راهنماي خريد دوربين ديجيتالي


دوربين تلفن همراه که تمام عکس ها را شطرنجي مي کند، فراموش کنيد و به فکر خريد يک دوربين ديجيتال باشيد؛ با وجود اطلاعات وسيعي که در اين زمينه موجود است، ممکن است شما سردرگم شويد و ندانيد که از کجا بايد شروع کرد. با آگاهي از اينکه چه نوع دوربيني مي خواهيد و مورد استفاده آن چيست، خيلي راحت تر ميتوانيد دوربين مورد علاقه خود را پيدا کنيد. در اين قسمت يکسري نکات اساسي را ذکر کرده ايم تا با مراجعه به آنها راحت تر بتوانيد به نوع و مدل مورد علاقه خود دست پيدا کنيد. 
يکي از مهمترين مراحل اوليه که بايد در راه خريد دوربين رعايت شود عبارت است از: چگونه مي خواهيد از دوربين استفاده کنيد، چه در زمان حال چه در آينده؟ ايا ميخواهيد گاه گاهي فقط در برنامه هاي دسته جمعي و مهماني ها عکاسي کنيد؟ عکاسيهاي online انجام دهيد؟ دوست داريد عکاسي را به عنوان يک سرگرمي غير جدي دنبال کنيد؟ و يا علاقمند هستيد آنرا به طور حرفه اي دنبال کنيد؟ تفاوت ميان هر يک از پاسخ ها براي شما چندين هزار تومان اختلاف حساب در بر دارد. پس با دقت کامل پاسخ دهيد.
اما پيش از شروع هر کار، بگذاريد در ابتدا چند مفهموم اوليه را برايتان توضيح دهيم تا با تسلط کامل نسبت به خريد دوربين مورد علاقه خود اقدام کنيد.

فهرست واژگان 

(Autofocus (AF: با دارا بودن اين قابليت دوربين به طور اتوماتيک فاصله کانوني را بر روي تصوير مورد نظر، مشخص مي کند.

Card: يکي از منابع ذخيره کننده يا همان حافظه اصلي دوربين است که براي ذخيره عکس و فيلم از ان استفاده مي شود که شامل انواع و مارک هاي مختلفي از جمله:  
Compact flash, Memory stick
(Multi media card (MMC
(Secure digital(SD
, Smart media
و XD-picture card مي باشد.

Digital zoom: قابليت بزرگ نمايي تصاوير، چندين برابر اندازه معمولي تصوير است. اين امکان در جاي خود مفيد است، اما اگر بخواهيد بيش از اندازه بر روي يک تصوير زوم کرده و آنرا بزرگ کنيد، تصوير کيفيت اوليه خود را از دست مي دهد.   

JPEG: اين کلمه مخفف Joint Photographic Experts Group مي باشد که به معناي تبديل به فرمت هاي گوناگون است. شايد به نظر پيچيده بيايد، اما يک فرمت مخصوص براي تراک عکس ها مي باشد. اين نوع فرمت بهترين فرم ذخيره کردن عکس هاي ديجيتالي مي باشد. 

LCD: مخفف کلمه Liquid Crystal Display که همان صفحه نمايش سيليکوني است که در پشت دوربين قرار گرفته است. بيشتر افراد ترجيح مي دهند صفحه نمايش آنها از قابليت چرخشي و تنظيم خودکار برخوردار باشد.  

Lag Time: اين کليد بين دکمه عکس گرفتن و زمان عکس گرفتن واقعي، فاصله مي اندازد. 

Optical Zoom: اين قابليت منطقه ديد شما را بزرگ مي کند. لنزهاي دوربين ميتوانند از 35 ميلي متر به بالا درشت نمايي داشته باشند ( بسته به نوع دوربين، اين عدد افزايش پيدا مي کند. بزرگنمايي 3× چيزي در حدود 105 ميلي متر مي شود)  

Pixel: کوچترين جزء سازنده تصوير است. عموما هر چه قابليت تصوير برداري دوربين بالاتر باشد، کيفيت بهتر است. کارخانه ها، ليست تعداد پيکسل هاي خود را از ميليون به بالا تنظيم مي کنند؛ اين رقم گاهي تا مگا پيکسل نيز ادامه پيدا مي کند.   

Resolution: تنظيمي که مقدار پيکسل هاي موجود در تصوير را برايتان محاسبه ميکند. هر چه رزولوشن بالاتر باشد، تصوير مرغوب تر خواهد بود، و نتيجتا فضاي بيشتري را بر روي کارت حافظه اشغال مي کند.

SLR: مخفف Single Lens Reflex است که همان رفلکس تک لنزي است. دوربين هايي که به اين کاربري مجهز باشند، قابليت ها و امکانات بيشتري را به مصرف کننده ارائه مي دهند. اما بالطبع بايد بهاي آن را نيز بپردازيد! اگر بخواهيد يکي از انواع مرغوب آنها را خريداري کنيد بايد در حدود 400 هزار تومان هزينه صرف کنيد.  

ظاهر چندان مهم نيست

-- بايد به دنبال چه مدلي باشم؟

براي خريد يک دوربين با کيفيت، نبايد تنها به ظاهر آن اهميت دهيد، کارايي و کيفيت اهميت بيشتري نسبت به ظاهر دارند. مطمئن شويد که به راحتي مي توانيد آنرا کنترل کنيد، وزن آن سبک است و منوهاي آن ساده بوده و به راحتي مي توانيد از آن استفاده کنيد. براي تست کارايي نيز ببينيد که شروع عملکرد اوليه آن تا چه حد به طول مي انجامد، و همچنين چه مدت زماني بايد صرف شود تا دوربين مجددا آماده عکس برداري شود. اما شما بايد چه نوع دوربيني را براي تست کردن انتخاب کنيد؟ 

براي تازه کارها چندين مدل مختلف وجود دارد. مي توانند از انواع:Kodak Easy share V530, Canon Power Shot A610, HP Photo smart R817, Fuji film fine Pix F10, و Casio Exilim Ex-z57 يکي را انتخاب کنيد. دوربين هاي ذکر شده مبلغي در حدود 250 هزار تومان هزينه در بر دارند. عکس هاي با کيفيتي مي گيرند و گزينه هاي بي شماري دارند تا سر شما را به اندازه کافي مشغول نگه دارند.  

دوربين من بايد چند مگا پيکسلي باشد؟

اگرچه ظاهر دوربين چندان مهم نيست، اما قابليت تصوير برداري دوربين از اهميت ويژه اي برخوردار است. بگذاريد در مورد کيفيت تصوير صحبت کنيم. تعداد مگا پيکسل، يکي از خصيصيه هايي است که هر فروشنده اي براي عرضه محصولات خود به مشتري اشاره مستقيمي به آن دارد. و همانطور که پيش تر نيز به آن اشاره شد، هر چه شماره آن بالاتر باشد، بهتر است. تازه کارها و کساني که قصد دارند به طور تفريحي از دوربين استفاده کنند، هيچ مشکلي براي پيدا کردن دوربين هاي 4 مگا پيکسلي ندارند، امروزه قيمت دوربين هاي 5 تا 6 مگا پيکسلي نيز کاهش پيدا کرده و تقريبا با انواع 4 مگا پيکسلي خود تفاوت قيمت چنداني ندارند.  

اگر بخواهيد عکس خود را Online بگذاريد و يا بر روي ديسکت برزيد، دوربين هاي 4 مگا پيسکلي به اندازه کافي مي توانند نيازهاي شما را مرتفع سازند. اگر مي خواهيد عکس ها را اديت کنيد،  حجمشان را افزايش دهيد و يا از روي انها پرينت بگيريد، 4 يا 5 (و يا حتي بيشتر) مي تواند براي شما مناسب تر باشد. فقط بايد مراقب باشيد براي مگا پيکسل بالاتر پول هاي خود را بيهوده خرج نکنيد. 

بزرگنمايي ديجيتالي تا چه حد اهميت دارد؟ 

حال نوبت به بزرگ نمايي ديجيتالي مي رسد. چيز جالبي است، نه؟ شما مي توانيد بر روي يک تصوير زوم کنيد و آنها را تا حدي که زوم اپتيکال اجازه مي دهد، نزديک تر ساخته و بزرگتر کنيد. آيا چون بزرگنمايي، ديجيتالي است براي زوم کردن هيچ محدوديتي وجود ندارد؟ نه. اينطور نيست؛ اگر ميزان زوم ديجيتالي را بيشتر از حد زوم اپتيکال افزايش دهيد، تصوير کيفيت اوليه خود را از دست مي دهد. بزرگنمايي ديجيتالي، پيکسل ها را بزرگ مي کند؛ چيز زيادي به عکس شما اضافه نمي کند. دوربيني با زوم 2× و يا بالاتر خريداري کنيد. در زمان عکس برداري، بزرگنمايي ديجيتالي را خاموش کنيد و تا انجا که مي توانيد دوربين را به تصوير نزديک تر کنيد. به خاطر داشته باشيد که زوم ديجيتال صرفا يک نوع قابليت اضافه است.

در مورد LCD چه پيشنهادي داريد؟ 

صفحه نمايش چندين کار متفاوت انجام مي دهد. فهرست و گزينه هاي گوناگون را نمايش مي دهد، همچنين عملکرد دوربين و عکس هاي گرفته شده را نيز نمايش مي دهد. در حقيقت بسياري از دوربين ها، صفحه نمايش کوچکي دارند. اما دوربيني را تصور کنيد که LCD آن به اندازه کافي بزرگ باشد و شما بتوانيد تمام فعاليت هاي انجام شده بر روي آنرا ببينيد، به راحتي در موقع خريد بتوانيد آنرا تست کنيد، و تصاوير در مقابل نور خورشيد به آساني قابل رويت باشند ( از فروشنده در اين مورد اطلاعات بيشتري بخواهيد) فقط يک نکته باقي ماند و آن اين است که هر چه صفحه نمايش بزرگتر باشد، دوربين باتري بيشتري مصرف مي کند.

نورهاي کمکي 

اگر بودجه شما اجازه مي دهد، ميتوانيد از دوربين هايي استفاده کنيد که داراي نورهاي کمکي هستند، شما مي توانيد با به کارگيري اين قابليت از تاريک ترين مناظر عکس برداري نماييد. 

صدا و تصوير 

انتخاب خود را تنها به قابليت هاي صوتي و تصويري دوربين محدود نکنيد. به خاطر داشته باشيد که اين ويژگي ها مقدار زيادي از باتري و حافظه دوربين شما را پر ميکنند؛ و کيفيت فيلم هايي که از اين طريق گرفته مي شود، به اندازه فيلمي که با دوربين فيلم برداري گرفته مي شود، نيست. داشتن فيلم بر روي دوربين عکسبرداري خوب است، اما به هر حال استفاده از اين قابليت شما را در مضيقه قرار داده و داراي محدوديت هايي مي باشد. ( مگر اينکه يک هنرپيشه باشيد و بخواهيد فيلم هاي خانگي تان را ضبط کنيد.)

ضد آب بودن 

آيا با خريد دوربين ضد آب، شما پول هاي خود را هدر مي دهيد؟ تا اينجا ضرورتي به انجام اين کار نيست، فقط زماني که بخواهيد در کنار آب و يا در زير باران از آن استفاده کنيد، بايد انواع ضد آب را خريداري کنيد. همان محفظه هاي قديمي نيز (که قيمت آنها نسبت به اواع جديد ارزانتر است) کار مشابه را انجام داده و به اندازه کافي از دوربين در برابر آب محافظت مي کنند. 
زماني که به اين امکانات مجهز شديد، مي توانيد از فروشنده تقاضاي وسايل جانبي نيز بکنيد؛ البته اگر از يک مغازه بزرگ در حال خريد هستيد، بهتر است اين کار را انجام ندهيد چراکه آنها شما را منحرف مي کنند و مجبور مي شويد چيزي را خريداري کنيد که اصلا نيازي به آن نداريد و هزينه هاي گزافي صرف کنيد.

و حالا وسايل جانبي

همه ما در هنگام خريد، ممکن است از سوي فروشندگان تا حدي گمراه شويم. هوشياري خود را حفظ کنيد؛ اما به هر حال شما نياز به تهيه چند وسيله اضافي نيز داريد

باتري هاي قابل شارژ 

مصرف باتري در دوربين هاي ديجيتالي بالاست. اگر بخواهيد به تنهايي به باتري هاي مصرف شدني اکتفا کنيد، هم برايتان پر خرج است و هم براي محيط زيست مضر ميباشد. اگر يک جفت از آنها را داشته باشيد مي توانيد در روز مبادا از آنها استفاده کنيد، اما در اين مرحله مصرف باتري هاي شارژي يک بايد است. مي توانيد از بين باتري هاي يوني و يا متال هيبريدي يکي را انتخاب کنيد. به تازگي برخي از باتري ها نيز به بازار عرضه شده اند که مخصوص مدل هاي خاصي از دوربين ها هستند و ممکن است استفاده از آنها شما را دچار مشکل کند. 

کارت حافظه جانبي

مطمئن شويد که دوربين شما قابليت تعويض کارت هاي حافظه را داراست و سعي کنيد هميشه يک کارت حافظه جانبي با ظرفيت بالا با خود حمل کنيد. هر کارت، فرمت خاص خود را دارد و کارت هاي X-D امروزه کمياب تر شده اند. ما پيشنهاد مي کنيم که يک کارت با ظرفيت بالا خريداري کنيد تا مکمل حافظه پايين اصلي دوربين باشد. آنگاه مي توانيد بدون نگراني از کمبود حافظه، عکس هايي با رزولوشن بالاتر و در نتيجه با کيفيت تر بگيريد. فلاپي و Cd براي مصرف در کامپيوتر مفيد هستن، اما شما در دوربين خود نمي توانيد از آنها استفاده کنيد و همچنين ظرفيت ذخيره سازي اطلاعات در آنها پايين است، بنابراين استفاده از کارتهاي حافظه جانبي ضروري است.

نرم افزار ويرايشگر ( Editing software)

دوربين شما بايد مجهز به نرم افزاري باشد که به شما امکان ويرايش نسبي عکس ها را بدهد. براي انتخاب مي توانيد چيزي شبيه به نرم افزار Digital Image Suitو يا Adobe Photoshop Elements استفاده کنيد. اين نرم افزارها مقرون به صرفه بوده، امکانات بي نظيري را در اختيار شما قرار مي دهند، و کاري مي کنند تا عکس هاي يک آماتور، مانند يک حرفه اي جلوه کنند. اين نرم افزار به شما در زيبا کردن عکس ها کمک مي کند و مي توانند مانند يک وکيل خوب (و نه عالي) عمل مي کنند و بسياري از معايب را در چشم ديگران پاک مي کنند، اما همانطور که مي دانيد قتل عمد هيچ گاه از بين نمي رود!  

عکسبرداري مطلوب

شما مي توانيد در حدود 100 هزار تا 1 ميليون تومان بر روي يک دوربين ديجيتال هزينه صرف کنيد. اما اگر ندانيد دوربين را براي چه کاري مي خواهيد، در هر حال پولتان را دور ريخته ايد. زماني که دريافتيد چه نوع دوربيني مکمل نيازتان است، مي توانيد بهترين استفاده را از آن بکنيد و زيباترين عکس ها را بگيريد .


کلمات کليدي : ،،،،،،،