کشف راز شاد زيستن


بيشتر مردم هنگامي کـه مـي خــواهند در مورد شادي و خـوشحالي صـحـبـت کـنـنـد از فـعـل هـاي زمـان گـذشـته اسـتـفـاده مـي کنند. چند بار از دوستان خود شنيده ايد:
"اگـر مـن مـرد ايـده آل زنـدگي ام را پيدا کنم، از آن به بعد شـاد خـواهـم بـود." امـا خـوشحالي موقعيتي نيست که شـما بـراي آن انتظار بکشيد. شادکامي احساس رضايت از خودتان، جايي که در آن هستيد و مکاني که مي خواهيد برويد، است. در مورد هيچ کس جز خود شما نيست و هيچ نيازي به تاييد و اجازه ديگران هم ندارد. شادي يکي از معدود مواردي است که شما مي توانيد کنترلي کامل و همه جانبه بر روي آن داشته باشيد. البته شايد رسيدن به شادکامي تا حدودي مشکل به نظر رسد اما به هر حال هيچ کس جز خودتان نمي تواند کاري در اين خصوص انجام دهد.

تصورات نادرستي که باعث از بين رفتن شادي مي شوند

دليل ناراحتي و بدبختي بسياري از مردم چيست؟ دلايل بسيار زيادي وجود دارد اما بدون شک درصد بسيار زيادي از آن باز مي گردد به رسانه هاي گروهي و مردم اطراف ما، زيرا آنها هميشه به ما القا مي کنند که ناراحت هستيم و از زندگي خود آنطور که بايد و شايد راضي نيستيم. به ما ديکته مي شود که بايد چه انتظاراتي در زندگي خود داشته باشيم، چگونه احساسات خود را بروز دهيم و چه موقع شرايط زندگي مناسب است. بايد سعي کنيد تا طرز فکر خود را تغيير دهيد. در اين قسمت به 2 نمونه از مهمترين تصورات نادرستي که باعث عقب نگه داشتن ما در زندگي مي شوند اشاره مي کنيم.

تصور1# شما براي شاد زيستن به شخص ديگري نياز داريد
شايد بزرگترين دروغ دنيا همين باشد ولي متاسفانه بيشتر افراد به اين مسئله اعتقاد دارند. آيا اگر کسي که خيلي خاص و استثنايي است تمام وقت خود را با شما صرف کند و هميشه با شما باشد آنگاه خوشحال و سعادتمند مي شويد؟ غلط، اگر کسي؟! هيچ کس بهتر از ديگري نيست. البته از اين قسمت نبايد برداشت نادرست کنيد. برقراري ارتباط با يک مرد ايده آل تجربه اي است که در شما تاثير مثبت مي گذارد و هر چقدر که براي آن رابطه تلاش کنيد ارزش دارد. اما اگر شما صرفا به دنبال مردي هستيد که خلا موجود در زندگي شما را پر کند کاريست غير ممکن که در آخر هم شما احساس نا اميدي کرده و به پوچي خواهيد رسيد. 

تصور2# اگر بتوانم ازدواج کنم همه چيز درست مي شود 
شايد يکي از بزرگترين تصور اشتباه همين باشد. اما فکري است که در هر لحظه به ذهن تعداد بسيار زيادي از خانم ها خطور مي کند. فکر مي کنيد که 2 تا مغز بهتر از 1 مغز کار مي کند؟ اگر اين چنين بود تمام مشکلات با ازدواج حل مي شد. اما خود مي دانيد که چنين نيست. همسر شما يا همسر آينده تان جزء خدايان افسانه اي نيستند که يک چوب جادويي به دست داشته باشند و تمام مشکلات شما را ناپديد کنند. شايد فريادهاي شادي شب عروسي کمي شما را اغفال کند اما تنها براي زمان کوتاهي دوام دارند، هنگاميکه از ماه عسل بازگرديد حقيقت در انتظار شما نشسته است. 
واقعيت اين است که هيچ مردي حال هر چقدر هم که کامل و جذاب باشد به تنهايي قادر به خوشحال کردن شما نيست. شادکامي يک امر فردي است. فقط شما و لحظات زندگي تان هستيد، اينکه چه تصوري از خود در ذهنتان داريد، با چه افرادي معاشرت مي کنيد و نظرتان در مورد شغل و جايگاه شخصيتان در جامعه چيست همه و همه از مواردي هستند که تاثير بسزايي بر روي خوشحالي شما دارند و هيچ مردي هم نمي تواند چنين چيزهايي را براي شما فراهم آورد، و اين خبر بسيار خوبي است زيرا ديگر لازم نيست که شما به انتظار کسي بنشينيد. از همين حالا مي توانيد تلاش براي  شادزيستن را شروع کنيد. 

اولين مرحله در راه رسيدن به شادي

اگر در زندگي خود خوشحال نيستيد، همين حالا زمان مناسبي است که به چراها و علل مختلف آن نگاهي بيندازيد. به چه علت ناراحت هستيد؟ آيا تنها و نا اميد هستيد؟ از چيزي مي ترسيد؟ احساس عقب ماندگي و بي ارزشي مي کنيد؟ خشم شما را فرا گرفته است؟ ذهن شما تبديل به لنگرگاه پشيماني رها شده؟ براي يک لحظه هم که شده به احساسات دروني خود توجه کنيد، همانطور که دکتر "فيل مک گرو" مربي ارتباطات در برنامه تلويزيوني "اپرا" گفته است: "تا چيزي را درک نکنيد و نسبت به آن اشراف کامل پيدا نکنيد قادر به تغيير آن نخواهيد بود."  شايد وقت آن رسيده است تا چيزهايي را که در زندگي باعث رنجش خاطرتان مي شود، تشخيص دهيد. 

پيش از اينکه درگير يک رابطه شويد به مواردي که باعث ايجاد ناراحتي و نارضايتي در شما مي شوند فکر کنيد، براي يک لحظه هم که شده کمي خودخواه باشيد، به چيزهايي فکر کنيد که خودتان از يک رابطه انتظار داريد، به چيزهايي که کمبود آنها را احساس مي کنيد: صميميت، سعادت، خوشبختي و... اگر احساس کرديد که به تنهايي نمي توانيد از پس چنين اموري برآييد بايد به دنبال يک دوست خوب بگرديد و نه يک شوهر. اين منصفانه نيست از کسي که به تازگي با او آشنا شده ايد انتظار داشته باشيد که با شما بر روي چنين اموري کار کند. اين فکر که او با شما صادقانه برخورد خواهد کرد را از سر بيرون کنيد. اما از سوي ديگر يک دوست خوب نه تنها شما را به خوبي مي شناسد بلکه به راحتي نيز مي تواند شما را دلداري دهد، تشويق و کمک کند و توانايي شما را براي در نظرگرفتن ديدگاههاي مثبت و دوست داشتني افزايش دهد. ارتباط نوپاي خود را به خاطر تغيير بحث سر ميز شام به يک جلسه روان درماني نابود نکنيد.

اول بايد خودتان را دوست بداريد

يکي از عوامل کليدي براي دست يابي به خوشحالي، يافتن صلح و آرامش در درون خودتان است. اگر نظر مثبتي در مورد خودتان داشته باشيد، آمادگي بيشتري را براي رويارويي با مشکلات زندگي پيدا مي کنيد. اگر شما از اعتماد به نفس پاييني برخوردار هستيد ( و خيلي از ما اينطور هستيم) اولين چيزي که بايد بدانيد اين است که زندگي خود را بر اساس تقليدهاي کورکورانه از ديگران شکل ندهيد. با اعتماد به نفس کامل به جايي رويد که خود را دوست داشته باشيد و از کاري که انجام مي دهيد لذت ببريد. اگر شما براي ايجاد الگو از تصوير ذهني شريک زندگي خود، پدر، مادر و يا کارفرماي خود استفاده مي کنيد با اين کار قدرت بسيار زيادي را در دستان ديگران قرار مي دهيد.
ارزش ما از طريق رفتارهاي شخصي مان مشخص مي گردد، از قضاوت موفقيت ها و شکست هايمان، از روي انتخاب هاي آگاهانه، از روي افرادي که وقتمان را با آنها صرف مي کنيم، از رفتار ديگران با ما و ...  براي خود ارزش قائل باشيد تا ديگران نيز به شما احترام بگذارند. شما براي رسيدن به اعتماد به نفس راه طولاني را در پيش داريد و ممکن است زخم هاي قديمي سفر شما را غير ممکن سازند. براي من 5 سال طول کشيد تا به جايگاهي که در آن احساس شادي و خوشحالي مي کنم باز گردم اما ارزشش را داشت. وقتي در مکاني قرار بگيريد که خود را دوست بداريد و براي خود ارزش قائل شويد، در موقعيت فوق العاده اي قرار داريد که رسيدن به موفقيت فردي و يا اجتماعي در آن حتمي است. شما از اين طريق آمادگي لازم براي انتخاب شريک مناسب را پيدا مي کنيد و به نوبه خود نيز مي توانيد شريک زندگي بهتري باشيد. تنها شخصي که مي تواند آينده تان را تضمين کند خود شما هستيد. بنابراين اگر مي خواهيد براي باقي عمر خود خوشحال و سعادتمند باشيد، همين حالا خود را به صلح و آرامش دروني برسانيد. منابع زير مي توانند به شما براي شروع کمک کنند.


کلمات کليدي : ،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،