روشهاي تغيير شخصيت


اگر خصوصيات شخصيتيتان برايتان موثر واقع نمي شوند، مي توانيد شخصيتتان را تغيير دهيد. در اين مقاله به شما نشان مي دهيم که در 7 قدم، شخصيتتان را به کلي عوض کنيد.
اگر آماده تغيير هستيد، پس دست به کار شويد. تغيير شخصيت نه تنها امکانپذير است، بلکه زندگي را برايتان لذت بخش تر مي کند.

تغيير ويژگي هاي شخصيتي  

ا همين چند وقت پيش، هم متخصصين و هم مردم عادي تصور مي کردند که خصوصيات و ويژگي هاي شخصيتي تا سن 30 سالگي کاملاً در فرد ثابت مي شوند. از اين گذشته، روانشناسان باور داشتند که بسياري از ويژگي هاي شخصيتي ژنتيکي و ارثي هستند؛ اين يعني مثلاً شما ذاتاً فردي سازگار، عصبي، برونگرا و ... به دنيا مي آييد و همانطور باقي مي مانيد مگراينکه برحسب شرايط محيط تغيير کنيد. آنزمان تصور بر اين بود که تغيير شخصيت مسئله اي امکان ناپذير است. 
اما تحقيقات اخير ثابت کرده است که ويژگي هاي شخصيتي قابل تغييرند. شما مي توانيد اگر خواستيد آنها را تغيير دهيد.دو تن از محققان دانشگاه کاليفرنيا در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيدند که خصوصيات شخصيتي با گذشت زمان تغيير مي کنند—البته اين تغيير بيشتر در دوره بزرگسالي صورت مي گيرد تا دوره کودکي. شما بعنوان يک فرد بزرگسال مي توانيد با تغيير خصوصيات شخصيتي خود زندگي خود را ارتقاء دهيد.
شما هم مي خواهيد شخصيتتان را به کلي تغيير دهيد؟ فکر مي کنيد شخصيت الانتان اذيتتان مي کند و موجب ناراحتيتان است؟ ما به شما نشان ميدهيم که چطور اينکار را انجام دهيد .  

مراحل

قدم اول: ببينيد مي خواهيد شخصيت جديدتان چطور باشد؟ عجيب و مرموز؟ شوخ و بذله گو؟ جدي؟ بعد ببينيد که چه تغييراتي را بايد صورت دهيد. 

قدم دوم: ببينيد چه چيزهايي را مي خواهيد از کسي کپي کنيد. فقط به آن طرف نگاه نکنيد و بگوييد، "آره، مي خوام شبيه اون بشم." بايد ببينيد چه خصوصيتي در او وجود دارد که شما آن را تحسين مي کنيد—اينکه چطور با موقعيت هاي مختلف برخورد مي کنند، يا نحوه صحبت کردن يا انتخاب لغاتشان؟ همه اين مطالب را يادداشت کنيد. 

قدم سوم: خصوصياتي که دوست داريد را انتخاب کنيد. قسمت هاي آن شخصيتي که مي خواهيد شبيه او شويد را يادداشت کنيد. حتماً نحوه واکنش و برخورد آن شخصيت را هم يادداشت کنيد. شايد از نحوه برخورد او با موقعيت هاي مختلف خوشتان آمده است، شايد از نحوه رفتار آنها با ديگران، دوستيابي آنها و چيزهاي ديگر.

قدم چهارم: لازم نيست کليه لباسها و وسائلتان را تغيير دهيد. اما شايد لازم باشد چند دست لباس و زيورآلات جديد بخريد، نحوه لبخند زدنتان را تغيير دهيد، مدل مويتان را عوض کنيد و از اين قبيل...   

قدم پنجم: در نحوه حرف زدن خود تغيير ايجاد کنيد. آيا دايتان موقع عصبانيت مي لرزد يا بلند حرف مي زنيد و يا آرام؟ سعي کنيد لحن صدايتان را عوض کنيد و قبل از رفتن به مرحله بعد، اين نحوه حرف زدن را با خودتان تمرين کنيد.   

قدم ششم: رفتارتان را تغيير دهيد. آيا دوست داريد درمقابل مسائل بي خيال و شاد باشيد؟ دوست داريد باهوش و زيرک به نظر برسيد؟ مي خواهيد از نظر ديگران فردي بذله گو و خوش مشرب باشيد؟ شايد عادت کردن به اين رفتارهاي جديد زمان ببرد، اما دست از تلاش برنداريد و قدم به قدم پيش رويد تا به هدفتان برسيد.

قدم هفتم: عادات بدي که قبلاً داشتيد را کنار بگذاريد. هميشه رگه هايي از شخصيت قبل در شما باقي مي ماند و اگر شخصيت بهتري مي خواهيد، پس بايد اعمال و رفتارتان را بهتر کنيد.

نکات

*همه اين کارها را قدم به قدم جلو ببريد. يادتان باشد که مي خواهيد خودتان را به طور کامل تغيير دهيد و مطمئناً اين تلاش  زمان زيادي مي برد. 

*شايد بهتر باشد که اين تلاش ها را در فصل تابستان انجام دهيد و بعد در فصل پاييز همه شخصيتي جديد از شما مي بينند. 

*اگر بلافاصله تغيير نکرديد، خسته نشويد. همانطور که قبلاً هم گفتم، اينکار زمان مي برد.

*آيا خصوصيتي هست که خيلي دوستش داشته باشيد و نتوانيد آن را قرباني کنيد؟ پس نگهش داريد! بااينکار احساس بهتري به اين خودِ جديدتان خواهيد داشت. 

*اگر فکر مي کنيد که به خاطر والدينتان يا کسان ديگر نمي توانيد خودتان را تغيير دهيد، تغييرات کوچک در خودتان ايجاد کنيد. عاداتي که دوست نداريد را کم کم کنار بگذاريد و عادات جديد در خودتان ايجاد کنيد. اگر پدر و مادرتان علت را جويا شدند، به آنها توضيح دهيد که هيچ مشکلي در کار نيست و فقط تلاش مي کنيد که خودتان را بهتر کنيد.  

*براي اينکه پدرو مادرتان کمتر از اين تغييرات شما نگران شوند، همه تلاشتان را بکنيد که در مدرسه و دانشگاه بهترين نمره ها را کسب کنيد، دوستان قديميتان را که پدرومادرتان دوستشان دارند، همچنان حفظ کنيد.  

هشدارها

هيچوقت سعي نکنيد که دوباره به شخصيت قبلتان برگرديد، مگر اينکه اين شخصيت جديدتان را دوست نداشته باشيد. اگر بخواهيد دوباره مثل قبل شويد، مردم تصور خواهند کرد که آن شخصيت جديد را فيلم بازي مي کرديد. پس قبل ازاينکه دوباره همان خودِ سابقتان شويد، مطمئن شويد که واقعاً کارتان درست است و همان شخصيتي است که ميخواهيد.


کلمات کليدي : ،،،،،،،،،،،