روشهاي حفظ خونسردي و آرامش


همچنان آرام و خونسرد باقي بمانيد و سعي کنيد که مشکلتان را حل نماييد. 
زمانيکه شرايط بر وفق مراد شما پيش نمي رود - اصلاً هم مهم نيست که مشکلتان چقدر هم جزئي باشد - شما چه نوع عکس العملي از خود نشان مي دهيد؟ آيا به راحتي خونسردي خودتان را از دست مي دهيد و منفجر مي شويد؟ خوب مي دانيد، اين همان حس غير قابل کنترلي است که باعث مي شود شما اختيار احساسات خود را از دست بدهيد.
اين نوع اضطراب از نظر روانشناسي به دلايل مختلف ضرر و زيان هاي بيشماري را در بر دارد.  اولاً براي سلامتي عمومي بدن شما خوب نيست، در دراز مدت سبب ايجاد بيماري هاي قلبي و افسردگي مي شود، و در ضمن زماني هم که نوبت به مسائل کاري و رسيدن به اهداف شخصي مي رسد، با وجود يک چنين استرسي قادر نخواهيد بود که با همان سرعتي که انتظار داريد به جلو حرکت کنيد. 
برخي از افراد انگار از شکم مادرشان خونسرد و تودار و متين متولد شده اند. اين قبيل افراد کساني هستند که هيچ گاه خود و اطرافيانشان را منفجر نمي کنند، و اصلاً انگار حس عصبانيت در آنها وجود ندارد (ولي آيا واقعاً گاهي اوقات از اين افراد بدتان نمي آيد؟) به هر حال ما چه کاري مي توانيم انجام دهيم که بيشتر شبيه آنها باشيم؟

اگر ياد بگيريد که چگونه مي توانيد با مسائل درست برخورد کنيد و شيوه هاي متفاوت حل مسائل را بياموزيد آنوقت مي بينيد که به يکباره همه چيز در زندگي شما عوض مي شود. بر اساس گفته هاي "ردفورد" و "ويرجينيا ويليامز" نويسندگان کتاب "تحت کنترل" همه افراد مي توانند طرز نشان دادن واکنش هاي مثبت را به مرور زمان ياد بگيرند و اين مسئله يک امر کاملاً اکتسابي است. 

براي کنترل خشم و عصبانيت بايد پيش از هر چيز نحوه صحيح انديشيدن را آموزش ببينيم.  اگر زمانيکه مي خواهيد عکس العمل از خود نشان دهيد، کمي صبر کنيد و براي چند لحظه به واکنشي که مي خواهيد انجام دهيد فکر کنيد، با اين کار کنترل بيشتري بر روي زندگيتان خواهيد داشت. مشکل چه تحمل يکي از همکارانتان باشد، چه تاخير در پرواز، فکر کردن و واکنش نشان دادن با در نظر گرفتن عقل و منطق ميتواند شما را در زندگي خيلي جلو ببرد.
اين هم چند تکنيک که به شما کمک کنند تا فاجعه بعدي زندگي خود را کنترل کنيد:  

شيشه نما

آگاهي باطني فردي، روشن بيني شما را افزايش داده و به شما کمک مي کند تا راحت تر بتوانيد خودتان را ببينيد. زمانيکه قرار بوده دوستي به شما زنگ بزند، اما خبري از او نمي شود، چه احساسي مي کنيد؟ به جاي اينکه خونسرديتان را از دست بدهيد و احساسات منفي را به درون خود راه بدهيد، نگاه دقيقتري به شرايط خود بيندازيد. شايد به اين نتيجه برسيد که هيچ چيزي براي عصبانيت و ناراحتي وجود ندارد. 

خوگرداني

آيا هميشه منفي بافي مي کنيد و با ديد منفي حرف مي زنيد؟ پس بهتر است از اين کار دست برداريد! مکالمات منفي دروني، شما را به هيچ کجا نخواهند برد. زمانيکه افکار منفي به سراغ شما مي آيند سعي کنيد فکرتان را به سوي افکار مثبت منحرف کرده و در مورد افراديکه دوستشان مي داريد، يک سفر تفريحي به محلي که به آن علاقه داريد، و يا فعاليتي که از انجام آن لذت مي بريد، فکر کنيد. همچنين انجام تمرين هاي ريلکسيشن مانند نفس عميق و مديتيشن نيز مي توانند در اين زمينه مفيد واقع شوند.

برقراري ارتباط

سفره دلتان را باز کنيد و هر چيزي که در سينه تان هست بيرون بريزيد. شايد ديگران از نقطه نظرات شما استقبال کنند. براي اينکه حق صحبت کردن بيشتري پيدا کنيد، بايد ياد بگيريد که در عين حال به حرف هاي ديگران نيز گوش بدهيد. اين کار به شما کمک مي کند تا بتوانيد نظرات و عقايد خود را با ديگران در ميان بگذاريد.
 
پويشگر باشيد


به جاي اينکه بنشينيد و به خاطر اتفاقات بدي که در طول روز برايتان پيش آمده، غصه بخوريد، بهتر است به راه حل هاي منطقي براي از ميان برداشتن مشکل خود فکر کنيد. ابتدا مشکل را براي خود تشريح کنيد، يک بار ديگر اهدافتان را در ذهن مرور کنيد و به اين فکر کنيد که از چه راهي مي توانيد به مقصد برسيد. به عنوان مثال اگر صبح ها هميشه دير در محل کار خود حاضر مي شويد، پس تصميم بگيريد که از فردا 10 دقيقه زودتر از خواب بلند شويد. 

هنر ترغيب کردن

افرادي که امروز به مقام هاي بالايي رسيده اند، در زير فشارهاي زياد ديروز، کمر خم نکرده اند. آنها با حفظ آرامش و در کمال خونسردي، فقط به راه حل هاي مشکلات فکر مي کردند. به اين منظور مي توانيد از مهارت هايي نظير اقناع کردن، مديريت تعارضها، و تقويت توان مديريتي استفاده کنيد. 

نه گفتن

هيچ کس دوست ندارد به عنوان يک فرد ساده و گول خور شناخته شود. در عين حال بايد مراقب باشيد که فرد مقابله گري نيز نباشيد. بايد ياد بگيريد که 1) خودتان را درگير کارهايي که دوست نداريد، نکنيد و 2) هميشه هم پيشنهاد ديگران را رد نکنيد؛ راههاي بسيار زيادي وجود دارند که مي توانيد با استفاده از آنها از موقعيت هايي که نميخواهيد در آنها قرار بگيريد فرار کنيد. همه چيز را ساده نگه داريد و با قاطعيت تمام "نه" بگوييد. 

با ديگران اظهار همدردي کنيد 

همه افراد به هر حال روزهاي بدي را در زندگي خود تجربه مي کنند، بنابراين بهتر است شرايط آنها را درک کرده و با آنها اظهار همدلي کنيد. اين کار ممکن است به شما کمک کند تا بدي هاي خود را به نقاط مثبت تبديل کنيد؛ و در نهايت همه بدي ها به خاطر شما به وجود نيامده اند.


کلمات کليدي : ،،،،،،،،