رابطه شخصيت و تلفن همراه


اگر بخواهيم تلفن همراه را در چند جمله معنا کنيم بايد بگوييم تلفن همراه يک وسيله ارتباطي شخصي براي تماس هاي فوري و اضطراري است که به دوصورت نوشتاري و گفتاري قابل استفاده قرار مي گيرد. تلفن همراه وسيله اي است تا توسط آن افراد هميشه در دسترس باشند و به راحتي با يکديگر تماس برقرار نمايند. يکي ديگر از مزيت هاي تلفن همراه قابليت چند کاره بودن گوشي هاي آن است که علاوه بر برقراري ارتباط تلفني قابليت هاي ديگري هم دارد و موجب سهولت و سرعت در انجام امور کاربران خود مي گردد. اين مزايا که روزبه روز بر تعداد آن ها افزوده مي شود مانند:دوربين عکسبرداري يا فيلمبرداري، سيستم ارتباط با شبکه اينترنت ، ارسال پيام کوتاه، چراغ قوه، ماشين حساب،‌زنگ ساعت ، راديو، بازي و بسياري قابليت هاي ديگر که در گوشي هاي مختلف، متفاوت است. 

اما مسئله اي که حايز اهميت است و بايد به آن توجه داشت، اين است که تلفن همراه يک وسيله شخصي است که استفاده از آن فراگير شده و به عنوان عضو جدانشدني از ما هرلحظه و هرجا همراه مان خواهد بود. اين وسيله ضروري  به گونه‌اي نوعي ارتباط بين ما با خود به وجود آورده است، اين ارتباط داري آداب و فرهنگ خاصي است که عدم توجه به آن مي تواند به شخصيت و درک اجتماعي ما نزد ديگران ضربه وارد کند.
برخلاف تصور برخي از افراد که تصور مي کنند داشتن تلفن همراه يا گوشي گرانقيمت با تکنولوژي پيشرفته، نوعي افتخار محسوب مي شود و نشانه شان و شخصيت والاي آن ها است، شناخت و رعايت فرهنگ استفاده از اين وسيله ارتباطي است که بيش از هر موضوع ديگري شخصيت متعادل ما در استفاده از تکنولوژي را نشان مي‌دهد. 

برخي از مواردي که در زمان استفاده از تلفن همراه بهتر است به آن ها توجه کرد: 

*آهنگ زنگ تلفن همراه نشان دهنده شخصيت و علايق شخصي افراد است، ريتم و محتواي آهنگ ها براي سنين مختلف و افراد با شخصيت هاي مختلف متفاوت است، بهتر است که از آهنگ هاي ملايم،جديد و با ريتم آرامش دهنده، نه آزار دهنده براي زنگ موبايل استفاده شود. آهنگ هاي ملايم و کوتاه با صداي متعادل نشان مي دهد که فرد به آرامش و خلوت ديگران احترام مي گذارد.

*هنگام مکالمه در مکان هاي عمومي يا وسايل نقليه بهتر است که در صورت امکان مقداري از جمع فاصله بگيريم و در مکان خلوت خيلي کوتاه و با صداي آهسته  صحبت نماييم. در اين مواقع بهتر است که صحبت هاي خود را خلاصه کنيم و ادامه مکالمه را به فرصتي مناسب موکول کنيم.

*صحبت کردن توسط تلفن همراه در کوچه و خيابان يا مکان هاي عمومي با صداي بلند کار پسنديده‌اي نيست و موجب جلب توجه منفي ديگران خواهد شد که از آن احساس خوبي نخواهند داشت.  

*هنگامي که در يک جلسه، مهماني يا مکان مهمي مشغول صحبت يا شنيدن سخن ديگران هستيد بهتر است تا صداي گوشي خود را قطع کنيد و از برقراري تماس هاي غير ضروري بپرهيزيد. اگر در چنين مواقعي با تماسي رو به رو شده که ناگزير به پاسخ آن بوديد بهتر است ابتدا از حاضرين عذرخواهي نموده و با کمال متانت و قار از جاي خود برخواسته و در گوشه اي خلوت با صداي آهسته به تماس خود پاسخ دهيد. ضمن اينکه به خاطر بسپاريد مکالمه خود را خيلي کوتاه و اضطراري انجام دهيد چراکه مکالمه طولاني با تلفن همراه در ذهن جمعي که همه به انتظار شما نشسته اند ايجاد آزار و ناراحتي خواهد کرد.

*بدون اجازه از تلفن ديگران استفاده نکنيد و به آن دست نزنيد، زيرا تلفن همراه يک وسيله کاملا شخصي است و ممکن است تصوير، اسم يا پيامي بر روي صفحه آن باشد که شما مجاز به ديدن آن نيستيد.

*در مراسم خصوصي ديگران مانند: ميهماني، عروسي و تولد از ضبط فيلم و گرفتن عکس توسط گوشي خود واقعا خود داري کنيد زيرا اين کار حتما بايد با اجازه ميزبان و با دوربين هاي مخصوص فيلمبرداري و عکاسي صورت پذيرد، برداشت تصوير توسط گوشي همراه بدون اجاز ميزبان نوعي بي‌احترامي به او و ساير ميهمان ها خواهد بود.  

*در کوچه و خيابان يا هر مکان ديگري بدون اجازه از فرزند، اتومبيل يا چهره افراد توسط تلفن همراه تصوير برداري نکنيد يا اقدام به ضبط صداي ديگران ننماييد.

*باتري تلفن خود را در مواقعي شارژ کنيدکه فضاي اطرافتان خالي باشد زيرا شارژ تلفن همراه مانند استفاده از آن موجب پخش امواج نا سالمي مي شود که سلامت آدم ها را به خطر مي اندازد.

*در ميهماني ها و مجالس  چند نفره بهتر است که يا گوشي خود را خاموش نموده و خود و ديگران را براي مدتي از شر آن خلاص کنيد يا در گوشه اي گذاشته و از بازي و ارسال پيامک  با آن خودداري نماييد. درواقع سعي کنيد در جمع ديگران کم تر گوشي خود را رونمايي کنيد و کم تر از آن استفاده نماييد.  

*بي مورد از ديگران نخواهيد تا محتويات گوشي شان را به شما نشان دهند. 

*بلوتوث گوشي خود را عمدا روشن نگذاريد.

*در ميهماني ها و مجالس رسمي از هندزفري استفاده نکنيد. 

*در اماکن عمومي از پخش موزيک و صداهاي مختلف توسط گوشي تان خودداري کنيد.

*در حضور ديگران از بلندگو(آيفون) گوشي استفاده نکنيد.

*هنگامي که با خانواده، دوست يا آشنايان خود به تفريح و گردش مي رويد، سعي کنيد استفاده و بازي با تلفن همراه خود را به حداقل برسانيد.

*در مکان هايي که استفاده از تلفن همراه موجب اختلال در نظم يا سيستم مي شود مانند هواپيما، قبل از اين که مسئولين به شما تذکر دهند، تلفن خود را خاموش نماييد و به هيچ عنوان از آن استفاده نکنيد. 

*هنگامي که امکان پاسخگويي به تماس ديگران را نداريد، به نوعي آن هارا از اين قضيه مطلع کنيد،مثلا از پيام کوتاه هاي از پيش نوشته شده گوشي تلفن تان استفاده کنيد. 

*در اماکن عمومي و مجالس رسمي که افراد ديگري در کنار شما حضور دارند مکالمات خود را به صورت جدي ، محترمانه و کوتاه بيان کنيد.

*اگر تماس بي پاسخ داشتيد، مجددا منتظر تماس وي نمانيد، ادب حکم مي کند که قيد هزينه آن را بزنيد و خودتان با او تماس بگيريد. دقت کنيد که بايد خودتان تماس بگيريد، پيام کوتاه نفرستيد تا او با شما تماس بگيرد.

*اگر کسي تماس شما را رد کرد، احتمالا امکان پاسخگويي ندارد، در اين مواقع بهتر است تا منتظر بمانيد تا خود او تماس بگيرد. 

*اگر شماره اي نا شناخته اشتباها به شما تماس گرفت يا پيام کوتاه فرستاد، به اجبار از او نخواهيد تا خودش را معرفي کند يا دليل اشتباهش را بگويد. 

*شماره تلفن افرادي را که با آن ها ارتباط داريد در گوشي خود ثبت نماييد تا وقتي به شما تماس مي‌گيرند با ديدن نام آن ها برخورد شايسته را به عمل آوريد. ضمن اين که هميشه امکان دسترسي به آن ها براي شما ميسر است.

*امواج تلفن همراه براي کودکان بيش از بزرگسالان خطر دارد، سعي کنيد هنگام استفاده از کودکان به دور باشيد و از تلفن همراه براي سرگرم کردن آن ها استفاده نکنيد. 

*تلفن همراه ديگران را بدون اجازه پاسخ ندهيد يا پيام هاي آن ها را نخوانيد.

*از دادن شماره تلفن شخصي افراد بدون اجازه آن ها به ديگران خودداري کنيد.

*اگر مجبور شديد از تلفن ديگران براي برقراري تماس استفاده کنيد، پس از اتمام مکالمه در صورت نياز بدون رودربايسي شماره تلفني که گرفته ايد را پاک کنيد. 

*از گذاشتن تلفن همراه داخل جيب پيراهن يا نصب بر روي کمربندتان خودداري کنيد زيرا نه تنها زيبايي ندارد، بلکه سلامتي بدن را  هم به خطر خواهد انداخت.

*تلفن همراه خود را تميز و سالم نگاهداري کنيد.  

*از عنوان کردن پياپي و بي مورد مبلغ تلفن همراه خود به ديگران صرف نظر کنيد..

*لزومي ندارد شماره رند تلفن خود را مکررا يادآوري کنيد.

*مشخصات و نحوه کار با گوشيتان را به صورت کامل ياد بگيريد و مدل آن را به خاطر بسپاريد.

در مجموع از وسايل اطراف خود به گونه اي استفاده کنيد که موجب افزايش اعتبار و شخصيت شما شود و لياقت مالکيت شما برآن را به ديگران اثبات کند.


کلمات کليدي : ،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،