مهارت یادداشت برداری


این نکات به شرح زیر هستند:
1-مهمترین نکته در یادداشت برداری این است که بعد از درک کامل موضوع و بعد از اینکه از یادگیری مطلب مطمئن شدید شروع به یادداشت برداری کنید.

2-در یادداشت برداری علاوه بر اینکه مفاهیم و نکات را خلاصه می کنید باید آنها را به طور ساده بنویسید برای انکار کلمات یا عبارات مهم را بزرگتر بنویسید. استفاده از علائم متنوع به خلاقیت فرد بستگی دارد

3-در هر جمله ای که می خوانید یا می نویسید کلمات کلیدی وجود دارد که از روی آنها می توانید به معنی و مفهوم کل متن پی ببرید.باید با توجه به این کلمات ، نکات و مفاهیم اصلی را استخراج کردده و آنها را یادداشت کنید.

4-یادداشت برداری  درس های گوناگون با هم متفاوت است، مثلا در درسهای حفظی به جای یادداشت برداری باید زیر کلمات کلیدی خط بکشید. از آنجا که برخی از دانش آموزان خط کشی و علامت گذاری در صفحات کتاب درسی را یادداشت برداری می دانند لازم است دو نکته را در این زمینه یادآور شویم:
-خط کشی و علامت گذاری کتابها روش بسیار موثری برای افزایش تمرکز و دقت است.
-بهتر است به جای خط کشی زیر جملات مهم ، زیر کلمات کلیدی جملات خط بکشید.

5-یادداشت های پراکنده برای یک درس ارزش چندانی ندارد و به شما کمکی نمی کند. بهتر است یادداشتبرداری را به طور منظم انجام دهید.

6-یادداشت برداری یکی از مهارت های تحصیلی است. این مهارت به تمرین زیاد و یادگیری عمیق مطالب نیازمند است. می توان از این مهارت برای مراحل بالاتر تحصیلی که حجم مطالب و منابع مطالعاتی زیاد می شود استفاده کرد.

*منبع:مجله آزمون 5 دی 1393 قلمچی


کلمات کليدي : ،،،،،،،،،،،