چگونه زندگي را ساده بگيريم؟


به ارزش هاي خود در زندگي فکر کنيد و آن دسته از ارزش هايي را که واقعاً برايتان داراي اهميت بالايي هستند روي کاغذ بياوريد. چه چيز در زندگي براي شما از بالاترين اهميت برخوردار است؟ در کنار خانواده بودن؟ برهم زدن ثروتي هنگفت؟ تاثير گذاشتن بر روي ديگران؟ رسيدن به مقام و منصب بالا؟ خودي نشان دادن؟ خلاقيت و يادگيري ايده هاي جديد؟ ماجراجويي و سفر کردن به نقاط مختلف دنيا؟ حفظ سلامت جسماني؟ تخصيص دادن وقت به دوستان؟ اما شما که نمي توانيد همه اين کارها را با هم انجام دهيد. بنابراين بهتر است کارهايي که با ارزش هاي پايه اي فرديتان متفاوت هستند را حذف کنيد.  

ليستي از اهدافي که مي خواهيد به آنها برسيد تهيه کنيد. سعي کنيد به جاي اينکه چند کار را به صورت نصفه نيمه و در آن واحد انجام دهيد، يک کار را تمام و کمال انجام دهيد. نمي توانيد به 24 ساعت موجود در شبانه روز چيزي اضافه کنيد، اما مي توانيد فعاليت هاي اضافه خود را کم کنيد.  

به جاي اينکه مرتباً "بله" بگوييد، "نه" گفتن را ياد بگيريد. اگر کاري از دستتان بر مي آمد انجام دهيد، اما گفتن نه را هم تمرين کنيد. از قبل براي نه گفتن خود در شرايط مختلف برنامه ريزي کنيد. به عنوان مثال مي توانيد بگوييد: "متاسفم ولي نمي توانم اين کار را انجام دهم. من قبلاً براي اين کار برنامه ريزي کرده ام".

خود را به دام وسايل ارتباطي گرفتار نکنيد. آيا واقعاً لازم است که يک تلفن در دفتر کار، يکي در منزل، موبايل شخصي، موبايل کاري، پيجر، فکس، ايميل، و تکنولوژي  ICQاينترنتي را يکجا داشته باشيد؟

کارهاي کوچک و خرده ريز خود را به کساني محول کنيد که هيچ گونه هدف و اولويت بندي معيني در زندگي خود ندارند.  

وقت خود را صرف جمع کردن پول نکنيد بلکه پول خرج کنيد تا زمان خود را ذخيره نماييد. لازم نيست دور شهر را بزنيد تا از ارزانترين خواروبار فروشي مايحتاج روزانه خود را تهيه و 100 تومان کمتر خرج کنيد. ارزش وقت شما خيلي بيشتر از اين حرف هاست. حتي مي توانيد کسي را استخدام کنيد تا کارهايي را که به انجام آن تمايلي نداريد برايتان انجام دهد.

اشتراک خود را در روزنامه هايي که حتي سالي يکبار هم به آنها نگاه نمي کنيد، قطع نماييد. در طول روز فقط يک روزنامه بخوانيد. 

بيش از اندازه پاي تلويزيون ننشينيد. فقط برنامه هايي را تماشا کنيد که از قبل به ديدن آنها فکر کرده ايد. زمانيکه برنامه شروع مي شود تلويزيون را روشن کنيد و وقتي برنامه تمام شد آن را خاموش نماييد. به هيچ وجه رسيوري براي پخش کانالهايي که هيچ وقت آنها را تماشا نمي کنيد خريداري نکنيد. اصلاً چه خوب بود اگر مي توانستيد اعتصاب کنيد و اصلاً تلويزيون تماشا نکنيد. 

دفتر کار، انباري، و زير زمين خانه خود را هميشه تميز و مرتب نگه داريد. اگر براي مدتي از وسيله اي که داريد استفاده نکرديد بي جهت آنرا نگه نداريد. اگر هم نمي توانيد تصميم بگيريد که آيا به وسيله اي نياز داريد يا نه براي آن يک تاريخ انقضا در نظر بگيريد و در موعد مورد نظر آنرا دور بيندازيد.  

از کار کردن براي سازمانهايي که به پيشرفت فردي شما و اهميت نمي دهند خودداري نماييد. 

از تکنولوژي روز بهره بگيريد. قبوض و ساير صورت حساب هاي خود را اينترنتي پرداخت کنيد. 

براي آخر هفته هاي خود حتماً يک برنامه ريزي منحصر بفرد داشته باشيد تا بتوانيد ذهن و جسم خود را به طور کلي از کار جدا کنيد. با خانواده و ساير افرادي که احساس خوبي در شما ايجاد مي کنند بيرون برويد. از برقراري ارتباط با افرادي که شما را ناراحت مي کنند و انرژيتان را مي گيرند خودداري کنيد.

کيف کوچکتري با خود حمل کنيد. کارت هاي اعتباري متفاوت را دور بيندازيد و تنها يک کارت به همراه داشته باشيد.

هر روز پرينت بانکي خود را چک نکنيد. سرمايه گذاري شما در دراز مدت نتيجه مي دهد. چک کردن حساب بانکي به صورت روزانه سبب مي شود استرس زيادي در شما ايجاد شود و اين امکان وجود دارد که تصميمات غير ضروري و نادرستي اتخاذ کنيد.

براي خودتان وقت بگذاريد. هر روز لحظاتي را به بررسي کيفيت کار فردي در طول روز اختصاص دهيد. قدم بزنيد، براي آينده خود برنامه ريزي کنيد، و به جاي فروشگاه به پارک برويد و چرخي بزنيد.

قرض ها و بدهي هاي خود را پرداخت کنيد. اگر خرده حسابي با کسي داريد آنرا تسويه نماييد. کارت هاي بانکي خود را در جايي قرار دهيد که نتوانيد به آساني از آنها استفاده کنيد تا تمام قرض هاي خود را پرداخت نماييد. براي يک ماه کليه خرج هايي را که مي کنيد يادداشت نماييد تا ببينيد در چه مواردي ولخرجي کرده ايد تا بتوانيد از ماه آينده هزينه هاي غير ضروري خود را حذف کنيد. به عنوان مثال به جاي اينکه هر روز غذا از رستوران بگيريد بهتر است از خانه براي خود نهار ببريد.

خانه کوچکتري را اجاره کنيد و از سرمايه خود در کارهاي ديگر استفاده کنيد.

 هر سال يکبار به سفر برويد. برخي از افراد ادعا مي کنند که : "ما سه سال است که به مسافرت نرفته ايم" خوب اين که مدال افتخار نيست! 

سعي کنيد محل کارتان به محل سکونتتان نزديک باشد تا مجبور نشويد با ماشين سر کار برويد.

هر روز اندکي با خود خلوت کرده و به خاطر نعمت هايي که داريد متشکر و قدردان باشيد.


کلمات کليدي : ،،،،،،،،،،،