»غذاهاي ويژه سرماخوردگي«

مردم معمولاً درمان هاي سريع و آني را بيشتر مي پسندند و هميشه به دنبال شربتها و قرص هاي جادويي هستند. بيشتر ما عادت داريم، زمانيکه بيمار مي شويم سريعاً به داروهايي که روي پيشخوان افتاده مراجعه کنيم. به تازگي آب ميوه هاي معجزه آسايي هم به بازار عرضه شده اند که با رنگها و طعم هاي مختلف، درمان بيماري هاي مختلف معرفي مي شوند. شايد تا زمانيکه سرماخوردگي تان بهبود پيدا کند، از آنها استفاده کنيد، اما بايد بدانيد که هيچ کدام از موارد ذکر شده يک نوع درمان حقيقي محسوب نمي شوند.

اگر واقعاً مي خواهيد که از خود در مقابل سرماخوردگي و يا آنفلونزا دفاع کنيد، لازم نيست راه دوري برويد و خودتان را اذيت کنيد، بهتر است نگاهي به داخل يخچال منزل خود بيندازيد. بله درست است: بسياري از مواد طبيعي و غذا ها هستند که مي توانند با هر گونه باکتري و ويروسي مقابله کنند، همچنين سيستم ايمني بدن شما را قادر مي سازند تا هر گونه ميکروب کثيفي را از ميان بردارد. مواد زير به راحتي مي توانند از ورود هر گونه آلودگي به داخل بدن جلوگيري کرده و سيستم ايمني بدن را ارتقا بخشند.

فلفل قرمز و فلفل سبز

اگر احساس مي کنيد سرتان سنگين شده و حالت سرماخوردگي داريد، قرص خوردن را کنار بگذاريد و به جاي آن يک فلفل برداريد. تند بودن فلفل به دليل وجود يک نوع ماده شيميايي به نام "کپساسين" مي باشد که خاصيت خلط آور، و آرام بخش دارد. تا به حال توجه کرده ايد زمانيکه آنرا مصرف مي کنيد، چگونه آب از بيني چشم ها و دهانتان جاري مي شود؟ همين اتفاق در سر نيز رخ ميدهد. کپساسين باعث ميشود بدن کليه مخاط هايي که منجر به ايجاد حالت ناخوشي شده است را آزاد کند. به همين دليل پس از مصرف فلفل احساس آرامش خواهيد کرد.

شايد کمي عجيب باشد، اما کپساسين سلول هاي عصبي را براي مدت زماني کوتاه بي حس مي کند. مواد شيميايي که در آن وجود دارد باعث ميشود که عملکرد انتقال دهنده هاي عصبي که پيغام وجود درد را به سوي مغز مي برند ، به کندي انجام پذيرد . همچنين اين ماده ، ترشح هورمون هاي کلاژن و پروستاگلاندين را که منجر به ايجاد آرامش، و کاهش تورم مي شوند را نيز زياد مي کند.
فلفل قرمز هم سرشار از ويتامين C مي باشد. در حقيقت يک عدد فلفل قرمز به اندازه 4 پرتقال حاوي ويتامين C مي باشد. همانطور که مي دانيد از نظر علمي اثبات شده است که ويتامين C دوره درمان سرماخوردگي را کوتاه مي کند.

سوپ مرغ

هميشه نصيحت مادر بزرگ در گوشمان صدا مي کند که سوپ جوجه در درمان سرماخوردگي معجزه مي کند. البته آنها اين عبارت را بدون هيچ گونه تحقيق آزمايشگاهي و تنها از روي تجربه بيان مي کنند. پزشکان دانشگاه نبراسکا به طور عملي ثابت کرده اند که سوپ مرغ به راحتي توانايي درمان سرماخوردگي را دارد.

البته آنها هم در سوپ خود از دستور غذايي قديمي مادر بزرگ استفاده کرده اند: پياز، سيب زميني، هويج، شلغم، کرفس، و جعفري. پس از آزمايش هاي متفاوتي که در لابراتورهاي مجهز انجام شد، محققان به اين نتيجه رسيده اند که يک ماده در اين سوپ معجزه مي کند: عصاره مرغ. انواع مختلف سوپ هاي جوجه، ترشح مخاط ها را کمتر کرده و به شما کمک مي کنند که در حين بيماري راحت تر تنفس کنيد.  

پژوهشگران 13 نوع مختلف از سوپ هاي جوجه را مورد آزمايش قرار دادند و در همه آزمايش ها به اين نتيجه رسيدند که کليه سوپ ها توانايي توقف توليد مخاط و خلط را دارند. انواع مخلوط به سبزي آن نيز از درصد شفابخشي بالاتري برخوردار مي باشند.

خوب اگر مادربزرگتان کنارتان نيست تا يک سوپ خانوادگي برايتان درست کند، ميتوانيد از انواع آماده آن استفاده کنيد. يک سوپ گرم مطمئنا روند بهبود شما را تسريع مي بخشد.

آب پرتقال 

يادتان مي آيد زمان بچگي هنگاميکه سرما مي خورديد، چگونه مادرتان آب پرتقال را به زور درون حلقتان مي ريخت؟ مانند همه کارهايي که ديگري که انجام مي داد به خوبي ميدانست که دارد چه کار مي کند. آب پرتقال يکي از بهترين درمان هاي شناخته شده براي سرماخوردگي است. اين ميوه سرشار از  ويتامين C است و همانطور که پيشتر نيز به آن اشاره شد، طول درمان را کاهش مي دهد. 

در دهه 70 دکتر ترنس اندرسون و همکارانش در دانشگاه تورنتو  نتيجه مطالعات خود را در مورد دوز روزانه مصرف ويتامين C منتشر کردند. دوز مصرف روزانه اين ويتامين 90 گرم مي باشد و ثابت شده که مصرف روزانه اين مقدار ويتامين C مي تواند دوره بيماري را حتي تا يک روز نيز منحصر کند.

در همان زمان عده ديگري از دانشمندان و پزشکان که شيمي دان افسانه اي "لينوس پالينگ" نيز در ميان آنها بود، اين بيانيه را منتشر کردند که مصرف 4 برابر بيش از دوز تعيين شده، شگفتي به بار مي آورد. اما در تحقيقات اخير اين مسئله کاملاً رد شده و محققان معتقدند که استفاده بيش از اندازه از آن هيچ فايده اي را در بر نخواهد داشت.
حال يک ليوان آب پرتقال حاوي چه مقدار ويتامين C است؟ بسته به نوع و مارک پرتقال ها مي توان گفت در حدود 120 گرم. اين مقدار از ميزان معين شده براي دوز روزانه بالاتر است. دفعه آينده که مريضي به سراغتان آمد آب پرتقال را فراموش نکنيد. همچنين به خاطر داشته باشيد که هر چه آب پرتقال تازه تر باشد، تاثير آن نيز بالاتر مي رود. پس سراغ آب پرتقال هاي تازه گرفته شده برويد. 
چاي زنجبيلدر چين اگر شما را در حال عطسه کردن ببينند، مطمئن باشيد که چيزي جز چاي زنجبيل به شما معرفي نمي کنند. گياه شناسان باستان اين دارو را از مدت ها قبل براي بيماري هاي مختلف تجويز مي کردند. آنها معتقد بودند که چاي زنجبيل براي سرماخوردگي، سر درد، حالت تهوع، و حتي بهبود گردش خون نيز موثر است.

شواهدي وجود دارد که اثبات مي کند مصرف زنجبيل چه در چاي و چه به صورت تنها خاصيت آرامبخش  (مسکن) دارد. تحقيقات ديگر نيز نشان مي دهند که زنجبيل توانايي مقابله با برخي ويروس هاي خاص را داراست. بنابراين يک فنجان چاي زنجبيل و يا مقداري زنجبيل خرد شده تازه که در آب گرم حل شده باشد، مي تواند علائم بيماري را کاهش داده و به شما کمک کند تا هر چه سريعتر سلامت خود را بدست آوريد.

سير   

مصريان باستان آنقدر به سير علاقه داشتند که در معاملات پاياپاي خود از آن به عنوان نوعي پول استفاده ميکردند. شايد امروزه از آن نتوانيد در زمينه هاي مشابه استفاده کنيد، اما يک بشقاب غذاي مملو از سير، به راحتي مي تواند سرماخوردگي را از وجود شما بيرون بکشد. سير داراي مقادير زيادي "اليسين" مي باشد. اين ماده نوعي خاصيت شيمايي دارد و باعث مي شود تا تمام باکتري ها از بين بروند و از اين گذشته محيط را براي زنده ماندن هر ويروسي دشوار مي سازد.

در پژوهش هايي که در سال 2001 در انگلستان انجام شد، پژوهشگران به اين نتيجه رسيدند که درصد احتمال ابتلا به سرماخودردگي در افرادي که از مکمل هاي غذايي اليسين استفاده مي کنند، در مقايسه با ديگران، به نصف کاهش پيدا مي کند. خوردن سير و يا غذاهاي سير دار تاثير مشابهي دارد.
سير در درمان آنفلونزا نيز نقش فعالي را بازي مي کند. موادي نظير: اجيون، دريويتيو و اسيلين هر گونه باکتري را از بين مي برند و نيز مانع رشد و تکثير بسياري از ويروس ها مي شوند.

چگونه مي توان فهميد که به اندازه کافي سير مصرف نموده ايم؟ سعي کنيد روزانه يک سير به طور خام و يا پخته شده در غذاها ميل کنيد. البته بايد توجه داشته باشيد که طبخ، برخي از خواص سير را از بين مي برد، به همين دليل اين بار که خواستيد در سس ماکاروني خود از سير استفاده کنيد به جاي يکي از چند تا استفاده کنيد تا از تمام خواص آن بهرمند شويد.  

مبارزه با غذا  

اجازه ندهيد که تاثير شربت و يا قرص هاي گوناگون شما را وسوسه کند. اين بار که احساس بيماري کرديد، به يخچال خانه مراجعه کنيد و از مواد طبيعي کمک بگيريد. مادر طبيعت داروهاي خوراکي زيادي را براي درمان شما در اختيارتان قرار مي دهد که به اندازه داروي هاي سخت بشر - و در برخي مواقع خيلي بيشتر از آنها - برايتان مفيد هستند.لطفا نظرات،پيشنهادات و نتقادات خود را در باب اين مطلب و مطالب مربوطه و ديگر مطالب سايت براي ما ارسال كنيد.
اگر مايل بوديد در نظر سنجي سايت ما شركت كنيد و به وبسايت ما امتياز دهيد.
درصورت وجود هرگونه نقص و مشكلي در لينك هاي سايت و ديگر مطالب مربوط به محتواي وبسايت را براي ما ارسال كنيد.ماپيگير تمامي سؤالات شمائيم.
تهیه،جمع آوری و ویرایش شده توسط وبسایت دنیای علمی ، آموزشی و سرگرمی


کلمات کليدي : ،،،،