممکن است به تصور ما درمورد خودمان، جسممان و ورزش کردن برگردد. اگر دوست داريد فکرتان را تغيير دهيد، مطالب زير را بخوانيد.

تغيير نحوه تفکر شما در مورد ورزش  

همه ما به افکار و اعتقادات بخصوصي وابسته هستيم. چند سال پيش، من به اين فکر مي خنديدم که بخواهم از ورزش کردنم لذت ببرم. فکر مي کردم که بايد هر تمرينم با شدت هر چه تمام تر و به طولاني ترين زمان ممکن باشد. اما با گذشت سالها، من به اين نکته رسيدم که مهمترين چيز در ورزش کردن اين است که به ما احساسي خوب بدهد. پس اگر در ورزش فقط به کم کردن وزنتان فکر مي کنيد، چطور مي توانيد فکرتان را عوض کنيد؟

آسان بگيريد.  اگر سردرگميد که چه بکنيد، از مراحل ابتدايي شروع کنيد. شما حداقل به 20 دقيقه نياز داريد تا بدنتان روي کار بيايد، پس از همانجا شروع کنيد. روي تقويمتان 20 دقيقه از سه روز از هفته تان را علامت بگذاريد و کارهايي مثل پياده روي، دو، رفتن به باشگاه، يا کارهايي از اين قبيل را به آن اختصاص دهيد.
ابتدا آن را به شکل عادت درآوريد و بعد روي زمان و شدت آن کار کنيد.

صبور باشيد. بخشي از فرصت دادن به خودتان براي اينکه ورزش برايتان به صورت عادت درآيد، مستلزم صبر است. از ابتداي کار نمي توانيد به آنجا که هدفتان است برسيد. بايد برحسب توانايي هايتان کار را شروع کنيد. کاهش وزنتان ممکن است کند و تدريجي باشد، از اينرو بايد اهدافتان را طولاني مدت قرار دهيد و بعد قدم به قدم پيش برويد تا به آنجا که مي خواهيد برسيد. 

روي بدنتان تمرکز کنيد. اگر به طور مداوم ورزش مي کنيد، دفعه آخري که والکمنتان را خانه جا گذاشتيد و به جاي گوش دادن به موسيقي حين ورزش روي حرکات بدنتان متمرکز شديد کي بوده؟ بااينکه موسيقي محرکي بسيار عالي است، اما بهتر است يک جلسه در هفته را بدون آن ورزش کنيد و اجازه ندهيد چيز ديگري فکر شما را منحرف کند. همه چيز را فراموش کنيد، کالري ها، شدت ورزش، و ... و فقط و فقط روي بدنتان تمرکز کنيد. فعاليت هاي مختلف را امتحان کنيد. سرعتتان را بيشتر و کمتر کنيد و ببينيد بدنتان چطور واکنش مي دهد. اگر وقتي را صرف بررسي بدنتان کنيد، قادر خواهيد بود تمرينتان را خودتان برحسب قوانين خودتان برنامه ريزي کنيد.

بايستيد و گلها را بو کنيد. اگر تا به حال در هواي آزاد ورزش نکرده ايد، پيشنهاد مي کنم که حتماً اينکار را امتحان کنيد. بيرون برويد و کمي پياده روي کنيد، بدويد يا دوچرخه سواري کنيد. ساعت همراه خود نبريد و سعي کنيد بدون هيچ دغدغه ديگر از محيط و هواي آزاد لذت ببريد. اگر جاده جالب توجه اي پيش رويتان مي بينيد، ترديد نکنيد به سمت آن برويد. عميق نفس بکشيد. همان موقع است که قدر بدن سالمتان را خواهيد فهميد. 

تمرينات را ترکيب کنيد. جالب ترين چيز درمورد ورزش هاي قلبي-عروقي اين است که مي توانيد هر فعاليتي را که ضربان قلب شما را بالا مي برد را انتخاب کنيد. لزومي ندارد که يک فعاليت را هر جلسه تکرار کنيد. تغيير تمريناتتان کار بسيار ساده اي است. خيلي خوب است که هر از گاهي تمرياناتتان را تغيير دهيد يا فعاليت هاي مختلف را با هم ترکيب کنيد. با اينکار ديگر ورزش برايتان فعاليتي خسته کننده نخواهد بود.

قدر بدنتان را بدانيد. متاسفانه، من تازماني که مصدوم نشدم، قدر بدنم را نميدانستم. وقتي مجبور شدم که ورزش را کنار بگذارم، همان موقع بود که واقعاً احساس خلاء کردم. شما اشتباه من را تکرار نکنيد. از همين امروز سعي کنيد قدرشناس بدن سالمتان باشيد. هر از گاهي با خود فکر کنيد که اگر نميتوانستيد کارهايي را که دوست داريد انجام دهيد چه مي شد. با اينکار قدر سلامت جسميتان را بيشتر مي فهميد. 

تغيير افکار و اعتقادات زمان مي برد. براي اينکه ورزش را جزء عادات زندگيتان درآوريد، امکانات زيادي پيش روي شما قرار مي گيرد. فقط يک لحظه با خود در مورد فوايد ورزش روي احساس خود فکر کنيد. مي دانيد انگيزه تان چقدر بيشتر مي شود اگر ورزش را از روي علاقه انجام دهيد نه از روي اجبار؟ مطمئن باشيد که شما هم مي توانيد ورزش را يکي از لذت بخش ترين فعاليت هاي روزمره خود درآوريد—پس از همين امروز شروع کنيد!


کلمات کليدي : ،،،،،،،،،،،،،،