آداب برگزاري ميهماني ها


ميهماني دادن و ميهماني رفتن نيز بنوبه خود واجد آداب و اصول اساسي ست که مي بايست به دقت رعايت گردند تا اوقات مفرح، بي خطر و بياد ماندني هم براي ميزبان و هم ميهمانان فراهم آيد. 

• وظايف و مسئوليتهاي ميزبان 

1- نخست مناسبت ميهماني خود را براي خودتان روشن سازيد. و از تصميم خود مطمئن گرديد.، جشن تولد، جشن فارغ التحصيلي، گود باي پارتي و ...

2- اکنون تيپ ميهماني خود را مشخص سازيد: غير رسمي (خودماني) و يا رسمي

3- مکان، تاريخ دقيق، ساعت آغاز و پايان زمان مهماني را مشخص کنيد. بهتر است ميهماني خود را شب جمعه و يا شب ايام تعطيل برگزار کنيد.   

4- از يک ماه مانده به روز مهماني براي ميهمانيهاي رسمي ( و يا 2 هفته مانده براي مهمانيهاي غير رسمي) فهرست کساني را که مايليد به مهماني خود دعوت کنيد  تهيه کنيد. 

5- سپس حداقل يک هفته مانده به ميهماني رسما ميهمانان خود را از طريق تلفن و يا حضورا دعوت کنيد. حتما اين کار را مستقيما انجام دهيد و انجام آن را به عهده فرد ديگري نگذاريد. با اين کار هم به ميهمان خود احترام گذاشته ايد و هم اينکه از مطلع گشتن وي يقين حاصل کرده ايد. تاريخ دقيق، نشاني و شماره تلفن دقيق محل ميهماني و ساعت آغاز و پايان قطعي آن را به اطلاعشان برسانيد.

6- به ميهمانان خود بگوييد که آيا آنها مجاز به آوردن دوستان و يا همراه نيز ميباشند يا خير. به ميهمانان خود متذکر شويد هرگاه خواستند کسي را همراه خود بياورند حتما شما را از قبل در جريان  امر قرار دهند تا شما آمادگي پذيرايي از ميهمانان خارج از فهرست را داشته باشيد.

نکته:در تعيين تعداد ميهمانان خود حتما وسعت و گنجايش منزل خود را لحاظ کنيد تا ميهمانان فضاي کافي براي راحت بودن در اختيار داشته باشند.  
نکته: يکي ديگر از فاکتورهاي تعين کننده تعداد ميهمانان بودجه شماست. هميشه مطابق بودجه و توان مالي خود برنامه ريزي کنيد. 
نکته:به ميهمانان خود اطلاع دهيد که چه کسان ديگري در ميهماني حضور خواهند داشت.

7- چک کنيد. بررسي کنيد ببينيد آيا بشقاب، ليوان، کارد و چنگال، ميز و صندلي به اندازه کافي در اختيار داريد. اگر چنين نيست ميتوانيد آنها را از دوستان و همسايگان صميمي خود به امانت گرفته و يا از بيرون اجاره کنيد. 

8 -حداقل از 3 روز مانده به موعد ميهماني از نوع و نحوه پذيرايي مطمئن گرديد. يا غذا از بيرون سفارش ميدهيد و يا شخصا تهيه خواهيد کرد. 

9- نوع غذا و دو نوع سالاد معمولا کفايت ميکند. 

10-دستمال کاغذي، سطل آشغال کوچک به اندازه کافي و يخ کافي را هيچگاه فراموش نکنيد.

11- يک هفته  مانده به ميهماني ليست خريد خود را تهيه کنيد. و 2 روز مانده به ميهماني خريد خود را انجام دهيد. 

12- از روز پيش از ميهماني خانه را کاملا نظافت کرده و مرتب کنيد. به ياد داشته باشيد که توالت و دستشويي از جمله مکانهاي پر تردد در ميهمانيها خواهد بود بنابراين اين مکانها را کاملا تميز کرده و صابون، مايع دستشويي و حوله تميزي در دستشويي قرار دهيد. اگر خواستيد ميتوانيد محل مهماني را با گل، بادکنک و غيره تزئين کنيد.

13- پيش از سر رسيدن ميهمانان اشياء قيمتي خود را ازمعرض ديد پنهان سازيد و درگنجه ها و کمد لباس خود را قفل کنيد. 

14- آيا در محل سکونت و يا مکاني که قصد داريد ميهماني را در آنجا برگزار کنيد پارکينگ عمومي و يا فضاي کافي براي پارک اتومبيل ميهمانان موجود ميباشد. اين يکي از دردسر سازترين مشکلات ميهمانان در بدو حضورشان خواهد بود. اما شما با دور انديشي و پيش بيني هاي لازم و درنظر گرفتن مکان مناسب براي پارک خودروها ميتوانيد اين مشکل را رفع کنيد. ميتوانيد از همسايگان خود خواهش کنيد تا خودروهايشان را در محل ديگر و يا پارکينگ منزلشان پارک کنند.

15- روز موعد به همسايگان خود اطلاع دهيد که امشب يک  ميهماني ترتيب داده ايد. شماره تلفن خود را به آنان بدهيد تا در صورتي که صداي موسيقي و يا سرو صداي ميهمانان مخل آسايش آنها شد با شما تماس بگيرند با اين کار معمولا بندرت ممکن است همسايه ها از دستتان شاکي شده، به در منزلتان بياييند و يا پليس را مطلع سازند.

16- به افراد سيگاري اجازه ندهيد در جمع سيگار بکشند. ميتوانيد بالکن و يا حيات خانه را براي اينگونه افراد در نظر بگيريد.

17- موسيقي از ملزومات يک ميهماني مفرح است. از چند روز قبل از مهماني از سالم بودن دستگاه پخش موسيقي خود مطمئن شويد و يا ميتوانيد از يکي از دوستانتان خواهش کنيد تا آن را براي شما فراهم کند. طيف وسيعي از نوار وسي دي موسيقي را براي روز ميهماني گردآوري کنيد.

18- کنترل بلندي صداي موسيقي خود را در طول ميهماني کنترل کنيد. به ميهمانان اجازه ندهيد صداي موسيقي را بيش از اندازه بلند کنند. به فکر آسايش همسايگان خود نيز باشيد.

19- براي کاهش سرو صداي موسيقي و ميهمانان و همچنين افزايش امنيت در طول ميهماني از بسته بودن درها، پنجره ها اطمينان حاصل کنيد. همچنين پرده ها را نيز کاملا بکشيد.  

20- شماره تلفن چند تاکسي سرويس و آژانس محله خود را تهيه و در دسترس داشته باشيد تا هنگام ترک ميهمانان آنها  را در بازگشت به منازلشان ياري رسانيد. 

21- در بدو ورود به ميهمانان خود خوشامد بگوييد و ميهمانان خود را به يکديگر معرفي کنيد.

22- محلي را براي نگداري لباسها، کلاه، کيف دستي، اورکت، کاپشن، مانتو، چتر و غيره  ميهمانان خود اختصاص دهيد. 

23- به خاطر داشته باشيد مسئوليت سلامتي ميهمانان از بدو ورود به منزل شما و تا بازگشت به منازلشان به عهده ميزبان ميباشد.

24- از ميهمانان خود از چيپس، بستني، دسر و تنقلات در طول ميهماني پذيرايي کنيد.

25- هرگاه قصد ثبت لحظات شيرين ميهماني خود را داريد دوربين عکاسي و فيلم برداري را از پيش تدارک ببينيد. 

26- تلفن تماس اورژانس و پليس را در دسترس داشته باشيد. همچنين نزديکترين اورژانس به محل برگزاري ميهماني را شناسايي کنيد.  

27- از سرو مشروبات الکلي در ميهماني جدا" خودداري کنيد. جاي آن ميتوانيد با قهوه، چاي، نوشابه، آب ميوه ها و آب خنک از ميهمانان خود پذيرايي کنيد. 

28- در همه حال ميهماني را تحت کترل خود داشته باشيد. مکان، نوع فعاليت و حرکات تمام ميهمانان خود را تحت نظارت داشته باشيد.

29- اگر متوجه شديد فرد و يا افرادي در حال بر هم زدن نظم ميهماني هستند و يا رفتار ناشايسته اي از خود بروز ميدهند ابتدا به آنها تذکر دهيد و در صورت تداوم رفتار از آنها از اينکه آنها را از ميهماني بيرون بياندازيد ترديد نکنيد.

30- ميهمانان را با موسيقي، رقص، بازيها، غذا و گفتگوهاي مفرح سرگرم کنيد.

31- بيش از اندازه از چگونگي برگزاري ميهماني استرس و نگراني نداشته باشيد و سعي کنيد از ميهماني لذت ببريد.

• وظايف و مسئوليهاي ميهمانان

1- هرگاه تصميم داشتيد کسي را همراه خود به ميهماني بياوريد حتما قبلا از ميزبان اجازه بگيريد.

2- قطعي بودن و يا انصراف خود را از آمدن به ميهماني حداقل 2 روز قبل از ميهماني به اطلاع ميزبان برسانيد. 

3- در پاکيزه نگه داشتن محل برگزاري ميهماني کوشا باشيد. خانه را بهم نريزيد و به اثاثيه خسارت وارد نکنيد.  

4- به ساير ميهمانان با احترام برخورد کنيد و حريم شخصي آنان را رعايت کنيد.

5- از شوخي هاي نابجا جدا" خودداري کنيد.

6- از هرگونه دعوا، مجادله و جر وب حث خودداري کنيد.

7- خيلي زود حضور نيابيد. چنانچه به فرض ساعت 10 شب ميهماني آغاز ميگردد بهتر است شما ساعت 11:30  در ميهماني حضور يابيد. همچنين زودتر  از پايان يافتن وقت مقرر ميهماني را ترک کنيد. 

8- هيچگاه بدون خداحافظي از ميزبان ميهماني را ترک نکنيد.  

9- هرگاه با نامزد خود به ميهماني ميرويد به دختران ديگر نگاه نکنيد و زيبايي آنها را به رخ محبوبتان نکشيد. سعي کنيد تمام حواس و توجه خود را به محبوب خود معطوف کنيد. همچنين وي را به دوستان خود معرفي کنيد. 

10- نسبت به نوع پوشش، طرز رفتار و برخورد خود با بقيه بسيار دقت کنيد. زيرا در اينگونه مجالس است که شخصيت شما براي ديگران آشکار و به خاطر مي ماند.

11- معمولا در ميهمانيها خود ميزبان به فراموشي سپرده ميگردد بنابراين سعي کنيد بيشتر با ميزبان ارتباط داشته باشيد.

12- گفتگوهاي درون ميهماني ميبايست کوتاه، مختصر، دلنشين و دور از بحثهاي جدي باشد.

13- با دوربين تلفن همراه خود از ديگران عکس نگيريد.

14- چنانچه دوست و يا خويشاوند صميمي ميزبان ميباشيد حتما در تدارک اوليه ميهماني و همچنين مرتب کردن خانه پس از ميهماني به ميزبان کمک کنيد.

15- به ياد داشته باشيد به صرف اينکه يک  ميهماني غير رسمي و خودماني است شما حق داريد هرگونه که مايليد رفتار کنيد. هميشه اعتدال را رعايت کنيد.   

16- کنترل رفتار، گفتار و اعمال خود را در طول ميهماني حفظ کنيد و همواره با متانت و با وقار باقي بمانيد. از لودگي، حرکات و جملات زننده و سبک خودداري کنيد. 

17- به خاطر داشته باشيد پارتي اي که در آن حضور داريد آخرين روز زندگي شما نخواهد بود. فردايي نيز وجود دارد بنابراين کاري نکنيد که در آينده برايتان پشيماني به بار آورد. 

18- از رفتن به ميهمانيهايي که از ميزبان آن شناخت کافي نداريد و به ميهمانان ديگر نيز مشکوک ميباشيد صرفنظر کنيد.

19- نشاني دقيق ميهماني را حتما به والدين و يا يک دوست اطلاع دهيد. 

20- سعي کنيد تنهايي به ميهماني نرويد و حتما يک دوست مطمئن را همراه خود ببريد.


کلمات کليدي : ،،،،،،،،،،،،،،،