انگيزه هايي براي ورزش کردن


براي ورزش کردن به کمي انگيزه نياز داريد؟ نکاتي که در اين مقاله عنوان مي کنيم به شما کمک ميکند با داشتن يک برنامه تمريني خوب، فعال و شاداب بمانيد. همه آدم ها با انگيزه کافي براي ورزش کردن بـه دنـيـا نمي آيند. اگر شما هم يکي از آندسته از آدم ها هستيد که هر کاري را بـه دويدن روي تردميل ترجيح مي دهند، يا ترجيح مي دهند هر جايي باشند ولي در باشگاه نباشند، نکات زير مي تواند کمي بـه شما انگيزه بدهد و ذهن شما را درمورد ورزش تغيير دهد. 

* تغيير ايجاد کنيد. 

اگر از اينکه مجبور باشيد هر روز همان کارهاي تکراري را انجام بدهيد خسته شده ايد، کمي در برنامه تان تغيير ايجاد کنيد. هيچ کس نگفته که مجبوريد هر روز در همان مسير هميشگي پياده روي کنيد. شما به کمي تنوع فعاليت نياز داريد. با کار کردن روي گروه هاي عضلاني مختلف، بدنتان هم شاداب تر خواهد بود.

* ورزش را به نوعي ارتباط اجتماعي تبديل کنيد.

دوستاني پيدا کنيد که علايقي شبيه به شما داشته باشند. ورزش کردن با دوستان انگيزه بسيار زيادي به شما مي دهد. اينکار باعث مي شود همديگر را به ادامه راه تشويق کنيد و تمايل کمتري به دست کشيدن از تمرينات داشته باشيد. 

* با فرزندان و حتي حيوانات خانگيتان به ورزش بپردازيد.

اگر پياده روي و دويدن ورزش مورد علاقه شماست، مي توانيد اين کار را به همراه سگتان انجام دهيد يا با بچه تان به دويدن برويد. اگر آنها به اين کار علاقه مند باشند، انگيزه بسيار زيادي در شما ايجاد خواهد شد. 

* واقع بين باشيد. 

اهدافي براي خود تعيين کنيد که مي دانيد که از عهده آن برمي آييد. فعاليت هايي را انتخاب کنيد که مي دانيد مي توانيد به خوبي انجام دهيد. اگر فکر ميکنيد که مداوم از تمريناتتان خسته مي شويد، شايد موقع آن رسيده که کمي تغيير در برنامه تان ايجاد کنيد.

* فعاليت هايي را پيدا کنيد که تمرين ورزشي نباشند. 

فعال بودن است که اهميت دارد حتي اگر يک تمرين ورزشي درست و حسابي هم نباشد. مثلاً مي توانيد به جاي آسانسور از پله ها استفاده کنيد. در وقت ناهارتان به پياده روي برويد. با اينکار از فعال بودنتان احساس خوبي پيدا مي کنيد و کمي هم در برنامه هميشگيتان تنوع ايجاد مي کنيد.  

* يادداشت کنيد.

داشتن يک دفتر يادداشت براي ثبت پيشرفت هايي که در زمينه ورزش مي کنيد، به شما کمک مي کند ببينيد که روند پيشرفتتان چگونه است و اهداف جديد براي خود تعيين کنيد. اگر فکر مي کنيد که ساليان سال است که همان فعاليت هاي تکراري را انجام مي دهيد، يک تغيير عمده در برنامه تان پياده کنيد و روند پيشرفتتان را ثبت کنيد. 

* پاداش! 

اگر ورزش کردن در نظرتان شکنجه و عذاب است، چيزي به خودتان بدهيد که به شما انگيزه بدهد بتوانيد تمريناتتان را کامل انجام دهيد. اگر 4 روز در هفته تمرين مي کنيد، اگر از عملکرد خود راضي بوديد به خودتان جايزه بدهيد. اين جايزه مي تواند يک روز باشگاه نرفتن، خريدن يک شلوار جين نو، و ... باشد. خودتان را خوشحال کنيد چون لياقتش را داريد.

* رشته هاي ورزشي مختلف هم به حساب مي آيند. 

اگر از اينکه مجبور باشيد براي ورزش کردن بيرون برويد متنفريد، مي توانيد در تيم واليبال شرکت يا دانشگاه عضو شويد. تنيس ياد بگيريد يا هر رشته ورزشي ديگري که به نظرتان جالب مي آيد. با اينکار هم از فعاليتتان لذت مي بريد و هم ورزش کرده ايد.

* موقع ورزش لباسهاي خوب بپوشيد.

اگر در لباس هاي ورزشيتان احساس خوبي پيدا مي کنيد، اين احتمال وجود دارد که بخواهيد با آنها پز بدهيد. پس يک لباس ورزشي خوب بخريد که وقتي تنتان مي کنيد از خودتان خوشتان  بيايد.  

* حواستان را به چيز ديگري منحرف کنيد. 

اگر مي خواهيد از دوچرخه ثابت يا تردميل استفاده کنيد، مي توانيد جلوي تلويزيون اينکار را بکنيد. با هدفون به موسيقي دلخواهتان گوش دهيد. چيزي پيدا کنيد که موقع ورزش روي آن تمرکز کنيد، مطمئن باشيد خيلي کمکتان مي کند.  

* اگر در اول کار موفق نشديد....  

شانس اينکه دوباره ورزش را از نو آغاز کنيد نامحدود است. اگر ورزش را ول کرده ايد و هفته ها از انجام آن شانه خالي مي کنيد، دوباره تلاش کنيد—وقتي تمرين روزانه تان را به پايان رسانديد، مطمئناً از اينکه دوباره ورزش را شروع کرده ايد خوشحال و راضي خواهيد بود.


کلمات کليدي : ،،،،،،،،