روشهاي غلبه بر تنبلي


مراحل  

1. در صورت امکان، اول ببينيد که چه مشکل و مسئله اي موجب عقب نگه داشتن شما شده است. معمولاً آن مشکل کوچکتر از آن چيزي است که فکر مي کرديد و ساده تر از آن چه که فکر مي کرديد هم مي توانيد از عهده آن برآييد. اين مشکل هر چه که باشد، تا زمانيکه راهي براي گذشتن از آن پيدا نکرده ايد، نبايد تسليم شويد.

2. حالا به اهميت آن مشکل يا هدف فکر کنيد. آيا مي توانيد ناديده اش بگيريد؟ آيا کس ديگري هست که بتواند براي حل آن به شما کمک کند؟ آيا مي توانيد آنرا فراموش کنيد و درعوض به دنبال يک رويکرد ديگر باشيد؟ آيا حس مي کنيد که خيلي کمال گرا شده ايد؟

3. بعضي از آنهايي که فکر مي کنند "تنبل" هستند، افسردگي ها و ناراحتي هاي دوران کودکي خود را دوباره شکل ميدهند و زنده مي کنند. هيچ نيازي به فرو رفتن در گذشته نيست. اما اگر احساس روزمرگي مي کنيد، فعاليتتان را بالا ببريد، يک کار تازه شروع کنيد، و به خودتان بگوييد"با وجود آن عادت قديمي، الان مي توانم از جايم بلند شوم و فرد مفيدي باشم".

4. تصميم به شروع کار بگيريد و خواهيد ديد که خيلي راحت در جريان تمام کردن آن قرار خواهيد گرفت.

5. کاري که در دست داريد هر چه که باشد، يک قدم به عقب برداريد، ريلکس شويد و کاري که در مقابلتان است را يک کار خيلي کوچک و ساده ببينيد بعد آنرا به مراحل کوچکتر و قابل کنترل تر تقسيم کنيد. فقط روي يک کار تمرکز کنيد نه کل مشکل.

6. با گفتن "من مي خواهم اينکار را انجام دهم؛ همين الان مي خواهم اينکار را بکنم! پس الان دست به کار مي شوم و استراحت را براي بعد مي گذارم." خودتان را روي غلطک بيندازيد. اين جمله را بلند به زبان بياوريد و خواهيد ديد که خيلي زود خود را مشغول انجام آنکار مي بينيد.

7. به پايان رساندن مراحل کوچک احساس خيلي خوبي در شما ايجاد مي کند. با خودتان بگوييد "آفرين. احسنت. هيمنطور تا آخر ادامه بده." کار کردن به سمت مقاصد و اهداف کوچک رمز موفقيت است: موفقيت هاي بزرگ از چندين و چند موفقيت کوچک پشت سر هم به دست مي آيند.

8. يادتان نرود که براي موفقيت هاي کوچکتان به خودتان پاداش بدهيد. اگر تصميم گرفته ايد کاري را انجام دهيد که روز قبل انجام نمي داديد، مطمئن باشيد که نياز به يک پاداش خوب داريد. براي اتمام هر کار بايد به خودتان جايزه بدهيد تا انگيزه ادامه راه را پيدا کنيد. 

9. اينجا تسليم نشويد. روي غلطک افتادن خيلي سخت است پس وقتي روي غلطک افتاديد به اين راحتي از روي آن بلند نشويد و پشت سر هم هدف هاي مختلف را دنبال کنيد. هرچه بين موفقيت هاي وقفه بيشتري باشد، شروع دوباره برايتان دشوار خواهد بود. اما هرچه زودتر هدف بعدي را شروع کنيد، اعتماد به نفستان بالاتر بوده و همين اعتماد به نفس باعث مي شو احساس کنيد که هر کاري از عهده تان برمي آيد.

10. انگيزه پيدا کردن يک چيز است، اما نگه داشتن آن وقتي در طول مسير شرايط دشوار مي شود، چيز ديگري است. هرچه بيشتر از مشکلات دوري کنيد، تسليم شدنتان راحت تر خواهد بود. اما چطور بايد از چاله چوله هاي بين راه بگذريد؟ مداوم با خودتان بگوييد، "من واقعاً ميخوام که از اين موقعيت عبور کنم. حتماً بايد به اين مشکل غلبه کنم." اين جمله را آنقدر تکرار کنيد که ديگر هيچ ميلي به تسليم شدن نداشته باشيد. 

11. تازمانيکه آمادگي يک استراحت و توقف کوتاه را پيدا نکرده ايد، دست نگه نداريد. و وقتي براي استراحت نشستيد، براي برگشتن دوباره به سمت کارتان زمان تعيين کنيد. در زمان استراحت مي توانيد کتاب بخوانيد، با دوستانتان تلفني صحبت کنيد و ...

12. براي خودتان هدف هاي بلند مدت تعريف کنيد. اگر براي خود هدفي داشته باشيد، چيزي داريد که به سمت آن حرکت کنيد. هدف هاي بلندپروازانه براي خود انتخاب کنيد که حسابي انگيزه دهنده باشند. تصور کنيد که واقعاً دنبال چه هستيد. هدف هاي پست چندان انگيزه اي به شما نخواهند داد. هدفتان مي تواند پس انداز کردن براي خريد خانه، يک اتومبيل نو، يا برآورده کردن روياهايتان باشد. ليستي از کارهاي روزانه درست کنيد که هم شامل کارهاي بزرگ و هم کوچکي که بايد انجام دهيد باشد. اين ليست را اولويت بندي کنيد.

13. همچنين ليستي از همه چيزهاي کوچکي که ميخواهيد تهيه کنيد: لباسهاي جديد، يک CD Player، مبلمان نو براي خانه، يا حتي يک سگ. اگر اهداف کوچکتان مدام در ذهنتان باشد بيشتر به سمت برآورده کردن آنها حرکت خواهيد کرد.

نکات

*از قوه تخيلتان استفاده کرده و فرشته و شيطان روي شانه هايتان را تجسم کنيد. اگر با همين تجسم کارها را دنبال کنيد، فرشته خيلي خيلي بيشتر از شيطان در کارها موفق خواهد شد.

*اگر کار نمي کنيد يا لازم نيست که اول صبح از خانه خارج شويد، ساعتتان را براي صبح زود کوک کنيد، مثلاً براي 7 صبح. دوش بگيريد، لباس بپوشيد و کاملاً سرزنده و سرحال از اتاق بيرون برويد. هميشه طوري لباس بپوشيد که انگار مي خواهيد از خانه بيرون برويد. تختتان را بلافاصله بعد از بيدار شدن مرتب کنيد.  

*رژيم غذايي سالمي را دنبال کنيد. تنقلات و غذاهاي فست فود مواد مغذي لازم را به بدنتان نمي رسانند.

*ورزش کنيد. چند روز در هفته براي پياده روي يا دويدن بيرون برويد و خيلي زود خواهيد ديد که سرحال تر و بشاش تر از قبل هستيد. ورزش کردن انگيزه زيادي به شما مي دهد و از تنبلي دورتان مي کند.

*در طول روز به اندازه کافي آب بنوشيد تا بدنتان بي آب نشود.

*هر شب به اندازه کافي بخوابيد تا بتوانيد صبحها راحت از خواب بيدار شويد. برحسب ميزان فعاليت و سنتان، به بين 10 (نوجوانان) تا 5 (ميانسالان) ساعت خواب نياز داريد.

*از مصرف زياد شکر و مواد غذايي که حاوي فروکتوز بالا هستند خودداري کنيد چون اين مواد غذايي باعث مي شود که بدنتان به جاي چربي، قند بسوزاند. همچنين قندهاي غيرطبيعي (بدون فيبر) انرژي شما را براي يک مدت کوتاه بالا مي برد اما بعد قند خونتان پايين آمده و دوباره احساس خستگي و گرسنگي خواهيد کرد.

*سعي کنيد تا حد امکان کمتر تلويزيون تماشا کنيد.

*يک کپي از اهداف يا برنامه روزانه تان را در قسمت هاي مختلف خانه نگه داريد: يکي روي يخچال، يکي روي پاتختي، يکي کنار کامپيوتر، يکي کنار آينه دستشويي، يا حتي روي در اتاق خواب.

هشدارها

*اگر فکر مي کنيد تنبل هستيد اما ديگران اينطور فکر نمي کنند، تلاشتان را بيشتر نکنيد. اينکار فقط استرس بيشتري بر شما وارد مي کند و هدفتان را مختل مي کند.

*اگر توصيه هايي که در بالا ذکر شد سطح فعاليت شما را بالا نبرد يا روحيه تان را تقويت نکرد، احتمالاً دچار نوع حادتري از افسردگي هستيد.

*همه آدمها در يک نقطه از زندگي خود دچار افسردگي مي شوند که معمولاً به خاطر موقعيتها يا شرايط ناراحت کننده است و اکثراً بعد از چند روز از آن بيرون مي آيند. اما اگر افسردگي شما بيش از دو هفته ادامه پيدا کرد يا مشاهده کرديد که در کار يا درستان اخلال ايجاد کرده است، حتماً بايد از متخصص کمک بگيريد تا مطمئن شويد که مشکل پزشکي خاصي نداريد و تحت درمان مناسب قرار مي گيريد.


کلمات کليدي : ،،،،،،