نحوه مطالعه تمام درس ها برای کنکور


 کلمات کلیدی این مطلب:تکنیک های مطالعه درس ادبیات کنکور،روشها و تکنیک های مطالعاتی درس زیست شناسی،ادبیات کنکور سراسری را چگونه مطالعه کنیم؟،ادبیات را چگونه 100% بزنیم؟،ترفندهای مطالعه ادبیات،ترفندهای مطالعه زیست شناسی،چگونه زیست رو 100% بزنیم؟،منابع مطالعاتی زیست چیستند؟،تکنیک ها و ترفند های مطالعه ادبیات و زیست،تکنیک های مطالعه عربی،ترفندهای مطالعه عربی،روش مطالعه عربی،زبان را چگونه برای کنکور بخوانیم؟،نحوه مطالعه زبان انگلیسی کنکور،100%زدن زبان انگلیسی،نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور،نحوه مطالعه شیمی،ترفند و تکنیک های مطالعاتی شیمی،منابع مطالعاتی شیمی کنکور،فیزیک و ریاضی کنکور را چگونه بخوانیم،نحوه مطالعه ریاضی و فیزیک کنکور،زمین شناسی رو چگونه بخوانیم،منابع مطالعاتی ریاضی و فیزیک،معادرف اسلامی رو چگونه بخونیم،نحوه مطالعه دین و زندگی برای کنکور،روش درست مطالعه کنکور

از اونجایی که این مطلبی که نوشتم خیلی مهم است کلمات کلیدی رو زیاد کردم تا شاید در موتورهای جستجو دوستان دیگه ای هم به این مطلب برخورد بکنند و بخونند و روشهای درست مطالعاتی رو یاد بگیرند.
قسمت اول:ادبیات کنکور را چگونه بخوانیم؟

ادبیات یکی از درسهای چالش برانگیز در کنکور محسوب میشود که بسیاری از داوطلبان در آن درصد های بسیار پایینی رو کسب می کنند و این مشکل دلیل دارد. دلیل این مشکل اینه که ادبیات رو نمی دونن چطوری بخونن.
ادبیات فارسی رو برای اینکه بتونید در کنکور بالا بزنید یا حتی 100% باید بدونید که باید موضوعی بخونید.
برنامه درسی ادبیات فارسی رو به 6 قسمت که عبارتند از : لغت،املا،تاریخ ادبیات،آرایه،زبان فارسی و قرابت معنایی تقسیم بندی کنید و برای هر کدام جداگانه بخوانید تا نتیجه بگیرید.
منابع پیشنهادی:
بهترین منبع برای مطالعه ادبیات تهیه کتابهای موضوعی ادبیات خیلی سبز است.حتما 6 کتاب موضوعی ادبیات خیلی سبز با عنوان هفت خوان رو تهیه کنید.


قسمت دوم:عربی کنکور رو چگونه باید مطالعه کنیم؟

خیلی ها دید درستی نسبت به درس عربی ندارند و فکر می کنن برای مطالعه درس عربی باید انبوهی از نکات و استثناها رو مطالعه کنن و این یک دید اشتباه است و باعث میشود عده ای درصد کنکورشون زیر10 باشه اما اگه این دیدگاه رو درست کنید و روشها و تکنیکهای مطالعاتی اون رو بدونید درصدتون به راحتی بالای 70 باید باشد.
برای مطالعه عربی نکات و مهارتهای ترجمه رو خوب یادبگیرید در ضمن در عربی قواعد بسیار مهم است بنابراین وقت کافی روی اون بذارید. مطالعه قواعد عربی فقط باید مفهومی انجام شود و توجه کنید با یکی دو بار مطالعه قواعد انتظار  موفقیت نداشته باشید باید بارها مرور کنید تا در تست زنی عربی ماهر شوید.
تکنیکهای مطالعه ترجمه و تعریب عربی بسیار ساده است و در هر کجای اینترنت هم می توانید پیدا کنید.
درک مطلب عربی کنکور چهار سوال داره که باید متن رو مفهومی بخونید و بفهمید چی میگه. سه سوال از تحلیل صرفی و دو سوال شکِّل براتون می آد که باید به اونا هم جواب بدید.
اگه نمی تونید متن رو بخونید 4 سوال متن رو رها کرده و به5 سوال تحلیل صرفی و اعراب  و شکل روی آورید و توجه کنید که پاسخگویی به این تست ها نیازمند تسلط بر روی مطالب اول و دوم و سوم دبیرستان میباشد.
توجه کنید یک سوال هم از مفهوم در عربی کنکور مطرح میشود.
منابع پیشنهادی:
1)بهترین منبع برای مطالعه  عربی کنکور عربی کامل انتشارات بین المللی گاج میباشد که به صورت جامع به اموزش قواعد ،ترجمه و تعریب و مفهوم و درک مطلب می پردازد.
2)منبع دوم مطالعاتی می تواند عربی به زبان ساده مبتکران باشد که کتاب بسیار خوب و پرطرفداری نیز میباشد.
*از نظر ما هر دو کتاب بالا خوب و کارآمد هستند اما کتاب عربی کامل گاج رو در اولویت خود قرار دهید.
قسمت سوم:زبان کنکور را چگونه بخوانیم؟

برای مطالعه زبان انگلیسی باید بدانید که شما با 5(و یا حتی 6) تست گرامر و تقریبا 10 تست هم از لغات می آد که دو سه تاش در کلئوز تست مطرح میشه.
پارتA زبان کنکور شامل لغات و گرامر و پارت B کلوز تست است که شامل یک متن با جاهای خالی است که باید لغات یا عبارات گرامری درستی رو جایگزین کنید. پارت C درک مطلب است که شامل دو Passage میشود.
پارت A و B رو با مطالعه زیاد میتوانید به خوبی ملکه ذهن کرده و به 17 تست زبان پاسخ صحیح بدهید (البته باید مسلط باشید)
8 تست کنکور معمولا به مهارت متن خونی اختصاص داده می شود. دانش اموزان باید اینقدر متن بخوانند و دامنه لغات خود را وسیع کنند که متنهای کنکور رو مثل آب خوردن بخوانند و اون چیزی که مهمه اینه که مفهوم رو بفهمید نه اینکه لغت به لغت ترجمه کنید.
در این مهارت داوطلب باید بتواند با لغات ناآشنای موجود در متن برخورد مناسبی داشته باشد (حتی الامکان انها را نادیده بگیرد یا معنی حدودی آنرا حدس بزند) که یکی از اهداف کتاب درسی هم محسوب میشود.
داوطلب باید بداند که تست های مطرح شده برای متن چه مواردی میتوانند باشند. این تست ها پرسش از لغت ترجمه لغت ناآشنا ، درک متن(مفهوم ضمنی)،جزئیات متن یا مرجع ضمیر باشه.
*به داوطلبان توصیه می شود هر روز حداقل 20 دقیقه زبان بخوانند یا هر یک روز درمیان 45 دقیقه زبان مطالعه کنند و مثلا در یک روز هفته 2 ساعت نخوانند.

منابع پیشنهادی:
1)کتاب زبان جامع کنکور دکتر شهاب اناری (آموزش لغات،گرامر به همراه تست های بسیار+آموزش کامل مهارت متن خوانی و متنهای نمونه+کلوز های تمرینی)(+دی وی دی آموزش لغات + کتابچه لغات کنکور)
2)کتاب درک متن به زبان ساده دکتر شهاب اناری (+دی وی دی آموزش مهارتهای متن خوانی کنکور+ضمیمه  کتابچه واژگان ضروری خارج از کتاب کنکور)
*دوستان اگر همون کتاب جامع زبان دکتر اناری رو تهیه کنند کافیه اما اگر می خواهند محکم کاری کنند و متنهای بیشتری کار کنند و دامنه لغات خود را وسیع تر کنند کتاب درک متن دکتر اناری نیز پیشنهاد می شود.
قسمت چهارم:زیست شناسی را چگونه بخوانیم؟

برای مطالعه زیست شناسی مطلب ویژه برای شما داریم. اینجا کلیک کنید.


قسمت پنجـم:شیمی را چگونه بخوانیم؟

برای مطالعه شیمی اگه هدفتون کتاب درسی باشه علاوه بر متن کتاب یادگیری دقیق تمامی نکات موجود در مسائل مطرح شده و فکر کنید ها و آزمایش کنید ها و اصلا تمامی نوشته ها مهم هستند.
بهتر است شیمی رو حتما با یک منبع معتبر مطالعه کنید.
شیمی کنکور شامل دو بخش حفظی و مفهومی میشود . بخش حفظی شیمی بخش اعظم تست های کنکور شیمی رو تشکیل می دهند و تست های مسئله در شیمی کمتر هستند هر چند در آخرین کنکور برگزار شده یعنی در سال95 تعداد مسائل حل کردنی بیشتر بود.
از سال 93 به بعد تست های کنکوری بشدت مفهومی شده اند و  مسائل اون هر چند اسون هستند اما محاسبات بسیار سختی داره.
سعی کنید در حل مائل شیمی از ماشین حساب استفاده نکنید.
برای شیمی هر یک روز در میان یک ساعت و نم ساعت در نظر بگیرید. (برای زیست شناسی ترجیحا هر روز یک ساعت و نیم) البته بستگی به خود شخص داره و اینو به صورت کلی گفتیم.

منابع پیشنهادی:
برای شیمی سال دوم و سوم توصیه می شود تست مبتکران تهیه شود و برای پیش دانشگاهی کتابهای تست خیلی سبز که در دو جلد نوشته شده تهیه شود بهتر است.(البته مبتکرانم خوبه ولی خیلی سبز  توصیه میشود)
قسمت ششم:ریاضی تجربی را چگونه بخوانیم؟

برای مطالعه ریاضی رشته تجربی توصیه می شود اگه پایه ضعیفی دارید از سال اول دبیرستان شروع کنید و گام به گام بیایین جلو
ریاضیات رو باید از یک منبع معتبر بخوانید
ریاضیات برای رشته تجربی از آنجا اهمیت دارد که بسیاری از داوطلبان به آن کم اهمیت می دهند بنابراین أخذ درصد های بالا در آن به بهبود رتبه و تراز کمک شایانی می کند

منابع پیشنهادی:
1)ریاضیات جامع خیلی سبز
2)ریاضیات جامع تخته سیاه
*هر دو کتاب بالا خوبن ولی توصیه می شود که خیلی سبز رو در اولویت قرار بدهید. در کتاب خیلی سبز دقت کنید بسیاری از نکات را در مثالها آورده است
*ریاضیات جامع تجربی شامل کلیه کتابهای ریاضی و هندسه و آمار  میباشد.


قسمت ششم:ریاضی تجربی را چگونه بخوانیم؟

بزودی از وبسایت دنیای علمی،آموزشی و سرگرمی.....
********************************
کپی این مطالب و انتشار آنها در دیگر وبلاگها و وبسایتها تنها با ذکر منبع و لینک ان به وبسایت ما مورد رضایت نویسنده این مطلب میباشد. در صورت انتشار این مطلب در دیگر وبسایها لینک زیر را نیز در پایین آن قرار دهید.(این مطلب نوشته همین وبسایت است)

منبع:دنیای علمی،آموزشی و سرگرمی
انتشار این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.
مدیریت وبسایت دنیای علمی،آموزشی و سرگرمی
www.deas.ir


کلمات کليدي : ،،،،،،،،