خواص و فوايد موز براي سلامتي


در طب باستان هند و ايران اين ميوه ي طلايي به عنوان کيمياي جواني شناخته ميشده است. امروزه پژوهشگران معتقدند که موز به سيستم هاضمه کمک مي کند و حس جواني و شادابي را در فرد زنده نگه مي دارد. موز مي تواند در نگهداشتن کلسيم، فسفر، و نيتروژن کمک مي کند. کليه ي موارد فوق براي ايجاد بافت هاي مناسب هاضمه مهم هستنند. موز داراي نوعي شيريني طبيعي نيز مي باشد که به حفظ شادابي و تسريع متابوليسم در فرد کمک مي کند.  

اختلالات معده و روده

موز به دليل خاصيت و بافت ويژه اي که دارد، به عنوان دارويي مفيد براي جلوگيري از بروز اختلال در اعماء و احشاء داخلي بدن به شمار مي رود. به دليل بافت ملايمي که دارد، از ايجاد زخم معده جلوگيري نموده و محققان به شوخي نام "ويتامين U" به آن مي دهند. موز تنها ميوه اي است که مبتلايان به زخم معده بدون هيچ پرهيزي ميتوانند از آن استفاده کنند. اين ميوه مي تواند فضاي اسيدي که ميوه هاي ديگر ممکن است در معده بوجود آورند را از ميان ببرد و محيط معده را خنثي نگه دارد. موز رسيده به عنوان يکي از موثرترين درمان ها براي ورم معده، زخم معده و از بين بردن يبوست به شمار مي رود. موز نشانه هاي بيماري هاي فوق الذکر را کاهش داده و مرحله ي بهبودي را تسريع مي بخشد. 

يبوست و اسهال

موز در جلوگيري از اسهال و يبوست نقش فعالي را بازي مي کند. اين ميوه شامل موادي مي باشد که مکانيسم و عملکرد بافت هاي روده اي را در حد نرمال نگه مي دارد. در زمان يبوست بافت موز به گونه اي عمل مي کند که سبب مي شود روده به اندازه ي کافي آب به خود جذب کند. اين امر به دليل وجود پکتين در موز اتفاق مي افتد؛ به اين شکل که آب زيادي را در خود انباشته کرده و به توده سازي در روده کمک ميکند. موز در تغيير ماهيت باکتري هاي روده نيز بي تاثير نيست. به عنوان مثال اين توانايي را دارد که انواع مضر باسيل ها را به باسيل اسيدوفيلوس تبديل نمايد.  

اسهال خوني   

خيس کردن موز در آب به همراه قدري نمک به عنوان يکي از موثرترين روش هاي درمان اسهال خوني به شمار مي رود. موز همچنين براي جلوگيري از ايجاد اسهال در کودکان نيز مفيد است؛ اما پيش از مصرف بايد به خوبي آنرا له کرده و به صورت کرم در آوريد و سپس به کودک بدهيد.

آرتروز و نقرس

موز همچنين در تسکين و درمان التهاب مفاصل و نقرس نيز مفيد است. اگر براي مدت زماني در حدود 3 تا 4 روز در رژيم غذايي خود از موز استفاده کنيد، مطمئن باشيد که بهبود پيدا خواهيد کرد. بيمار مي تواد درطول اين زمان، روزانه 8 تا 9 موز مصرف کرده و ديگر چيزي نخورد تا بهبودي سريعتر حاصل شود. 

کم خوني

از آنجايي که موز سرشار از آهن مي باشد، در درمان کم خوني موثر است. اين ميوه توانايي آن را دارد که توليد هموگلوبين موجود در خون را به بالاترين ميزان خود کاهش دهد.  

آلرژي

استفاده از اين ميوه به افراديکه به برخي از غذاهاي خاص حساسيت دارند، از خشکي پوست رنج ميبرند، سوء هاضمه داشته، و يا به بيماري آسم مبتلا هستند اکيداً توصيه مي شود. موز برخلاف ميوه هاي مشابهي که داراي پروتئين هستند، حاوي آمينو اسيدهاي سنگين که برخي از افراد قادر به مصرف آنها نيستند، نمي باشد؛ به راحتي هضم شده و هيچ گونه واکنش آلرژيکي را در بدن از خود بروز نمي دهد. موز تنها حاوي آمينو اسيدهاي سبکي است که به ندرت اتفاق مي افتد که در فرد باعث ايجاد واکنش هاي آلرژيک شود. البته در اين ميان برخي از افراد نيز هستند که حتي به سبک ترين آمينو اسيدها آلرژي دارند و نبايد از اين ميوه استفاده کنند.      

مشکلات کليوي

از آنجايي که موز حاوي مقادير بالايي کربوهيدرات بوده و ميزان نمک و پروتئين آن پايين مي باشد، براي بيماران کليوي انتخاب مناسبي به شمار مي رود. اين ميوه براي افراد اورمي – نوعي مسموميت ناشي از ازدياد اوره در خون – مفيد است. در حالت بروز چنين وضعيتي کافي است بيمار براي 3 تا 4 روز رژيم موز بگيرد و روزانه 8 تا 9 موز مصرف کند. اين شيوه ي درماني براي کليه ي بيماري هاي کليوهي از جمله ورم کليه مفيد است.

اختلالات ادراري

آبي که از ساقه ي موز گرفته مي شود به عنوان يکي از معروف ترين شيوه هاي درماني اختلالات ادراري محسوب مي شود. اين ماده توانايي آن را دارد که عملکرد کبد و کليه را بهبود بخشيده و از شدت بيماري در مثانه بکاهد. به اين صورت که عفونت و يا مسمويمت موجود در اعماء و احشا را پاک کرده و آن را به همراه ادرار از بدن خارج ميکند. همچنين براي دفع سنگ کليه، سنگ مثانه، صفرا، و پروستات نيز موثر است. بد نيست که براي دفع سنگ ها موز را با کدو مخلوط کرده و بعد ميل کنيد.

اضافه وزن 

رژيمي که در آن موز له شده به همراه شير مصرف شود، به عنوان يکي از بهترين شيوه هاي درماني چاقي به شمار مي رود. به صورت دوره اي مي توانيد از اين رژيم غذايي استفاده کنيد. به اين ترتيب که رژيم غذايي خود را به مصرف روزي 6 موز محدود کرده و موزها را با شير مخلوط کنيد و بخوريد. اين رژيم غذايي را براي 10 تا 15 روز ادامه دهيد. پس از اين دوره ميوه و سبزي هاي سبز رنگ را نيز مي توايند به رژيم غذايي خود اضافه کنيد. ميزان مصرف روزانه موز را به تدريج از 6 عدد به 4 عدد کاهش دهيد. اين رژيم را مي توانيد تا زمانيکه به نتيجه ي دلخواه مي رسيد، ادامه دهيد. موز به اين دليل براي افرادي که داراي اضافه وزن هستند، مفيد است که حاوي سديم نمي باشد.  

اختلالات قاعدگي

موز پخته شده به همراه کشک مي تواند اختلالت مربوط به زمان قاعدگي از جمله دردهاي شديد قاعدگي و خونريزي شديد را کاهش دهد. موز سبب ترشح هورمون پروژسترن مي باشد که از خونريزي زياد جلوگيري مي نمايد.

زخم و سوختگي 

مي توانيد با له کردن موز، يک مرهم فوق العاده براي زخم ها و سوختگي هاي خود درست کنيد. مي توانيد اين خمير چسبناک را بر روي محل زخم و سوختگي بماليد و سپس روي آن را بانداژ کنيد. اين امر به شما تسکين آني مي دهد. همچنين برگ هاي جوان درخت موز مي توانند مرهمي مناسبي براي التهاب و تاول باشند.


نظرات،پيشنهادات و انتقادات خود را در باب اين مطلب و ساير مطالب سايت براي ما ارسال كنيد


کلمات کليدي : ،،،،،،،،،،،،