طريقه مراقبت از لباسها


آيا تا به حال به ياد همه ي آن چيزهاي مفيدي که در دبيرستان يادتان دادند افتاده ايد؟ شايد خير، اما کاملاً مطمئنم که بازي ها و مهماني ها از يادتان نرفته است. 
در هر حال مقاله ي امروز ممکن است برايتان يادآوري از دوران دبيرستان باشد—دقيق تر بگويم يادآوري از درس حرفه و فن. در اينجا مي خواهيم نکات مفيدي که در آن دوران آموزش ديده ايد را برايتان يادآوري کنم، همان نکاتي که به شما مي گفت چطور از لباسهاي گرانقيمتتان به خوبي محافظت کنيد تا آسيب نبينند. 

راه و روش نگهداري: 

لباسها را استراحت دهيد 
لباسهايتان هم مثل خودتان نياز به استراحت دارند. بنابراين سعي کنيد که هر روز پس از استفاده آنها را در کمد لباسها به دقت آويزان کنيد. به طور مثال، کت و شلوار بايد حداقل يک روز قبل از استفاده ي مجدد در کمد استراحت کند.

لباسها را آويزان کنيد 
حتي با وجود اينکه خسته هستيد و مي خواهيد استراحت کنيد، به ياد داشته باشيد که حتماً لباسهايتان را پس از استفاده آويزان کنيد و آنها را در گوشه و کنار نيندازيد چون اينکار باعث مي شود که چين و چروک هاي بدي روي لباس افتاده و لباس از قيافه بيفتد. پس آنها را به دقت آويزان کرده و بگذاريد که شکل خود را دوباره به دست بياورند. 

لباسها را هوا دهيد 
هر از چندگاهي  لباسهايتان را کمي هوا دهيد. اين کار باعث مي شود که عطر جذب لباس نشود و چين و چروک هم به لباس نيفتد.  

لباسها را ماهوت پاک کن بزنيد
گرد و خاک به مرور زمان باعث از بين رفتن و خراب شدن لباس مي شود، به همين دليل سعي کنيد که به طور مداوم گرد و غبار را توسط ماهوت پاک کن از روي لباس پاک کنيد. براي گرفتن نتيجه ي بهتر مي توانيد از ماهوت پاک کن هايي با موهايي کوتاه تر استفاده کنيد.

نکاتي ديگر: 

نحوه ي شستشوي لباس
قبل از انداختن لباسها در ماشين لباسشويي، حتماً آنها را پشت و رو کنيد تا اگر احياناً عرق کرده باشيد، از روي لباس خشک شود. اگر لباس کثيف هايتان را در سبد نگهداري کنيد، ممکن است کپک بزند و عطرهاي مختلف لباسها به يکديگر نفوذ کند.
يکبار ديگر توصيه مي کنم که اگر لباسهايتان را ماشين لباسشويي مي شوييد، سعي کنيد که از مواد شوينده ي مايع استفاده کنيد تا رسوب لباسهايتان را خراب نکند. لباسهاي روشن را از لباسهاي تيره جداکنيد و سعي کنيد لباسهاي سفيد را مجزا بشوييد.
اگر يک لباس زيپ دار را مي خواهيد بشوييد، حتماً توجه داشته باشيد که قبل از انداختن آن در ماشين زيپ لباس را کاملاً ببنديد چون مي تواند به لباسهاي ديگر صدمه بزند. اگر نمي خواهيد رنگ لباسهايتان خراب شود، پس حتماً قبل ار شستشو آنها را پشت و رو کنيد. و لباسهاي ظريف تر را هم براي جلوگيري از خراب شدن بايد در دست بشوييد.

نحوه ي اتو زدن لباس
هميشه مي توانيد حتي بدون شستشوي لباسي آن را به خشک شويي برده و بخواهيد برايتان اتو بزند. ار طرف ديگر، اگر لباسهايتان را خودتان اتو مي زنيد، به شما توصيه مي کنم که هميشه پارچه اي نم دار روي لباس انداخته و بعد اتو بزنيد. با اين کار رنگ لباس حفظ شده و تا حد امکان صدمه اي نمي بيند. در اتو زدن شلوار هم دقت کنيد که حتماً از روي خط اتوي خودش اتو بزنيد.

لباسهايتان را خشک شويي کنيد
دقت کنيد که لباسهايتان را حتماً پيش يک خشک شويي معتبر ببريد، چون خشک شويي هاي غير استاندارد از مواد شوينده ي با کيفيت پايين استفاده مي کنند. همچنين ممکن است لباسهايتان را بيش از اندازه مرطوب نگاه دارند و اين باعث خراب شدن پارچه مي شود. توجه کنيد که خشک شويي مورد استفاده ي شما حتماً از شوينده هاي سازگار با محيط زيست استفاده کند.  

احتياط کنيد
سعي کنيد توجه اضافي به لباسهايتان کنيد. سعي کنيد لکه اي روي لباسهايتان نيفتد يا از تماس با اجسام تيز پاره نشود. 

چيزي به لباستان سنجاق نکنيد  
دقت کنيد که چيزي به لباسهايتان سنجاق نکنيد چون بافت پارچه ي لباستان را از بين مي برد و حتي ممکن است در لباسهاي ظريفتر سوراخ ايجاد کند. 

لکه گيري 
قبل از لکه گيري لباس، حتماً از متخصصين در مورد نحوه ي کار سوال کنيد. چون لکه گيري لباسهاي مختلف در رنگ ها و جنس هاي مختلف متفاوت است. 

نگهداري شلوار 
اگر کار شما طوري است که مجبوريد براي ساعت ها بنشينيد، توجه کنيد که خط اتوي شلوارتان به دقت زده شود تا با نشستن زياد شلوار از قيافه نيفتد.

از لباسهايتان به خوبي مراقبت کنيد، و خوش تيپ باشيد.


کلمات کليدي : ،،،،،،،،،،،